Pracownik na chorobowym

Podczas zwolnienia lekarskiego mamy przywileje, ale też obowiązki. Prawnik przypomina, o czym należy pamiętać, by nie stracić swoich uprawnień.

Gdy idziemy na zwolnienie lekarskie, nie zostajemy bez środków do życia
Gdy idziemy na zwolnienie lekarskie, nie zostajemy bez środków do życia123RF/PICSEL

Gdy idziemy na zwolnienie lekarskie, nie zostajemy bez środków do życia. Otrzymujemy zasiłek chorobowy, a pracodawca nie może dać nam w tym czasie wypowiedzenia.

Jednak te przywileje przysługują nam po dopełnieniu kilku formalności: poinformowaniu przełożonego o naszej chorobie oraz dostarczeniu do firmy zwolnienia lekarskiego w określonym terminie. Wypłata zasiłku nie trwa jednak w nieskończoność! Wyjaśniamy więc przepisy.

Zawiadomienie szefa

Najpóźniej drugiego dnia nieobecności musisz powiadomić zakład pracy, że zachorowałaś. Możesz zadzwonić, wysłać mejl, faks, a nawet sms. Informację tę może przekazać też ktoś z twoich bliskich.

Pracodawca musi otrzymać zwolnienie lekarskie nie później niż w ciągu 7 dni. W in nym przypadku od 8. dnia od daty na zwolnieniu, obniży wynagrodzenie chorobowe o 25 proc.

Wysokość pensji

Na zwolnieniu lekarskim przysługuje ci 80 proc. wynagrodzenia (zasiłku) chorobowego. Wyjątki: – 100 proc. otrzyma ciężarna i osoba z chorobą zawodową lub po wypadku w pracy; – 70 proc. pensji otrzyma osoba hospitalizowana.

Nie dostaniesz ani grosza zasiłku: – jeżeli nie dostarczysz zwolnienia; – jeśli kontrola wykaże, że... nie jesteś chora, wykorzystujesz zwolnienie na pracę czy wyjechałaś; – gdy zachorujesz w czasie urlopu bezpłatnego, macierzyńskiego czy wychowawczego.

Kontrola pracownika

Pracodawca i ZUS mają prawo sprawdzić, czy twoje zwolnienie lekarskie jest zasadne. W jaki sposób? Możesz być wezwana na spotkanie z lekarzem orzecznikiem ZUS (zbada cię, sprawdzi dokumentację medyczną, może wysłać cię na badania).

Możesz mieć wizytę osoby upoważnionej przez pracodawcę. Gdy nie zastanie cię w domu, będziesz musiała złożyć wyjaśnienia w pracy.

Jak długo pod ochroną

Okres ochrony przed utratą pracy zależy od stażu. Jeśli jesteś zatrudniona krócej niż 6 miesięcy, ochrona trwa do 3 miesięcy choroby.

Jeśli pracujesz ponad 6 miesięcy, nie stracisz pracy przez 182 dni zwolnienia lekarskiego i pierwsze 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego.

Powrót do pracy albo...

Gdy chorowałaś dłużej niż 1 miesiąc i wrócisz do pracy, pracodawca wyśle cię na badanie kontrolne, by ustalić, czy jesteś zdolna do pracy.

Jeśli twoja nieobecność w pracy potrwa dłużej niż 182 dni plus 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego, pracodawca może cię zwolnić z pracy bez okresu wypowiedzenia, tj. z dnia na dzień.

Zwolnienie na dziecko

Jeżeli twoja pociecha nie ma jeszcze 14 lat, przysługuje ci do 60 dni zwolnienia lekarskiego (w roku kalendarzowym) na opiekę nad dzieckiem, gdy zachoruje.

Jeśli ukończyło ono 14 lat, masz prawo do maks.14 dni takiego zwolnienia w roku. Te limity przysługują łącznie mamie i tacie.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas