Rośliny, które warto mieć w sypialni

Sypialnia to pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu. Pełni ważną funkcję, ponieważ ma służyć zdrowemu wypoczynkowi i regeneracji organizmu. Często dbamy o jej aranżację i myślimy o detalach. Jednak warto zainteresować się roślinami doniczkowymi, które mają nie tylko walor dekoracyjny, ale nawilżają powietrze, które korzystnie wpłynie na organizm. Nie należy przesadzać z ich ilością, ustawienie jedynie kilku doniczek w zupełności wystarczy. Jakie rośliny warto mieć w sypialni? Przeczytaj artykuł, a znajdziesz w nim odpowiedź na zawarte pytanie.

Rośliny w sypialni
Rośliny w sypialni ©123RF/PICSEL
Jak dbać o storczyki w domu?Interia DIY

Mit na temat roślin doniczkowych w sypialni

Rośliny doniczkowe
©123RF/PICSEL

Krąży opinia, że roślin doniczkowych nie powinno się uprawiać w sypialni. Wszystko przez proces fotosyntezy: w ciągu dnia rośliny pobierają dwutlenek węgla, by zamieniać go w dobroczynny tlen; nocą zaś proces się odwraca. Dlatego wierzono, że kwiaty niejako zabierają nam potrzebne podczas snu powietrze. Okazuje się, że nocna strata tlenu jest praktycznie nieodczuwalna dla ludzi, a umieszczenie roślin w sypialni może okazać się dla organizmu zbawienne: jonizują i filtrują powietrze, usuwają unoszące się toksyny, rozprawiają się z pleśnią i grzybami oraz skutecznie niwelują działanie smogu. Poza tym istnieją gatunki, u których proces fotosyntezy jest odwrócony, a rośliny te właśnie nocą dostarczają nam niezbędnych związków.

Po co nam rośliny w sypialni?

Rośliny nadają pomieszczeniom dodatkowych walorów. Prócz funkcji ozdobnej, skutecznie ocieplają wnętrze oraz dostarczają niezbędnego nam tlenu. Poza tym niektóre odmiany skutecznie filtrują powietrze oraz wchłaniają szkodliwe substancje, takie jak dym tytoniowy, zapach farb, lakierów oraz klejów. Warto też uprawiać rośliny, które nocą pobierają dwutlenek węgla, a w zamian produkują tlen. Należy również trzymać się zasady, aby duże okazy ustawiać tylko w przestronnych sypialniach. W pozostałych świetnie sprawdzą się doniczki z mniejszymi kwiatami: nie należy również przesadzać z ich ilością – dwie w zupełności wystarczą.

Jakie rośliny sprawdzą się w sypialni?

Aloes
©123RF/PICSEL

Poniżej prezentujemy kilka roślin doniczkowych, które warto mieć w swojej sypialni: nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. Okazy, które wybieramy do sypialni, powinny nawilżać i oczyszczać powietrze, redukować poziom zanieczyszczeń oraz ograniczać ich rozwój. Ponadto nie mogą wydzielać drażniącego i silnego zapachu, gdyż może on utrudniać zasypianie.

Aloes

To roślina, która ma bardzo dużo właściwości leczniczych. Wykorzystuje się ją na masową skalę w przemyśle kosmetycznym. Okazuje się, że ten sukulent nie ma dużych wymagań: podlewa się go oszczędnie. Potrzebuje jedynie jasnego i słonecznego stanowiska, a w zamian odwdzięczy się nawilżaniem powietrza i wytwarzaniem tlenu w nocy.

Bluszcze

Każda odmiana bluszczy bardzo dobrze oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i pochłania niebezpieczne związki (w tym formaldehyd). Na rynku dostępnych jest kilka odmian, które można wykorzystać do aranżacji przestrzeni w sypialni; najpopularniejsze to bluszcz pospolity, kanaryjski oraz perski. Wymagają stanowiska półcienistego oraz umiarkowanego podlewania.

Storczyk

Grudnik
©123RF/PICSEL

Storczyki to rośliny o bardzo efektownych kwiatach. Wymagają słonecznego stanowiska (najlepiej umieścić je na parapecie) oraz częstego zraszania. Wypuszczają dużo kwiatów o ciekawej kolorystyce. Ich największą zaletą jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniu i produkowanie tlenu nocą.

Grudnik (schlumbergera)

Posiada płaskie pędy, na których późną jesienią i zimą pojawiają się kwiaty. Jego zielone liście tworzą segmenty, które stanowią ciekawą dekorację. Potrzebuje jedynie umiarkowanego nasłonecznienia i częstego zraszania. Nocą pochłania dwutlenek węgla, by zamienić go w tlen.

Nefrolepis

Odmiana paproci o intensywnie zielonych liściach. Jeśli zapewni się jej wysoką wilgotność, może osiągnąć pokaźne rozmiary. Dobrze prezentuje się w dużych doniczkach oraz makramach. Jest mało wymagająca; doskonale oczyszcza i nawilża pomieszczenie. Warto ustawić ją w pokoju dziecięcym.

Skrzydłokwiaty

Oczyszczają powietrze z formaldehydu, acetonu i benzenu. Zakwitają wiosną i latem: wśród bujnych liści pojawiają się efektowne białe kwiaty. Rośliny te preferują stanowiska jasne, ale będą się czuć równie dobrze w półcieniu. Należy zapewnić im umiarkowaną wilgotność i częste podlewanie. Dobrze nawilżają powietrze. Jednak trzeba pamiętać, by zimą nie ustawiać ich w pobliżu kaloryfera, ponieważ wtedy usychają im liście.

Grubosz drzewiasty

Roślina, która może rozrosnąć się do pokaźnych rozmiarów, dlatego zaleca się, aby ustawiać ją w przestronnych sypialniach. Jej zaletą jest nawilżanie powietrza oraz produkowanie tlenu nocą. Nie wymaga częstego podlewania, wystarczy nawadniać ją wtedy, gdy będzie przesuszona. Jednak należy pamiętać, by robić to ostrożnie, gdyż jej korzenie mają tendencję do gnicia.

Szeflera drzewkowata

Potrafi rozrosnąć się do prawie 2 m wysokości. Nawilża powietrze oraz wiąże znajdujące się w nim toksyny. Jest bardzo łatwa w uprawie. Jej zaletą są efektowne i zielone liście.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas