Programowanie: Dlaczego warto się go nauczyć?

Ciekawa, pełna wyzwań, dobrze płatna. Jeśli dodamy to tego również możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie, otrzymamy definicję pracy idealnej. Programowanie spełnia wszystkie te wymagania, a do tego można się go nauczyć nawet w domu. Czy warto? Jak zacząć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym tekście.

Nauka programowania to najlepsza inwestycja w przyszłość
Nauka programowania to najlepsza inwestycja w przyszłość 123RF/PICSEL

Wiele osób sądzi, że programowanie zarezerwowane jest dla ludzi, którzy mają tzw. "ścisły umysł" i zdolności matematyczne. Rzeczywiście, umiejętność logicznego myślenia bardzo się przydaje, jednak zamiłowanie do matematyki czy innych przedmiotów ścisłych nie jest warunkiem koniecznym.

Dla kogo?

Nauka języków programowania bardziej przypomina naukę języków obcych . Języki (HTML, Python) mają bowiem swoją strukturę, która dokładnie określa, jak należy pisać program (jakich używać znaków, w jakiej kolejności, jak je ze sobą łączyć).  Żeby programować,  nie trzeba również ukończyć konkretnych studiów (choć, jeśli dopiero stoisz przed wyborem kierunku, warto wybrać studia, na których nauczysz się podstaw - m.in. informatykę czy elektroniczne przetwarzanie informacji).  Jak zapewniają osoby, które uczą programowania, żeby osiągnąć sukces, potrzeba tylko sporo motywacji i wolnego czasu.

Gdzie się uczyć?

Jeśli na poważnie myślisz o rozpoczęciu nauki, masz do wyboru kilka sposobów. Po pierwsze, możesz uczyć się samodzielnie, korzystając z darmowych zasobów, które można znaleźć w sieci. Coursera, MIT, Khan Academy, Code Academy czy Webmuses to miejsca, które powinnaś odwiedzić jako pierwsze. Zaletą takiego sytemu nauki jest to, że możesz uczyć się w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. To rozwiązanie szczególnie polecamy tym z was, które nie są pewne, czy programowanie to dobra droga. Jeśli po kilku lekcjach okaże się, że złapałaś bakcyla i chcesz kontynuować naukę, możesz sięgnąć do płatnych źródeł - często są to te same strony (np. Code Academy) które odpłatnie oferują bardziej rozbudowany materiał i możliwość tworzenia własnych projektów.

Choć nauka zdalna ma wiele zalet, warto od czasu do czasu przenieść się "do reala" i wybrać się na spotkania, na których można uczyć się od praktyków. W Polsce już od kliku lat pasjonatki programowania starają się przekonać inne kobiety do tego, że mogą się przekwalifikować i wybrać zawód, który jest czasem postrzegany jako męski. Przykładem mogą być Girls on Rails, które organizują darmowe warsztaty programowania w kilku miastach na terenie całego kraju, Rails Girls (również organizują bezpłatne warsztaty), Geek Girls Carrots czy Webmuses. Warto śledzić ich strony i chodzić na warsztaty - nie tylko dlatego, że możecie się na nich sporo nauczyć, ale dlatego, że macie możliwość poznania ludzi "z branży", którzy chętnie opowiedzą wam o swojej pracy.

Stron a darmowymi materiałami jest w sieci mnóstwo, jedną z godnych polecenia jest Dot Class.

Jak szukać pracy?

Ukończyłaś kilka internetowych lekcji programowania, byłaś na warsztatach i wiesz już, ze to zawód dla ciebie? Pora się przekwalifikować. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od rozmowy z osobą, która pracuje w zawodzie - zapytaj, czego musisz się nauczyć, by móc szukać pracy (oczywiście nie od razu będziesz pracowała przy skomplikowanych projektach. Chodzi jednak o to, by jak najszybciej znaleźć się wśród ludzi, od których na co dzień będziesz mogła się uczyć). Wypisz wszystkie punkty (będą się różniły w zależności od tego, który język wybierzesz, np. HTML, Python, Ruby on Rails) i konsekwentnie je "odhaczaj". Nauka podstaw może zająć (w zależności o tego, ile czasu możesz poświęcić) od kilkunastu tygodni do roku. W tym czasie koniecznie uczęszczaj na warsztaty czy spotkania branżowe (jeśli są organizowane w twoim mieście) - dzięki temu będziesz na bieżąco i, być może, uda ci się poznać osoby, które chętnie pomogą ci w nauce. Kiedy uznasz, że umiesz już wystarczająco dużo (i możesz to potwierdzić za pomocą portfolio) - pora rozpocząć szukanie pracy. Możesz skorzystać z portali internetowych lub wybrać się na targi pracy (IT Career Summit, CareerCon) i porozmawiać z potencjalnymi pracodawcami.

Uwaga: Nie przeceniaj swoich umiejętności. Na rozmowie powiedz otwarcie, że dopiero zaczynasz karierę w tym zawodzie, pokaż aktualne portfolio i zapewnij pracodawcę, że chcesz się uczyć  i rozwijać. Jeśli bowiem podczas rekrutacji powiesz, że umiesz więcej, niż w rzeczywistości, pracodawca szybko się o tym przekona i pewnie nie przedłuży ci okresu próbnego.

Jak zrobić ciastolinę?Interia DIY

Warto zachęcać innych

Nauka programowania niesienie ze sobą wiele korzyści. Dlatego warto zachęcać innych, by spróbowali. Mogą to być koleżanki z biura, która od dawna marzą o zmianie pracy, przyjaciółka, która chciałaby móc pracować z podróży lub pociechy. Jak wiadomo, dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, więc kursy dla dorosłych mogą wydawać im się nudne. Właśnie dlatego powstał program "Mistrzowie kodowania" w ramach którego dzieci mogą nauczyć się podstaw. Nauka odbywa się w zakwalifikowanych do programu placówkach, m.in. w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i bibliotekach publicznych pełną listę placówek znajdziecie tutaj. Warto sprawdzić, czy w pobliżu miejsca zamieszkania nie dobywają się takie zajęcia i zachęcić dziecko do wzięcia udziału. Kto wie, może programowanie spodoba mu się na tyle, że zwiąże z nim zawodową przyszłość?

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas