Sposoby na pozbycie się osadu z kamienia

Nic tak nie psuje dobrego humoru o poranku, jak widok pokrytego kamieniem czajnika. Oczywiście, pozbyć się tego uporczywego osadu nie jest łatwo, ale finalnie zadanie nie jest niewykonalne. Można go choćby zwalczyć, sięgając po gotowe preparaty, które są dostępne w sklepach, ale równie dobrze sprawdzą się w tym przypadku domowe specyfiki i mikstury. Jak zatem raz na zawsze usunąć kamień zalegający w czajniku przy użyciu octu, kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej, czy niezastąpionego w kuchni ziemniaka, a konkretniej pozostałych po nim obierków? Wszystkie potrzebne wskazówki można znaleźć poniżej.

Jak usunąć osad z kamienia?
Jak usunąć osad z kamienia? ©123RF/PICSEL

Jak wykorzystać do czyszczenia czajnika obierki z ziemniaka?

Ziemniak ma genialne zastosowania
©123RF/PICSEL

Listę naturalnych sposobów, które pomagają w pozbyciu się kamienia z czajnika, mogłyby oczywiście otwierać niezastąpiona w kuchni soda oczyszczona oraz ocet, ale być może warto otworzyć to zestawienie nietypowo. Czy wiesz, że w usunięciu uporczywego osadu pomogą również obierki z ziemniaków? Metoda ta jest banalna w wykonaniu, skuteczna i koniec końców tania, bo niemal każdy z nas sięga po ziemniaka, przyrządzając gotowane posiłki. Wystarczy wypełnić zakamieniony czajnik obierkami, zalać je wodą i wszystko zagotować. Po wykonanym zabiegu czajnik należy starannie wypłukać, a następnie ponownie zagotować w nim wodę. Finalnie, wszystkie pozostałości po osadzie z kamienia powinny zniknąć.

Jeśli chodzi o skuteczność w walce z osadem z kamienia, prym wiedzie ocet spirytusowy. Metoda z jego wykorzystaniem uchodzi za najbardziej popularną. W jakich proporcjach go użyć? Najlepiej odmierzyć szklankę octu, wlać jej zawartość do zakamienionego czajnika, a następnie dodać mniej więcej pół szklanki wody. Tak przygotowaną mieszankę należy zagotować w czajniku, a następnie pozwolić jej działać - najlepiej przez co najmniej godzinę. Dopiero po tym czasie miksturę należy wylać z czajnika, a urządzenie (konkretnie jego wnętrze) starannie oczyścić wodą. By jednak wyczyszczony czajnik był gotowy do użytku, należy jeszcze kilka razy zagotować w nim wodę i na koniec ją wylać. Warto pamiętać, że ocet genialnie usuwa osady z kamienia, ale zostawia po sobie niezbyt finezyjny, a wręcz przykry dla wielu zapach, dlatego też, zabieg kilkukrotnego podgrzewania wody w urządzeniu po jego czyszczeniu jest niezbędny.

Soda oczyszczona też rozprawi się z kamieniem

Soda to świetny odkamieniacz
©123RF/PICSEL

W zestawieniu składników dobrze radzących sobie z kamieniem równie dobrze jak ocet spirytusowy wypada jego rywalka, czyli soda oczyszczona. Do oczyszczenia zakamienionego urządzenia wystarczą dwie łyżeczki specyfiku. Trzeba wsypać je do czajnika i po prostu pozwolić działać naturalnemu specyfikowi. Wiele osób jest zdania, że soda skutecznie i szybko rozpuszcza osad. Po ok. 20 minutach po kamieniu nie powinno być śladu. Niezbędnym uzupełnieniem zabiegu jest staranne wypłukanie czajnika. Wszystko po to, aby pozbyć się nielubianego zapachu, drażniącego nos.

Cytryna dobra na wszystko

W usunięciu kamienia z czajnika pomoże również cytryna, a konkretnie pozyskany z niej sok. Wystarczy odmierzyć szklankę naturalnego specyfiku i wlać go do czajnika, a następnie pozwolić mu działać przez godzinę. W celu czyszczenia domowego urządzenia można również wykorzystać sam owoc cytryny. Wystarczy przeciąć go na połowę, a następnie starannie oczyścić nim wnętrze. Gotowe.

Kwasek cytrynowy też okaże się pomocny

Kwasek cytrynowy też pomoże
©123RF/PICSEL

Jeśli nie ma się pod ręką sody oczyszczonej, octu spirytusowego czy cytryny, można również sięgnąć po kwasek cytrynowy. On również świetnie rozprawi się z osadem z kamienia. Wystarczy ok. 20 g naturalnego specyfiku wsypać do czajnika z wodą, podgrzać zawartość, a następnie pozwolić mu działać. Mieszankę trzeba usunąć po około 2-3 godzinach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas