Sposoby na ból zęba

Bolący ząb utrudnia codzienne funkcjonowanie, a w nocy nie daje spać. W takiej sytuacji najlepiej od razu udać się do stomatologa. Niestety, nie zawsze można liczyć na wolny termin u specjalisty. Co w takiej sytuacji zrobić? W pierwszej kolejności sięgamy po leki przeciwbólowe. Jeśli nie mamy ich pod ręką, z pomocą przyjdą skuteczne, ale naturalne metody. Jakie są sposoby na ból zęba? Przekonajmy się.

Ból zęba
Ból zęba ©123RF/PICSEL
Trzy najlepsze domowe sposoby na ból zębaInteria.tv

Płukanki

Szałwia lekarska
©123RF/PICSEL

Aby uśmierzyć silny ból zęba, warto zastosować popularne zioła. Wystarczy przygotować płukankę z szałwii lekarskiej albo rumianku. Zalej wrzątkiem łyżeczkę wybranego zioła, pozostaw pod przykryciem napar na kilka minut. Kiedy odrobinę przestygnie płucz jamę ustną przez kilka minut. Zawarte w roślinach substancje czynne: kamfora (w szałwii) oraz chamazulen (w rumianku) działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Goździk i imbir

Goździki
©123RF/PICSEL

Na nagły ból zęba pomoże imbir. Zawarty w nim gingerol działa odkażająco i przeciwzapalnie. Już jeden plasterek szybko przyniesie ulgę – wystarczy delikatnie go przygryźć. Innym sprawdzonym sposobem są goździki: wystarczy żuć je przez chwilę, aby ból zęba szybko minął. Zawarty w nich eugenol jest naturalnym środkiem znieczulającym.

Eukaliptus

Eukaliptusowy olejek eteryczny świetnie upora się z bólem zęba. Wystarczy przyłożyć wacik nasączony kilkoma kroplami olejku, aby szybko poczuć ulgę. Zawarte w nim seskwiterpeny oraz cyneol mają skuteczne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Czosnek

Czosnek
©123RF/PICSEL

Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, który skutecznie likwiduje bakterie i stany zapalne. Wystarczy rozgnieść jego odrobinę i przyłożyć do bolącego zęba: zawarta w nim salicyna ma naturalne działanie przeciwbólowe.

Nie odwlekaj wizyty u dentysty

Naturalne metody, choć skuteczne, nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Ból zęba może świadczyć o rozwoju wielu schorzeń (stan zapalny, ropień, próchnica), które, nieleczone, mogą doprowadzić do ich usunięcia zębów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas