Rozłóż w domu. Żaden szczur się nie przeciśnie

Pojawienie się szczurów w domu to duży problem i nie dotyczy wyłącznie osób mieszkających na wsiach. Te niezwykle zwinne i inteligentne szkodniki pojawiają się także w miastach, zasiedlając zakamarki mieszkań i piwnic. Zobacz, jak odstraszyć szczury, by nie miały ochoty zostać twoim niepożądanym współlokatorem.

Jak odstraszyć szczura?
Jak odstraszyć szczura? 123RF/PICSEL

  • Wzmożoną aktywność szczurów przy ludzkich siedzibach zauważyć można jesienią. Jest to czas, kiedy gryzonie szukają źródła pożywienia oraz schronienia przed zimą
  • Są nosicielami wielu groźnych chorób, a do tego wyrządzają szkody także w konstrukcjach domów
  • Istnieją zasady przeciwdziałania pojawieniu się szczurów, które powinny wejść nam w krew. Pamiętać musi o nich każdy - zarówno właściciele domów wolnostojących, jak i lokatorzy mieszkań w dużych miastach

Co przyciąga szczury do domu?

Niestety, gryzonie zaliczają się do zwierząt, które upodobały sobie życie w pobliżu człowieka. Nasze zapasy żywności są dla nich łakomym kąskiem, a domowe zakamarki tworzą dla nich idealne miejsce do założenia gniazda.

Zwabione są więc przede wszystkim przez pożywienie zmagazynowane nie tylko w kuchni, ale też spiżarni i niezabezpieczonych kubłach na śmieci czy kompostownikach. Szczury szukają schronienia głównie jesienią, wyczuwając zbliżającą się zimę. Na swoje kryjówki wybierają zaciemnione miejsca, osiedlając się w piwnicach, pod podłogą czy nawet w pobliżu instalacji kanalizacyjnej.

Szczury chętnie korzystają z naszych zaniedbań
Szczury chętnie korzystają z naszych zaniedbań123RF/PICSEL

Dlaczego szczury są groźne?

Widok takiego delikwenta nie należy do przyjemnych. Szczury występujące w Polsce mogą osiągać pokaźne rozmiary - w przypadku największych dorosłych osobników ich ciało (bez ogona) mierzy około 30 centymetrów. Czy jest się czego obawiać?

Szczury raczej unikają bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, lecz w sytuacji zagrożenia mogą reagować agresywnie, dotkliwie drapiąc i gryząc. Tego typu incydenty są szczególnie groźne dla dzieci i zwierząt domowych. Co gorsza, szczury są nosicielami pasożytów i drobnoustrojów odpowiedzialnych za liczne choroby. Zaliczają się do nich: wścieklizna, tyfus, salmonelloza, tasiemczyca i włośnica. Do zakażenia może dojść przez kontakt z żywności zanieczyszczoną szczurzymi odchodami.

Szczury to niepożądany szkodnik również pod kątem bezpieczeństwa domu. Swoimi ostrymi zębami są w stanie uszkodzić rury wodociągowe, izolację termiczną rur ciepłowniczych, elementy instalacji elektrycznej oraz drewniane części konstrukcyjne. Bywają więc winowajcami zalania lub pożaru mieszkania. To nie tylko duże zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, ale też duży kłopot finansowy.

Jak rozpoznać obecność szczura w domu?

Pogryzione przewody, meble, dywany, tapety, książki i opakowania z żywnością powinny od razu nas zaalarmować. Szczury pozostawiają również odchody, a do tego znaczą swoje terytorium moczem o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Są szczególnie aktywne nocą, więc jeśli wieczorami w mieszkaniu daje się słyszeć charakterystyczne chrobotanie, prawdopodobnie masz do czynienia ze szczurem.

Uwaga: Gryzonie nie należą do samotników. Szczury są w stanie tworzyć duże kolonie, liczące nawet kilkadziesiąt osobników, więc pod żadnym pozorem nie należy ignorować ich obecności.

Jak pozbyć się szczura?

Możesz zgłosić się do profesjonalistów zajmujących się deratyzacją. Na rynku dostępne są również trutki, lecz ich stosowanie jest nie tylko niehumanitarne, ale może być niebezpieczne dla zwierząt domowych i innych pożytecznych stworzeń. Znaleźć można również pułapki, które łapią szkodnika, nie wyrządzając mu krzywdy. Korzystając z takiego wariantu, musisz jednak być gotowym na wywiezienie go z dala od domu, np. w niezamieszkałe okolice lasu.

Koty także są naszymi sprzymierzeńcami w walce z uciążliwymi gryzoniami
Koty także są naszymi sprzymierzeńcami w walce z uciążliwymi gryzoniami123RF/PICSEL

Czego nie lubią szczury? Tak zniechęcisz je do wizyty

Profilaktyka przede wszystkim. Dużo łatwiej jest się zabezpieczyć przed inwazją szkodników, niż walczyć z nimi, gdy już się zadomowią w naszej przestrzeni. Oto lista praktycznych sposobów odstraszania szczurów.

  • Skontroluj stan techniczny swojego domu lub mieszkania. Uszczelnij wszelkie szpary w rejonie rur, elewacji, a także dachu - szczury potrafią znakomicie się wspinać.
  • Dbaj o porządek. Zabezpiecz produkty spożywcze, przechowując je w szczelnych pojemnikach. Nie zostawiaj żywności na kuchennych blatach. Mowa zwłaszcza o artykułach, które szybko się psują w takich warunkach, a ich zapach działa na szczury jak magnes.
  • Upewnij się, że kontener na śmieci także ma szczelne zamknięcie. Nie zostawiaj worków z odpadami na posesji - materiały, z których są zrobione, nie stanowią dla szczurów żadnej bariery.
  • Połącz przyjemne z pożytecznym i posadź w ogrodzie okazy, których zapach jest dla gryzoni nie do wytrzymania. Jakich roślin nie lubią szczury? Zaliczają do nich: mięta, dziewanna, oleander, wrotycz i dziki rumianek. Doniczki warto układać przy drzwiach i oknach, a także zakamarkach, w których szkodniki mogłyby gniazdować.
  • Zapach czosnku też działa na nie drażniąco. Rozkrojone na pół ząbki rozłóż w lokalizacjach, które szczury mogłyby uznać za bramę wejściową do twojego domu. Pamiętaj, by w miarę często je wymieniać.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas