Reklama

Reklama

Sofa czy kanapa:Czym się różnią?

Do najpopularniejszych mebli wypoczynkowych należą od lat sofy i kanapy. Wiele osób sądzi, że nazwy te można stosować zamiennie, jednak okazuje się, że oba meble nieco się od siebie różnią. Aby się o tym przekonać, należy zapoznać się z historią kanap i sof.

W salonie nie może zabraknąć mebli do komfortowego wypoczynku. Spełniają one oczywiście szereg innych funkcji - nie tylko użytkowe, ale i dekoracyjne. Zarówno kanapa, jak i sofa mogą być meblami tapicerowanymi, służą do siedzenia, czasem także do spania. Nie oznacza to jednak, że obie nazwy można stosować zamiennie. Kanapa i sofa nie pojawiły się w tym samym czasie, ich zastosowanie i pochodzenie również były odmienne. Sofa pojawiła się na europejskich salonach w wyniku zainteresowania kultura Orientu.  Wywodzi się z Turcji, nazywano ją wtedy potocznie "otomaną". Kanapa, znana od XVIII wieku,  wywodzi się od włoskiej skrzyni zwanej cassapanca, która służyła, m.in., do siedzenia.

Reklama

Kanapa utożsamiana z wygodą, natomiast sofę ceniono za miękkie siedzisko i wygodne,owalne oparcie, komfortowe poręcze obite przyjemną w dotyku tkaniną. Na korzyść kanapy przemawiała dodatkowa przestrzeń znajdująca się pod siedziskiem oraz możliwość rozkładania, co zwiększało powierzchnię użytkową. Konstrukcja sofy nie pozwalała na zmienianie kształtu mebla w jakikolwiek sposób. Dawniej odróżnienie kanapy od sofy nie sprawiało problemu, jednak dziś najważniejsze różnice się zatarły: kanapy mają miękkie, przytulne siedziska, a sofy rozkładają się do rozmiarów łóżka.

Czego jeszcze dotyczyły różnice?

Dawniej sofę można było rozpoznać po siedzisku, które znajdowało się nisko. Był to mebel luksusowy, który miał zdobić pomieszczenie i umożliwiać relaks. Kanapy traktowano jako meble użytkowe, dlatego były wyższe i nie tak zdobne.

Jak już wspomnieliśmy, z biegiem lat oba meble upodobniły się do siebie tak bardzo, że dziś w sklepach meblowych stoją obok siebie. Nieważne, czy szukacie wygodnych sof, które będą umilać wam wieczory, czy kanap, dzięki którym goście wygodnie spędzą noc - na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Jeśli szukasz ciekawych sof sprawdź stronę https://www.home-sofa.pl/pl/

materiały promocyjne partnera

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: kanapa | Sofa | wystrój | komfort | wygoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje