Widzisz drona w pobliżu domu? Uważaj! To może być trik złodziei
Dorny stają się coraz popularniejszym widokiem na polskim niebie. Nikogo nie dziwią już niewielkie maszyny unoszące się nad naszą okolicą. Jednak jak się okazuje, gdy dostrzeżemy drona w pobliżu naszego domu - powinniśmy zachować czujność. Złodzieje korzystają z nowoczesnej technologii, by ograbiać mieszkania. Nie chodzi tu tylko o zaglądanie do okien. Jak możemy bronić się przed złodziejskimi dronami?
Dron w służbie złodziejskiego fachu
Kiedy obecność drona nad naszym domem powinna wzbudzać zaniepokojenie? Przede wszystkim, gdy lata on wyjątkowo nisko i “zagląda" do naszych okien. W ten sposób złodzieje sprawdzają, czy dom jest pusty i jakie cenne przedmioty mogą się w nim znajdować.
W 2022 roku mieszkańcy osiedla Avia w Krakowie alarmowali za pomocą grupy na Facebooku członków swojej wspólnoty, że złodzieje zakradają się do mieszkań w godzinach przedpołudniowych podczas nieobecności lokatorów. Rabusie mieli pewność, że mieszkania są puste, bowiem wcześniej, jak zaobserwowali mieszkańcy osiedla, sprawdzali, czy ktoś jest w domu z użyciem drona.
Zobacz również: Szajka złodziei w Polsce! Tak oznaczają mieszkania, by je okraść
Kradzież “na drona"
Drony bywały wykorzystywane przez złodziei także jako pretekst, by wywabić mieszkańców z domu. O oszustwie “na drona" informowała w 2020 r. policja ze Zgierza. Złodzieje celowo opuszczali drona na posesję, a następnie jeden z nich pukał do drzwi i prosił o pomoc w jego odnalezieniu. Gdy właściciel domu zajęty był poszukiwaniem drona, drugi z rabusiów wchodził do mieszkania i ogołacał je z kosztowności i pieniędzy.
Jak chronić się przed dronami?
Policja przede wszystkim zwraca uwagę, że warto zainwestować w okna, drzwi czy rolety antywłamaniowe, które sprawią, że mieszkanie będzie bezpieczniejsze. Pomoc może także monitoring czy systemy alarmowe. Coraz popularniejsze są także domowe symulatory obecności, które podczas naszej nieobecności losowo włączają i wyłączają urządzenia do niego podłączone. Dzięki czemu nawet podczas dłuższego urlopu po zmroku zapalą się w domu światła - co może być sygnałem dla złodziei, że w pomieszczeniu, ktoś przebywa.
Dron lata nad moją posesją, co mogę zrobić?
Jeśli obecność drona nad posesją staje się uciążliwa lub mamy podejrzenia, że wysłano go w celu obserwacji naszego domu, możemy taki fakt zgłosić policji, powołując się na jeden z trzech artykułów.
Kodeks wykroczeń w art. 51: zakłócanie spokoju lub wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym, mówi:
Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Natomiast w kodeksie cywilnym znajdziemy art. 23 i 24 dotyczące dóbr osobistych i ich ochrony. Dobra osobiste to zgodnie z definicją prawa cywilnego:
[...] w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
Prawo chroni nasze dobra osobiste, o czym możemy przeczytać w artykule 24 wspomnianego kodeksu:
“Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny".
Jeśli zauważymy, że dron często lata nad naszą posesją, staje się uciążliwy, a sąsiad nie reaguje na prośby, by przestał to robić lub jeśli maszyna leci na wysokości, która umożliwia zaglądanie do okien, możemy powołać się na przepisy dotyczące uporczywego nękania, które znajdziemy w kodeksie karnym, w dziale poświęconym przestępstwom przeciwko wolności. W art. 190a czytamy:
Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Warto skorzystać z naszych praw, jeśli drony często pojawiają się nad naszą posesją i szczególnie nisko nad nią latają, bo może to być jedynie niewprawny operator, ale równie dobrze może to być niezwykle pomysłowy złodziej.