Przyjemny chłodek w domu mimo upału

Marzysz o chwili wytchnienia od słońca i temperatury? Zobacz, jak zmienić mieszkanie w kojącą zacienioną oazę.

Kojący efekt działania tkanin najszybciej możesz odczuć w sypialni
Kojący efekt działania tkanin najszybciej możesz odczuć w sypialni123RF/PICSEL

W cieniu baldachimu

Markizy doskonale chronią wnętrze przed gorącem, ale są dość drogie. Ich rolę dobrze spełni płócienny baldachim zamontowany na tyczkach. Powinien ocieniać okna, by ciepło nie przedostawało się do pokoju.

Nasza rada: przed żarem dobrze ochroni rozłożony na balkonie duży parasol. Ustaw go pod kątem tak, by jak najlepiej ocieniał szyby.

Bariera z rolet lub zasłon

Pokoje z oknami wychodzącymi na południe nagrzewają się dużo szybciej niż te z północną wystawą. W mieszkaniu nie będzie tak gorąco, gdy zasłonisz okna podwójnymi roletami lub grubymi zasłonami. Od żaru skutecznie odgrodzą też rolety ze srebrną aluminiową powłoką. Dobrym pomysłem jest zamontowanie aluminiowych żaluzji.

Nasza rada: W największe upały nie otwieraj okien. Wietrz mieszkanie dopiero wieczorem i to jak najdłużej. Z kolei rano rób to tylko do momentu, gdy temperatura na zewnątrz zaczyna się wyrównywać z tą w mieszkaniu.

Tkaniny zimne w dotyku

Kojący efekt działania tkanin najszybciej możesz odczuć w sypialni. Wybierz pościel z bawełnianej satyny lub wiskozy - jest lekka i przewiewna. Ma też połysk i śliską powłokę, dzięki czemu odbija ciepło i przyjemnie chłodzi. Latem zrezygnuj z dywanów, zastąp je lekkimi lnianymi chodniczkami.

Nasza rada: wykorzystaj chłodzące właściwości tkanin w salonie. Przykryj kanapę satynową lub płócienną kapą, poukładaj jedwabne poduszki - latem są przyjemniejsze od syntetycznych obić tapicerskich czy ekologicznej skóry.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas