Podlewaj skrzydłokwiat wyłącznie w ten sposób. Rozwinie piękne kwiaty i liście

Wiele mówi się o zaletach skrzydłokwiatu w kontekście jego zdolności do nawilżania i oczyszczania powietrza w domu. Na uprawę rośliny wielu z nas decyduje się jednak głównie ze względów estetycznych. Eleganckie kwiaty i liście wprowadzają nieco wytworności do wnętrza. Będą rozwijać się pięknie, o ile właściwie przeprowadzisz podlewanie skrzydłokwiatu. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Zapoznaj się z tajnikami pielęgnacji skrzydłokwiatu
Zapoznaj się z tajnikami pielęgnacji skrzydłokwiatuCanva ProINTERIA.PL

Tropikalna roślina w zaciszu mieszkania

To zdecydowanie niebanalny, zielony akcent w domu. Skrzydłokwiat pochodzi z lasów tropikalnych, gdzie rozwija się przy dużej wilgotności powietrza i w cieniu wysokich drzew. Odtworzenie takich warunków w polskich mieszkaniach jest raczej niewykonalne, ale roślina jest dla nas łaskawa, a pielęgnacja skrzydłokwiatu mimo wszystko nie należy do skomplikowanych zadań. Skupić się trzeba zwłaszcza na umiejętnym podlewaniu, aby roślina była w stanie wytwarzać spektakularne kwiaty.

Skrzydłokwiat — brązowe końcówki liści

Zauważyłeś taki objaw u swojej rośliny doniczkowej? W ten sposób spragniony skrzydłokwiat woła o pomoc. Nie doprowadzaj do przesuszenia rośliny. Gdy tylko zauważysz, że liście skrzydłokwiatu więdną i tracą jędrność, sięgnij po konewkę. Na tym etapie już nawet po kilku godzinach zauważysz, że twój podopieczny odżywa i wraca do swojej nienagannej prezencji.

Jak często podlewać skrzydłokwiat?

Należy zadbać o to, aby ziemia w doniczce cały czas była lekko wilgotna. Unikaj jednak przelewania rośliny — zastoje wody bardzo źle oddziałują na korzenie, które z czasem zaczynają gnić.

Jak podlewać skrzydłokwiat? Trzymaj się prostej zasady
Jak podlewać skrzydłokwiat? Trzymaj się prostej zasady CanvaProINTERIA.PL

Podlewanie skrzydłokwiatu dopasuj do pory roku. Latem trzeba dostarczać mu życiodajny płyn co dwa-trzy dni, natomiast zimą wystarczy podlewać roślinę raz w tygodniu. Pamiętaj jednak, że w uprawie roślin doniczkowych w domu nie można sztywno trzymać się harmonogramu. Jeśli w okresie grzewczym w twoim mieszkaniu jest gorąco i sucho, skrzydłokwiat będzie wymagać częstszego podlewania. Najlepiej jest co kilka dni sprawdzać stan podłoża i na bieżąco decydować o częstotliwości dostarczania wody.

Stanowisko a podlewanie skrzydłokwiatu

To, gdzie ustawimy doniczkę, ma duże znaczenie w dalszej pielęgnacji. Skrzydłokwiat najlepiej rozwija się w świetle rozproszonym. Nie należy narażać go na bezpośrednie nasłonecznienie, ponieważ może skutkować to poparzeniem rośliny. Dobrze rośnie również w półcieniu. Weź pod uwagę, że im mniej światła, mniej mniejsza utrata wody, a co za tym idzie — rzadsze podlewanie.

Skrzydłokwiat to piękna ozdoba mieszkania
Skrzydłokwiat to piękna ozdoba mieszkania123RF/PICSEL

Jaką wodą podlewać skrzydłokwiat?

W tym przypadku trzymaj się uniwersalnej zasady, według której roślin doniczkowych nie należy podlewać wodą o wysokiej zawartości chloru. Do podlewania skrzydłokwiatu użyć możesz odstanej przez dobę kranówki. Co kilka tygodni warto również wzmocnić roślinę domowym nawozem, dzięki któremu pobudzisz ją do kwitnienia.

Ceniący wilgotność powietrza skrzydłokwiat bardzo dobrze reaguje na zraszanie liści. Uważaj, by podczas tej czynności omijać kwiaty. Pod wpływem wody na ich powierzchni mogą pojawić się ciemne, szpecące plamy.

Polecamy:

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas