Sadzenie cebulek kwiatowych jesienią – te gatunki posadź jeszcze w październiku

Wiosenne ogrody zapełniające się bujnie kwitnącymi i pięknie pachnącymi kwiatami to marzenie niejednego ogrodnika. Jeśli chcemy, by ta wizja stała się rzeczywistością, warto część roślin cebulowych posadzić jeszcze w październiku. Podpowiadamy, które cebulki warto sadzić jesienią i jak zrobić to prawidłowo.

Cebulki kwiatów kwitnących wiosną sadzimy jeszcze w październiku
Cebulki kwiatów kwitnących wiosną sadzimy jeszcze w październiku123RF/PICSEL

  • Cebule kwiatów kwitnących wiosną możemy z powodzeniem sadzić od sierpnia aż do końca października, a nawet pierwszych tygodni listopada.
  • Lepiej unikać sadzenia cebulek w miejscach, w których zbiera się woda deszczowa, m.in. u podnóża wzniesienia lub pod rynną.
  • Tak posadzone rośliny doskonale prezentują się na trawnikach, pod koronami drzew i na tle krzewów zimozielonych.

Cebulki kwiatowe - które wybrać i kiedy sadzić?

Przy zakupie cebulek kwiatowych przeznaczonych do posadzenia, zwracajmy uwagę na to, aby wybrać wyłącznie okazy bez oznak chorób, pleśni oraz uszkodzeń. Cebulki powinny być jędrne, bez wilgotnych i miękkich fragmentów. Najlepiej postawić na te, które nie rozpoczęły wegetacji, czyli nie mają wypuszczonych liści. Gatunki roślin zimujących w gruncie sadzi się zazwyczaj od sierpnia do października. Obecnie do gruntu wysadzamy m.in.:

  • krokusy,
  • czosnki ozdobne,
  • tulipany,
  • cebulice,
  • hiacynty,
  • pustynniki,
  • śnieżniki,
  • szafirki.

Sadzenie cebulek kwiatowych jesienią - stanowisko i ziemia

Cebulki kwiatów najlepiej sadzić do podłoża o obojętnym pH
Cebulki kwiatów najlepiej sadzić do podłoża o obojętnym pH123RF/PICSEL

Rośliny cebulowe zdecydowanie najlepiej czują się w miejscach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Warto wybrać stanowisko zaciszne, osłonięte od wiatru. Dobrym towarzystwem dla roślin sadzonych jesienią są np. funkie oraz rodgersje, a także byliny płożące. Zanim przystąpimy do sadzenia cebulek kwiatowych na działce lub w ogrodzie, musimy w odpowiedni sposób przygotować dla nich miejsce.

Zaczynamy od dokładnego odchwaszczenia podłoża. Jeżeli ziemia jest gliniasta, warto wymieszać ją z piaskiem i kompostem, a potem ponownie przekopać. Piaszczystą glebę mieszamy z kompostem w proporcjach 1:1 lub zwięzłą ziemią i kompostem. Sprawdzamy także kwasowość gleby. Rośliny cebulowe najlepiej rosną w pH obojętnym, które obejmuje przedział 6,8-7,2. Jeśli w wybranym miejscu gleba jest zbyt kwaśna, dobrym posunięciem będzie zwapnowanie jej nawozem zawierającym węglan wapnia. Najlepiej sprawdzą się mieszanki zawierające kredę oraz dolomit. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji należy poczekać z sadzeniem cebul do następnego sezonu.

Jak sadzić cebulki kwiatowe?

Decydując się na zakup cebulek kwiatowych w centrum ogrodniczym, należy zapytać, czy zostały wcześniej zaprawione środkiem grzybobójczym. Jeśli nie, warto tuż przed wsadzeniem moczyć je przez minimum pół godziny. Cebulki kwiatowe dobrze jest sadzić na głębokość równą trzykrotnej ich wysokości. Tu sprawdza się zasada, która mówi, że im większa cebula, tym należy ją głębiej posadzić. Ważne, by zawsze wsadzać cebulki stroną z korzeniami do dołu, a wierzchołkiem do góry. Tak przygotowane cebulki zasypujemy ziemią. Gdy temperatury spadną poniżej -5 st. C, okrywamy je suchymi liśćmi lub gałązkami drzew iglastych. Warstwę ochronną zdejmujemy wraz z początkiem wiosny.

Rośliny cebulowe w pojemnikach

Rośliny cebulowe posadzone w okazałych donicach i wystawione na tarasy i balkony wyglądają bardzo efektowne. Warto wiedzieć, że rośliny tak posadzone są znacznie bardziej narażone na przymrozki, niż te rosnące w gruncie. Przed nadejściem zimy dobrze jest przenieść doniczki do ogrodu i zakopać. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy zabezpieczyć je słomianymi matami. Sprawdzi się także włożenie ich do styropianowych skrzyń lub kartonowych pudeł. Tak przygotowane pojemniki wypełniamy korą lub innym materiałem zapewniającym izolację. Okrycie zdejmujemy w momencie, gdy wiosną rośliny wypuszczą pierwsze liście.

Kompozycje roślin cebulowych na rabatach

Kwiaty cebulowe sprawdzą się jako ozdoba rabatek
Kwiaty cebulowe sprawdzą się jako ozdoba rabatek123RF/PICSEL

Kwiaty cebulowe najlepiej wyglądają posadzone w grupach po kilkadziesiąt sztuk, na rabatach lub rozproszone między innymi roślinami. Dobrze wyglądają posadzone w towarzystwie gatunków o ładnych liściach, które przysłonią je w trakcie żółknięcia. Podczas sadzenia możemy stosować tzw. metodę holenderską. Polega ona na wybraniu ziemi w miejscu, gdzie planujemy posadzić grupę roślin, a następnie ułożeniu na nim cebul i przysypaniu glebą. Jeśli chcemy zapewnić im lepsze warunki do rozwoju, zacznijmy od ułożenia na dnie dołu 2-3 cm warstwy kompostu. Dodatkową ochronę zapewnią im specjalne plastikowe koszyczki, które bez problemu kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Taki sposób sadzenia ułatwi ich późniejsze wykopywanie.

Kwiaty cebulowe na trawniku

Na trawniku najlepiej prezentują się niewysokie rośliny, które wiosenną porą tworzą barwne plamy. Świetnym wyborem będą m.in. cebulice, krokusy, ranniki oraz śnieżyce. Sadzimy je do dołków wykonanych za pomocą sadzarki do cebul, a następnie przysypujemy ziemią. Zupełnie innego podejścia wymaga sadzenie większej grupy roślin. Zaczynamy od nacięcia darni z trzech stron, odchyleniu jej brzegów oraz usunięcia warstwy gleby z dna. W kolejnym kroku nasypujemy do środka żyznego podłoża lub kompostu, układamy cebule kwiatów i ponownie przykrywamy płatem darni.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas