Popularne błędy, które popełniamy podczas prania

Z większości sondaży i statystyk wynika, że Polacy są narodem, który lubi dbać o swoją garderobę. Około 90 procent z nas robi pranie przynajmniej raz w tygodniu, natomiast ponad połowa nawet kilka razy na tydzień. Niestety, badania dowodzą również, że pomimo częstego prania odzieży, popełniamy wiele błędów podczas wykonywania tej czynności. Efekt? Wyblakłe, rozciągnięte, skurczone i zniszczone ubrania. Podpowiadamy, jakich popularnych nawyków unikać, by przedłużyć życie naszym ubraniom.

article cover
©123RF/PICSEL
Pranie w pigułce. Co oznaczają symbole na metkach?Interia.tv

Zapominamy o czytaniu symboli na metkach

©123RF/PICSEL

Mało kto dzisiaj dokładnie czyta metki na ubraniach. Wychodzimy z założenia, że mamy już spore doświadczenie w praniu, dlatego i tym razem uda nam się je zrobić dobrze. Niestety, możemy się nieźle zdziwić. Czytamy metki albo niedokładnie lub w ogóle. Często je odcinamy i wyrzucamy do kosza. Efekt? Skurczone, zafarbowane lub rozciągnięte ubrania po praniu. Pierwsza zasada umiejętnego prania odzieży to: czytaj informacje na metkach!

Pierzemy odzież w złej temperaturze

©123RF/PICSEL

Konsekwencją nieczytania informacji na metkach jest między innymi pranie odzieży w nieodpowiedniej temperaturze. Ustawiamy ją zazwyczaj na tak zwane "wyczucie". W efekcie ubrania rozciągają się lub kurczą.

Wybieramy nieodpowiedni program

Kolejny częsty błąd popełniany podczas prania to wybór nieodpowiedniego programu. Według sondaży Polacy używają głównie dwóch: pierwszy do tak zwanej przepierki i drugi do grubszych tkanin, gdy pralki nowej generacji mają ich nawet kilkanaście! Warto więc z nich korzystać. Wybór programu powinien być uzależniony od rodzaju tkaniny, którą pierzemy oraz stopnia jej zabrudzenia. Podstawowe informacje na temat prania konkretnego materiału zawarte są oczywiście na jego metce. Więcej przydatnych porad z pewnością znajdziemy w internecie.

Zapominamy o przewracaniu ubrań na lewą stronę

Z reguły powinniśmy prać ubrania na lewej stronie, a tymczasem, z braku wiedzy lub lenistwa wrzucamy do pralki odzież odwróconą na prawą stronę. Przez to tkaniny szybciej się niszczą oraz blakną.

Zapominamy o zasuwaniu suwaków i zapinaniu guzików

Rozpięte suwaki i guziki podczas prania mogą wyrządzić sporo szkód, przede wszystkim potargać delikatne tkaniny. Pamiętajmy zatem, by zawsze zapinać je przed włożeniem do pralki.

Wkładamy do pralki zbyt dużo ubrań

©123RF/PICSEL

Kolejny popularny błąd, który popełniamy podczas prania, to zapychanie pralki ubraniami. Jeśli w bębnie będzie zbyt dużo rzeczy, nie wypiorą się one dokładnie. Ponadto, w takim przypadku proszek nie zostaje całkowicie wypłukany z tkanin przez co szybciej ulegają one zniszczeniu. To jeszcze nie koniec negatywnych skutków zapychania pralki. Ubrania są wówczas znacznie bardziej pogniecione, często również rozciągnięte.

Pierzemy zdecydowanie za często

Przyzwyczajeni do łatwego i szybkiego prania robimy je coraz częściej, nie zwracając uwagi na to, że nasze ubrania niszczą się wówczas o wiele szybciej. W pralce powinniśmy regularnie prać bieliznę, ręczniki, ścierki używane do sprzątania oraz ubrania wykorzystywane do pracy fizycznej. Bluzki, które nosimy na co dzień, możemy jedynie przepłukać w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do płukania, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Dzięki temu na dłużej zachowają one atrakcyjny wygląd.

Używamy zbyt dużo detergentów

Jeśli dodamy do prania więcej proszku niż wskazuje miarka, nie oznacza to, że ubrania będą lepiej wyprane. Gdy przesadzamy z ilością detergentów, osadzają się one na tkaninach i niszczą je. Robiąc pranie, warto trzymać się informacji zawartych na opakowaniach detergentów.

Rzadko stosujemy naturalne preparaty

Kto powiedział, że tylko drogi proszek (w większości zawierający chemiczne składniki) dokładnie wypierze nasze ubrania? Znacznie lepsze dla tkanin są naturalne preparaty. Są nie tylko tak samo skuteczne, ale również tańsze od popularnych detergentów. Usuwają brud z materiału i jednocześnie dbają o jego kolor oraz strukturę. Można przygotować je z sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, octu, kwiatów lawendy i naturalnego mydła. Efekty ich stosowania zaskakują!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas