Reklama

Reklama

Pogotowie denimowe - jak właściwie dbać o jeansy?

Ubrania z denimu zajmują zaszczytne miejsce w garderobach większości z nas. Jeans to bowiem materiał ponadczasowy i uniwersalny, który na przekór kapryśnym trendom nie wychodzi z mody. Aby jednak jeansowa odzież służyła nam przez lata, musimy odpowiednio o nią zadbać.

Jeans to niekwestionowany modowy klasyk - zarówno w męskiej garderobie, jak i damskiej. Do wyboru mamy obecnie mnóstwo rozmaitych fasonów i rodzajów odzieży uszytej z denimu. Od klasycznych spodni rurek, poprzez dzwony i boyfriendy, aż po jeansowe kurtki, kamizelki, a nawet płaszcze - materiał ten zdaje się opierać przemijaniu, od zawsze zajmując zaszczytne miejsce w naszych szafach, niezależnie od pór roku i zmieniających się trendów.

Reklama

Aby jeans służył nam przez lata pozostając w nienagannym stanie, musimy właściwie o niego zadbać. Jest to wszak materiał wymagający specjalnego traktowania. Jak często zatem prać ubrania z denimu? Czy wkładanie ich do zamrażarki celem pozbycia się bakterii jest w istocie skuteczne? Mimo istnienia różnych, niekiedy wykluczających się wzajemnie, teorii, eksperci zgodni są co do jednego: im delikatniej będziemy się z jeansem obchodzić, tym dłuższe życie mu zapewnimy.

Pranie? Im rzadziej, tym lepiej

- Zalecamy mniej prania w wysokiej temperaturze, które lepiej zastąpić praniem na zimno, a następnie suszeniem w suszarce - stwierdza stanowczo Jill Guenza, wiceprezes Global Women's Design w Levi's w rozmowie z "Marie Claire - Im rzadziej pierzesz jeansy, tym lepiej. Wówczas nabierają one indywidualnego charakteru - wtóruje jej Kelly Urban, założycielka i projektantka marki AMO.

- Im częściej będziesz nosić jeansy, w tym większym stopniu staną się one "twoje", dzięki unikalnym zagnieceniom, które powstaną podczas użytkowania. Najdłużej nie prałam swoich jeansów sześć miesięcy - zdradza. Zanim więc wrzucimy ulubioną parę jeansów do pralki, zastanówmy się dwa razy. Częste pranie pogarsza bowiem nie tylko jakość koloru jeansów, ale również tkaniny.

Specjaliści sugerują, by jeansy prać jak najrzadziej, wyłącznie w zimnej wodzie. I dodają, że niekorzystną praktyką jest także układanie ich w szafach i szufladach w zbyt ciasne stosy - zamiast tego powieśmy je, tak jak powinnyśmy wieszać kamizelki i kurtki jeansowe. 

- Umożliwi to dobrą wentylację i zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów - instruuje Molly Kuick, wiceprezes ds. projektowania damskiej odzieży w American Eagle.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje