Porządki w ogrodzie i na balkonie

Powoli kończy się już letni sezon. Właściwie wykonane teraz prace zagwarantują nam, że następny będzie równie udany.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

1. To lato było ciepłe i wilgotne, więc rozrosły mi się kwiaty na parapecie. Czy mogę je jeszcze przesadzić?

Koniec sierpnia i początek września to już naprawdę ostatni moment, by to zrobić. Rośliny muszą mieć czas, by się zakorzenić w nowym miejscu. Przy okazji warto też wspomnieć o zmianie odżywiania kwiatów. Od września rezygnujemy z preparatów zawierających dużo azotu na rzecz tych o większej zawartości potasu, który wpływa na drewnienie tkanek roślin.

2. Co zrobić ze starymi doniczkami, osłonkami itp.?

Te, w których rosły rośliny porażone przez choroby wirusowe lub bakteryjne, lepiej jest wyrzucić, by nie stały się wylęgarnią kolejnej "zarazy". Te, które chcemy przechować, będą wyglądały niemal jak nowe, jeśli osad z kamienia (po podlewaniu) usuniesz octem (mocno wżarte ślady wyszoruj szczotką, nie sięgaj po chemikalia). Dobrze jest też zdezynfekować ostrze sekatora i natrzeć je np. oliwą.

3. Czy grabić już liście z trawnika?

Gdy tylko się na nim pojawią - to oczywiście! Nie wolno pozwolić, by po sezonie na murawie zostały liście - pod taką mało przepuszczalną warstwą trawnik zacznie zamierać. Dobrze jest też trawnik napowietrzać. Podlany (ale źdźbła muszą obeschnąć) należy nakłuwać widłami lub... spacerować po nim w butach ze specjalnymi nakładkami.

4. Okazyjnie kupiłam iglaki. Jak i kiedy je posadzić, by na pewno się przyjęły?

Zarówno iglaste, jak i liściaste krzewy zimozielone powinny być sadzone od drugiej połowy sierpnia do połowy września - tak, by przed nadejściem mrozów zdążyły wypuścić nowe korzenie. Proszę pamiętać, by dołek, w którym zamieszka krzew, był dwukrotnie większy niż jego bryła korzeniowa. Po zasadzeniu iglaka trzeba go bardzo intensywnie podlać, a w gorące dni należy go zacieniać, bo jest wrażliwy na promienie słońca.

5. Jakie cebulki można już zasadzić w gruncie?

Pod poziomem ziemi zamieszkać mogą krokusy, narcyzy i szachownice cesarskie. Na początku września (jeśli będzie chłodny) z cebulowej rabaty wykopać już trzeba bulwy mieczyków (zasyp je suchym piaskiem w skrzynce po owocach i ustaw w suchym chłodnym pomieszczeniu), a w ich miejsce zasadzić możesz: tulipany, zawilce, szafirki, cebulice oraz niektóre odmiany lilii.

6. W jaki sposób wykorzystać nadmiar kwiatów i ziół?

Rozrośnięte byliny można pod koniec sierpnia wykopać i podzielić, część przesadzając do innej części ogrodu lub... obdarowując sąsiadkę. Kwiaty oraz zioła pięknie się suszą - np. podzielone na małe wiązki i zawieszone w bardzo przewiewnym, ale koniecznie suchym miejscu (wilgoć jest największym wrogiem suszek). Z kwiatów, które nie zostały zerwane, we wrześniu możesz zebrać nasiona. Najlepiej przechowywać je w papierowych torebkach.

7. Co zasadzić w miejsce przekwitłych roślin balkonowych?

Zazwyczaj sięgamy wtedy po astry. Nic w tym dziwnego - mają tak wiele odmian, że można by nimi udekorować każdy balkon. Dobrze jest jednak uzupełnić je np. chryzantemami, wrzosami, wrzoścami lub... cyklamenami. Kojarzące się z wiosną bratki przetrwają przymrozki, podobnie jak i wyjątkowo dekoracyjne, jakby omszałe mrozy.

8. Jak zadbać o dojrzewające winogrona?

Przede wszystkim warto odsłonić grona - trzeba to zrobić, bo potrzebują one jak najwięcej słońca, by być słodkimi. Z tegorocznych pędów należy więc usunąć nadmiar liści. Ten prosty zabieg wpływa nie tylko na smak winogron, ale również chroni je przed gniciem. We wrześniu, po zbiorze winogron, skróć definitywnie pędy, o minimum 1/3.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

***materiały o podobnej tematyce***

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas