Rozpalasz ognisko na działce? Możesz zapłacić nawet 500 złotych mandatu!

Coraz wyższe temperatury zachęcają do spędzania czasu w ogródkach i na działkach, więc jak co roku powraca temat legalności rozpalania ognisk. Mimo, że jest to kwestia, która ma wiele aspektów, jedno jest pewne – aby ognisko było legalne, musimy podporządkować się pewnym zasadom niezależnie od tego, czy rozpalamy ognisko na prywatnej posesji, czy też w miejscu publicznym. Sprawdź, o czym pamiętać rozpalając ognisko na działce lub w ogródku.

Czy można rozpalać ognisko w ogródku lub na działce?
Czy można rozpalać ognisko w ogródku lub na działce?123RF/PICSEL

Czy można palić ognisko na działce?

Nie ma zakazu, który zabraniałby rozpalania ogniska, o ile tylko przestrzegamy przepisów przeciwpożarowych. Wynika to z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Jeżeli chcemy rozpalić ognisko, musimy pamiętać o tym, aby nie powodować nadmiernej ilości dymu oraz uciążliwego zapachu. Okazuje się, że sąsiedzi w takim przypadku mają prawo bronić się nawet w sądzie, przed tzw. immisjami, czyli zapachem oraz dymem z ogniska. Oczywiście mogą również po prostu zażądać zaprzestania takich działań.

Interwencją straży miejskiej lub policji skończy się również rozpalanie ogniska, z którego wydobywa się tyle dymu, że ogranicza to widoczność kierowców na ulicy i zagraża ich bezpieczeństwu. Poza powyższymi przykładami nie wolno również rozpalać ognia w miejscu, umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych.

Czy trzeba mieć pozwolenie na rozpalanie ogniska?

Wiele osób zastanawia się, czy potrzebne jest pozwolenie na rozpalanie ogniska w swoim ogródku lub na działce. Jednak taki dokument nie jest potrzebny, ponieważ nie ma generalnego zakazu rozpalania ogniska na własnej posesji.

Równocześnie nie oznacza to, że można spalać wszystko i w dowolnym miejscu, bo tak jak już wspominaliśmy, ognisko nie może powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu.

Rozpalając ognisko musimy przestrzegać kilku ważnych zasad
Rozpalając ognisko musimy przestrzegać kilku ważnych zasad123RF/PICSEL

Czy można palić gałęzie na swojej działce?

Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o spalanie gałęzi na swojej posesji, bowiem zakaz spalania liści i gałęzi na działkach i w ogrodach obowiązuje na mocy Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. z późniejszymi jej zmianami. Według art. 30 tej ustawy nie można przetwarzać w tym spalać odpadów, poza instalacjami i urządzeniami do tego przeznaczonymi. W praktyce oznacza to, że nie wolno nam na działce spalać odpadów roślinnych, jedynie możemy je samodzielnie kompostować.

Równocześnie istnieje art. 31, który w pkt. 7 dopuszcza spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, chyba że są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. Powodowało to, że do niedawna powoływano się na ten zapis, jednak obecnie każdy objęty jest obowiązkiem segregowania śmieci, a gminy mają obowiązek selektywnego zbierania odpadów, co oznacza, że nie wolno samodzielnie spalać liści i gałęzi na działkach.

Oprócz tego, takich działań zakazuje również art. 144 Kodeksu Cywilnego, który nakazuje powstrzymanie się od zachowań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Wobec tego spalanie odpadków roślinnych, które powodują duży dym, może być uciążliwe dla sąsiednich posesji. Co więcej, z art. 145 Kodeksu wykroczeń wynika, że na taką osobę może zostać nałożony mandat w wysokości do 500 zł.

Ile metrów od zabudowań można palić ognisko?

Ognisko może być rozpalane, jeśli używamy odpowiedniego opału, jednak musi to być robione w taki sposób, aby nasze działanie nie zagrażało bezpieczeństwu pobliskich zabudowań oraz terenów. Wobec tego ognia nie wolno rozpalać:

  • w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej,
  • w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,
  • w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych,
  • w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu.

Czytaj także:

Zobacz również: 

Twoje Centrum Bezpieczeństwa – Oszustwo na kodINTERIA.TV
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas