Śmierdzący problem na balkonie. Mandat może wynieść nawet 500 złotych

Regularne wynoszenie śmieci to podstawa utrzymania porządku w domu. Gdy kosz się przepełnia, dla większości z nas zupełnie naturalne jest związanie worka i wyruszenie z nim do kontenera na odpadki. Dla twojego sąsiada nie jest to takie oczywiste? Widzisz, że notorycznie zostawia worki ze śmieciami na klatce schodowej lub balkonie i zastanawiasz się, czy takie zachowanie może skończyć się mandatem? Sprawdź, jak zareagować.

Śmieci w blokach bywają tematem sąsiedzkich sporów
Śmieci w blokach bywają tematem sąsiedzkich sporów123RF/PICSEL

Śmieci na klatce schodowej — co mówi prawo?

Zostawianie odpadków na klatce schodowej może być bardzo uciążliwe. O ile nasz sąsiad robi to sporadycznie, zazwyczaj przymykamy na to oko. Być może w jego mieszkaniu znajdują się małe dzieci lub zwierzęta, które mogłyby rozerwać worki, wysypując nieprzyjemną zawartość, a w danym momencie nie ma możliwości zejścia do kontenera.

Problem jednak staje się dużo bardziej uciążliwy, gdy śmieci na klatce schodowej zaczynają zalegać przez kilka dni, pojawia się odstręczający fetor, a nawet lepkie plamy, jeśli worek nie jest dobrze zabezpieczony. Czy sąsiad łamie w ten sposób przepisy?

O regularne wyrzucanie śmieci każdy powinien dbać we własnym zakresie
O regularne wyrzucanie śmieci każdy powinien dbać we własnym zakresie123RF/PICSEL

Niezgodne z prawem jest umieszczanie na klatce schodowej śmieci wielkogabarytowych lub łatwopalnych, ponieważ stwarzają zagrożenie pożarowe. Nie ma natomiast ogólnych przepisów dotyczących worków ze śmieciami, w których lądują np. odpadki spożywcze czy sanitarne. Warto jednak zapoznać się z regulaminem spółdzielni mieszkaniowej. Może się okazać, że administrator wprowadził wewnętrzne przepisy zakazujące wystawiania śmieci na klatkę schodową.

Co zrobić, gdy sąsiad wystawia śmieci na klatkę schodową?

Jeśli regulamin bloku nie porusza tej kwestii, w pierwszej kolejności najlepiej jest porozmawiać z sąsiadem i dać mu do zrozumienia, że jego odpadki są uciążliwe dla innych mieszkańców. W sytuacji, gdy wolimy uniknąć bezpośredniej konfrontacji, możemy zostawić sąsiadowi pisemną wiadomość w skrzynce na listy lub przy drzwiach.

Próby polubownego załatwienia sprawy nie przynoszą efektów? Powiadom administrację budynku. Najlepiej zrobić to drogą pisemną lub poprzez e-mail, aby mieć dowód, że sprawa została zgłoszona. Od tego momentu to zarządca powinien wyegzekwować od uciążliwego sąsiada zaprzestania praktyki zostawiania śmieci w przestrzeni wspólnej.

Interwencja straży miejskiej

Uciążliwy problem nie znika, administracja budynku nic nie wskórała lub zignorowała twoje zgłoszenie? W ostateczności możesz zawiadomić straż miejską. Co prawda funkcjonariusze nie będą mogli ukarać bezpośrednio upartego sąsiada, ale mogą nałożyć mandat na administrację budynku za nieutrzymywanie porządku na klatce schodowej.

Śmieci na balkonie

W ciepłe dni chcesz rozłożyć leżak na balkonie i odpocząć w promieniach słońca, ale sielankę przerywa smród śmieci wystawionych przez sąsiada tuż obok? Odpadki są jeszcze bardziej uciążliwe, ponieważ przyciągają owady? W tym kontekście znajdziemy radę w art. 75 par.1 Kodeksu wykroczeń:

Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany.

Śmieci pozostawione na balkonie mogą być bowiem rozerwane przez ptaki, czasem nawet podmuch wiatru może roznieść odpadki po najbliższej okolicy i zanieczyścić zarówno posesje sąsiadów, jak i teren publiczny.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas