Powrót do aktywności - motywacja i cierpliwość to podstawa

Aktualizacja

Aktywność fizyczna to fundament zdrowego stylu życia. Bywa jednak, że przez brak czasu przestajemy regularnie ćwiczyć. Jak wrócić po przerwie do treningowej rutyny? Prócz motywacji ważna jest cierpliwość - zamiast oczekiwać spektakularnych rezultatów, daj sobie czas.

Aktywność fizyczna to fundament zdrowego stylu życia!
Aktywność fizyczna to fundament zdrowego stylu życia!123RF/PICSEL

Wypełniony po brzegi pracą, obowiązkami rodzinnymi i życiem towarzyskim nasz codzienny harmonogram bywa tak napięty, że dodanie do niego czegokolwiek może wydawać się zniechęcające, a niekiedy wręcz niemożliwe. W rezultacie mamy tendencję do rezygnowania z tego, co wymaga w istocie najmniej czasu, a dostarcza mnóstwa korzyści na różnych płaszczyznach - mianowicie z ćwiczeń.

Porzucenie aktywności fizycznej często zaczyna się od pracowitego tygodnia, kiedy natłok obowiązków i ogrom stresu sprawiają, że klub fitness to ostatnie miejsce, o którym myślimy. Tymczasem pracowite tygodnie niepostrzeżenie zmieniają się w miesiące, aż nagle orientujemy się, że my - niezwykle niegdyś aktywni i regularnie uprawiający sport - nie byliśmy na siłowni co najmniej od roku. Istnieją na szczęście sposoby na pokonanie marazmu i skuteczny powrót do treningowej rutyny, która jest gwarancją lepszego samopoczucia i poprawy stanu zdrowia.

Znajdź właściwą motywację i porozmawiaj z lekarzem

Kluczowe zdaje się być odpowiednie podejście do aktywności - musimy bowiem tego chcieć dla samych siebie. Jonathan Leary, założyciel Remedy Place, klubu wellness w Los Angeles, wierzy w siłę motywacji jako sposobu na skuteczny powrót na siłownię, a co za tym idzie, do zdrowia. I zaznacza, iż szalenie istotnym jest znalezienie właściwiej, głębokiej motywacji. Zamiast więc skupiać się na wyglądzie i pozytywnych efektach aktywności fizycznej w postaci np. spadku wagi, warto zastanowić się nad ważniejszymi korzyściami płynącymi z ćwiczeń.

- Zbyt często ludzie koncentrują się na powierzchownych celach treningów związanych z wagą, wizualną atrakcyjnością - stwierdza w rozmowie z "Time" Cedric Bryant, prezes i kierownik ds. naukowych w American Council on Exercise - Musisz pomyśleć, dlaczego chcesz tej zmiany w swoim życiu i skoncentrować się na rzeczach, które są naprawdę znaczące dla ciebie jako jednostki" - dodaje. Zanim jednak pospieszymy na siłownię lub do klubu fitness, skonsultujmy się ze specjalistą - Przed powrotem na siłownię warto udać się do lekarza lub fizjoterapeuty, który oceni nasz stan zdrowia i pomoże zachować bezpieczeństwo na siłowni - radzi fizjoterapeutka Karen Litzy.

Wracając do ćwiczeń, nie spiesz się

Tydzień pełnej bezczynności spowoduje pewne pogorszenie naszej wydajności - warto dbać o regularność!
Tydzień pełnej bezczynności spowoduje pewne pogorszenie naszej wydajności - warto dbać o regularność! 123RF/PICSEL

Jak mawiał Goethe, "kto nie idzie do przodu, ten się cofa". Słowa te mają zastosowanie także w przypadku aktywności fizycznej. Bryant przestrzega, że nawet krótka przerwa od siłowni może bowiem negatywnie wpłynąć na efekty naszych ćwiczeń .

- Tydzień pełnej bezczynności spowoduje pewne pogorszenie naszej wydajności - zaznacza. Potwierdzają to naukowcy. Wyniki badania z 2015 r. opublikowane w czasopiśmie "Journal of Rehabilitation Medicine" pokazują, że przerwa od aktywności fizycznej trwająca zaledwie dwa tygodnie może skutkować znacznym zmniejszeniem siły i masy mięśni.

Jeśli zatem od kilku miesięcy nie zajrzeliśmy na siłownię lub zajęcia fitness, nie oczekujmy, że natychmiast wrócimy do dawnej formy. Najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza będzie w tym przypadku metoda małych kroków - Gdy zaczynasz ćwiczyć po dłuższej przerwie, pamiętaj, że chodzi o to, aby naprawić ciało, a nie je uszkodzić. Skrupulatnie przeanalizuj każdy rodzaj treningu, ponieważ niektóre z nich mogą zwiększać ryzyko kontuzji - zaznacza Leary. Eksperci sugerują, by zacząć od zaledwie kilku minut treningu cardio dziennie, a następnie stopniowo zwiększać intensywność i czas trwania ćwiczeń.

Po powrocie do treningowej rutyny, wielu z nas ma także ochotę ulepszyć wówczas i inne obszary życia - np. zmodyfikować nawyki żywieniowe. Eksperci odradzają jednak wprowadzanie zbyt wielu zmian na raz. Zamiast tego skupmy się na jednej rzeczy.

- Najpierw skoncentruj się na próbie przywrócenia nawyku aktywności. Później wprowadzaj po kolei inne zmiany. Dzięki temu zdołasz uniknąć uczucia przytłoczenia i zniechęcenia - przekonuje Bryant.

Zredefiniuj pojęcie aktywności

Podczas reklam telewizyjnych róbcie wspólnie przysiady, urządzajcie spacery rodzinne, grajcie w piłkę nożną z dziećmi
Podczas reklam telewizyjnych róbcie wspólnie przysiady, urządzajcie spacery rodzinne, grajcie w piłkę nożną z dziećmi123RF/PICSEL

Choć trening większości z nas kojarzy się z wylewaniem siódmych potów na siłowni, nie tylko w ten sposób możemy zadbać o swoją aktywność fizyczną. Siłownia, klub fitness czy wielogodzinny jogging w parku to nie jedyne możliwości. Efektywnie ćwiczyć możemy także w zaciszu własnego domu.

- Jeśli twój harmonogram jest bardzo napięty i nie masz czasu na wyjście na siłownię, znajdź ćwiczenia, które możesz wykonywać choćby przez 5 lub 10 minut. Pomoże ci to zachować regularność i wypracować nawyk - radzi Bryant.

Według eksperta powinniśmy zacząć myśleć o aktywności fizycznej w nieszablonowy sposób, tak by stała się częścią codziennego życia. Na początek zrezygnujmy z wind i schodów ruchomych, starajmy się monitorować ilość kroków, które robimy każdego dnia, a zamiast wysyłać e-maile, wstańmy i podejdźmy do biurka współpracownika. Pomyślmy także o włączeniu aktywności w życie rodzinne.

- Podczas reklam telewizyjnych róbcie wspólnie przysiady, urządzajcie spacery rodzinne, grajcie w piłkę nożną z dziećmi. Postarajcie się, aby to był sposób na zmianę stylu życia na lepszy i zdrowszy, aby aktywność stała się swego rodzaju codzienną misją - konkluduje Bryant.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas