Prosty sposób na oszczędzanie wody. Każdy może spróbować
Sposoby oszczędzania wody powinny interesować nas nie tylko okazjonalnie, np. latem, gdy wiele słyszy się o zagrożeniu suszami. Zmianę nawyków na bardziej ekologiczne, a zarazem ekonomiczne wprowadzić można w dowolnym momencie. Im wcześniej, tym lepiej! Woda pitna jest bowiem jednym z najcenniejszych zasobów. Mimo to na co dzień w gospodarstwach domowych dochodzi do jej marnowania, czego łatwo dałoby się uniknąć. Jak oszczędzać wodę? Istnieje kilka prostych kroków, dzięki którym nie tylko przysłużymy się środowisku, ale także bez obaw będziemy patrzeć na comiesięczne rachunki.
Kąpiel z bąbelkami tylko od święta
Trudno byłoby wyobrazić sobie codzienne dbanie o higienę bez porannej lub wieczornej kąpieli. Należysz do fanów długiego, relaksującego mycia się w wannie wypełnionej po brzegi wodą i ulubionymi kosmetykami? Niestety, oszczędzanie wody trzeba rozpocząć od zmiany tych przyzwyczajeń. Podczas brania prysznica zużycie wody i energii potrzebnej na jej podgrzanie jest zdecydowanie mniejsze. Przy okazji można sporo zaoszczędzić na czasie.
Jeśli rozstanie z kąpielami w wannie jest dla ciebie wyjątkowo bolesne, na tę przyjemność pozwalaj sobie, ale tylko sporadycznie. Pamiętaj, by nie napełniać wanny do pełna. 1/3 lub maksymalnie 1/2 jej objętości w zupełności wystarczy.
Jak oszczędzać wodę w domu? Zakręć, gdy nie korzystasz!
To bardzo powszechny nawyk, który przyczynia się do marnowania wody i zwiększenia rachunków. Nie zakręcasz wody podczas mycia zębów, bo czynność trwa tylko moment? Błąd! W 2-3 minuty tracisz około 15 litrów czystej wody pitnej. Podobnie wygląda sytuacja, gdy mowa o goleniu czy nakładaniu mydła, żelu albo szamponu na ciało i włosy podczas prysznica. Kurki warto zakręcić również w trakcie namydlania dłoni.
Toaleta to nie kosz na śmieci
Muszla klozetowa - jaka jest i do czego służy, każdy widzi. Ale czy na pewno? Poza jej oczywistym przeznaczeniem często odruchowo jest używana jako sposób na szybkie pozbycie się drobnych odpadków. W ścieku lądują więc resztki jedzenia, niedopałki papierosów, włosy, płatki higieniczne... Wymieniać można długo, a niektóre pozycje na tej liście zapewne zszokowałaby wiele osób. Tego typu fanty nie tylko są w stanie zablokować drożność rur i sprawić nam niemały kłopot. Wrzucanie drobiazgów do toalety sprawia, że odruchowo naciskamy przycisk spłuczki, czego efektem jest niepotrzebne zużycie wody.
Sprawne urządzenia = oszczędzanie wody w domu
Zdarza się, że dźwięk kapiącej wody z kranu niektórych doprowadza do szewskiej pasji. Wiele osób twierdzi jednak, że można się do tego przyzwyczaić. Należysz do tego grona? Niestety, zdolności przystosowawcze i elastyczność nie są w tym przypadku atutem. Cieknące krany i spłuczki to kolejna droga, przez którą z naszych mieszkań niepotrzebnie ucieka woda, a z portfeli pieniądze. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu naszych urządzeń sanitarnych i reagowanie, kiedy tylko zauważymy, że coś jest nie tak.
Jeśli jednak sami sobie z tym nie poradzimy, a fachowiec nie jest w stanie odwiedzić nas od razu, pod nieszczelny kran podłóżmy głębokie naczynie. Zebraną w ten sposób wodę można wykorzystać!
Nie rozmieniaj się na drobne
Posiadasz zmywarkę? Doskonale się składa! Mycie naczyń w ten sposób jest dużo bardziej ekonomiczne niż zmywanie ręczne. Kluczowe jest jednak uruchamianie urządzenia dopiero w momencie, gdy będzie całkowicie wypełnione. Tak samo wygląda sytuacja z pralką. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj tryby opisane jako "eko".
Jak jeszcze oszczędzać wodę w kuchni?
Jeśli nie dysponujesz zmywarką, zwróć uwagę na to, by nie myć naczyń pod bieżącą wodą. Najlepiej jest nalać wodę z płynem do jednej komory zlewu i płukać w drugiej. Oszczędności dotyczą nie tylko porządków, ale też samego gotowania. Zawsze używajmy pokrywek. Ograniczymy w ten sposób wyparowywanie wody, więc niepotrzebne będzie dolewanie dodatkowej porcji, by uniknąć przypalenia jedzenia.
Oszczędzanie wody: Sposoby na jej ponowne użycie
Zwróćmy uwagę na to, jak wykorzystać raz użytą wodę. Choć nie jest to polecane w każdym przypadku, sporo możemy zdziałać z wodą użytą np. do kąpieli albo prania ręcznego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ją do umycia podłogi albo spłukania toalety. Osoby posiadające ogrody lub kolekcję roślin doniczkowych powinny zainteresować się zbieraniem deszczówki, by stosować ją do podlewania roślin w czasie suszy.
Prawda, że oszczędzanie wody nie jest trudne? Bez trudu wprowadzisz pozytywne działania także do innych obszarów swojego życia. Sprawdź proste triki, dzięki którym przestaniesz marnować jedzenie - wszystko w duchu zero waste! Ogrodniku, zastanawiasz się co zrobić ze zgrabionymi liśćmi? W naszym poradniku znajdziesz sprawdzone patenty.