Sposoby na hałaśliwe sąsiedztwo
Mieszkając w budynku jednorodzinnym, mamy dużo swobody i pewność, że za ścianą nikt nie będzie zakłócał naszego miru domowego. Inaczej sytuacja przestawia się u mieszkańców bloków, gdyż muszą dzielić swoją przestrzeń z sąsiadami. Ich obecność może być nieoceniona, ale czasem niektórym mocno dają się we znaki. Hałaśliwe sąsiedztwo może utrudniać spokojny wypoczynek, a w przypadku freelancerów albo osób wykonujących swoje zadania zdalnie, uniemożliwić pracę zarobkową. Choć niełatwo utrzymać nerwy na wodzy, trzeba powziąć zdecydowane kroki. Jak poradzić sobie z hałaśliwym sąsiedztwem? Przekonajmy się.
"Wolnoć, Tomku, w swoim domku"?
Obecność sąsiadów może być nieoceniona: niejednokrotnie mogą służyć radą czy pomocą w codziennym życiu. Niektórzy zaś za nic mają sobie wspólne dobro i robią w domach to, co się im żywnie podoba: niekończące się imprezy, głośne kłótnie, nieustanne próby na instrumentach muzycznych, czy przeciągający się remont. Takie sąsiedztwo może skutecznie wyprowadzić z równowagi i uniemożliwić odpoczynek oraz pracę z domu. W takiej sytuacji najlepiej porozmawiać z sąsiadem. Tylko w jaki sposób?
Rozmowa kluczem do sukcesu
Czasami sąsiad nie ma świadomości tego, że może nam przeszkadzać. W takiej sytuacji najlepiej poprosić o rozmowę i spokojnie wytłumaczyć, że jego działanie przeszkadza w odpoczynku i pracy. Jeśli nie przekonają go twoje argumenty i twierdzi, że np. granie na instrumentach muzycznych jest niezbędne, postarajcie się wypracować kompromis. Ustalcie w których godzinach może spokojnie ćwiczyć, aby nie przeszkadzać ci w pracy. Pamiętaj jednak, aby głośne odgłosy nie występowały zbyt późno; należy zachować ciszę nocną, której zakłócenie wiąże się nałożeniem mandatu.
Co jeśli rozmowa nie pomogła?
Co zrobić w przypadku, jeśli rozmowa nie pomogła? Znajdź sojuszników! Na pewno w okolicy mieszkają inne osoby, którym hałaśliwe odgłosy również przeszkadzają. Grupą łatwiej wyegzekwować niektóre zachowania, co będzie wymierną korzyścią dla wielu osób. Zawsze też można wystosować prośbę do zarządcy budynku o interwencję. Niestety, jest to ostateczność i na pewno pogorszy, i tak nadwyrężone, relacje sąsiedzkie.
Jak wytłumić odgłosy zza ściany?
Niestety, w czasie pracy w domu nawet najmniejszy szmer może utrudnić skupienie się na obowiązkach zawodowych. Jeśli nie możemy wyjść z naszych czterech ścian, trzeba zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Warto wtedy założyć słuchawki z ulubioną muzyką, która zagłuszy nieprzyjemne odgłosy oraz ułatwi pracę. W zastępstwie można słuchać dźwięków uspokajających i pobudzających koncentrację. Może to być odgłos fal morskich, ćwierkających ptaków bądź tzw. biały szum. Wybór jest naprawdę ogromny i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Stopery
Inną opcją są dostępne w aptekach stopery do uszu. Wykonane są z tworzywa, które wystarczy ścisnąć, włożyć do uszu, a po chwili dopasują się do kanału słuchowego. Skutecznie zagłuszają wszelkie odgłosy dobiegające z zewnątrz. Są bezpieczne dla zdrowia i jednorazowe, dlatego często powinno się je wymieniać. Innym sposobem są zatyczki z waty; wystarczy uformować z niej stożek i włożyć do ucha. Należy być ostrożnym i nie wkładać ich zbyt głęboko – w wypadku zaklinowania się wacika, niezbędna będzie pomoc specjalisty.
Specjalistyczne środki
Jeśli najprostsze sposoby nie pomagają, jedynym ratunkiem mogą być specjalistyczne środki do tłumienia hałasu. Należą do nich profesjonalne słuchawki wygłuszające albo wkładki do uszu z wymiennymi filtrami. Ich działanie jest skuteczne, aczkolwiek ich zakup jest bardzo kosztowny. Niestety, mając do czynienia z przewlekłym hałasem, ich posiadanie jest niezbędne.