Sposoby na tłuszcz w kuchni
Utrzymywanie kuchni w idealnej czystości to często duże wyzwanie, o wiele większe od samego gotowania. Już po smażeniu jednego posiłku na kuchence czy w zlewie mogą pojawiać się tłuste i trudne do usunięcia osady. Prawdziwą zmorą jest również czyszczenie zaschniętego brudu w piekarniku czy mikrofali. Na szczęście z pomocą przyjdą nam domowe i sprawdzone sposoby. Sprawdź, jak pozbyć się tłustych osadów w kuchni.
Jak pozbyć się tłustych osadów z kuchenki i okapu?
Okazuje się, że największym sprzymierzeńcem w walce z tłustymi osadami jest tłuszcz. Do zabrudzonych powierzchni na kuchence wystarczy przyłożyć papierowy ręcznik nasączony olejem lub oliwą z oliwek i pozostawić na kilka minut. Po tym czasie tłuste i zaschnięte osady się rozpuszczą, a kuchenkę z łatwością wyczyścimy za pomocą miękkiej ściereczki i odrobiny octu.
W podobny sposób należy postąpić z zabrudzeniami na kratce okapu. Wystarczy ją wyjąć, a następnie spryskać obficie olejem i oliwą, a dla lepszego efektu przyłożyć ściereczką namoczoną wcześniej (i wyciśniętą) w gorącej wodzie. Po kilkunastu minutach resztki brudu należy zebrać gąbką lub papierowym ręcznikiem. Okap będzie lśnił czystością.
Jak pozbyć się tłustych osadów z piekarnika i mikrofalówki?
Jednym z najtrudniejszych miejsc do wyczyszczenia jest wnętrze piekarnika i jego ruszt. Zaschnięty tłuszcz i zabrudzenia usuniemy jednak z łatwością za pomocą pasty z sody oczyszczonej. Proszek wystarczy zmieszać z niewielką ilością wody i nałożyć go na tłuste osady w piekarniku.
Genialnym sposobem na pozbycie się tłustego i zaschniętego brudu, a także nieświeżego zapachu, jest użycie cytryny. Metoda ta świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku piekarnika, jak i mikrofalówki. Do żaroodpornego naczynia wystarczy wlać pół litra gorącej wody oraz wycisnąć sok z jednej cytryny. Całość wstawiamy do piekarnika lub mikrofali i doprowadzamy do wrzenia płynu przez kilka minut. Po tym czasie urządzenia wystarczy przetrzeć miękką szmatką.
Jak pozbyć się tłustych osadów ze zlewu?
Tłustych osadów i nieprzyjemnego zapachu ze zlewu pozbędziemy się również za pomocą sody oczyszczonej. Jej niewielką ilość wystarczy nanieść na zmoczony wcześniej zlew, a po kilkunastu minutach przetrzeć miękką ściereczką i spłukać wodą. Szklanka sody wsypana do odpływu i zalana wrzątkiem udrożni też rury i pomoże pozbyć się nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z odpływu.