Sprawdzone patenty na udrożnienie odpływów w kuchni i w łazience

W ferworze świątecznych przygotowań, byle drobnostka może wyprowadzić nas z równowagi i podnieść ciśnienie. Przykładem może być zatkany odpływ: zarówno w kuchni, jak i w łazience. Wbrew pozorom, nie potrzeba wiele, żeby powstał zator, ale nadmiar obowiązków sprawia, że ciężko się go pozbyć. Rozwiązaniem są proste sposoby, które potrafią szybko odetkać zatkany odpływ i uchronią nas przed rozkręcaniem rur. Co warto mieć pod ręką i co użyć, kiedy odpływ nie spełnia swojej roli?

Masz w domu przepychacz? Powinien być w każdym gospodarstwie domowym
Masz w domu przepychacz? Powinien być w każdym gospodarstwie domowym123RF/PICSEL

Sięgnij po najprostsze rozwiązanie

Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że odpływy w kuchni i łazience się zatykają. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy używamy zabezpieczających sitek. Oczywiście, taki zator można odetkać na tysiące sposobów, ale warto zacząć od tych najprostszych. Czasami wystarczy zalać odpływ solidną porcją wrzącej wody. Dlaczego? Otóż ona może rozpuścić osady z tłuszczu albo mydła, które sprzyjają zatykaniu się odpływów. Takie rozwiązanie w kilka chwil pomoże pozbyć się denerwującego problemu.

Przepychacz: Musisz go mieć pod ręką!

Wydawać by się mogło, że przepychacz do rur odszedł całkowicie już do lamusa. Jednak to proste urządzenie powinno znajdować się w każdym domu, ponieważ to właśnie ono pomoże na mniej oporne zatory w odpływie. Jak stosować przepychacz? Wystarczy nalać do zatkanego odpływu wodę i za pomocą urządzenia przepychać charakterystycznym ruchem ciśnienie w stronę blokady rury. Jeśli zator nie jest bardzo uporczywy, w ciągu kilkunastu sekund powinien ustąpić siłom fizyki.

Na kłopoty: Ocet z sodą!

Soda i ocet: Ten duet nie ma sobie równych
Soda i ocet: Ten duet nie ma sobie równych123RF/PICSEL

Ocet spirytusowy i soda oczyszczona to niezwodny duet, który pomoże doczyścić każde gospodarstwo domowe na błysk. Nie inaczej jest w przypadku zatkanych odpływów! Jeśli zator utworzył się w rurze, warto szklankę sody wsypać do otworu, a następnie zalać całość taką samą ilością octu. Ten duet będzie się bardzo pienił, więc dla lepszego efektu poleca się zatkanie odpływu korkiem, by całość mogła sprawniej odetkać przeszkodzę w rurze. Po odczekaniu ok. 30 minut, wystarczy zalać odpływ wrzątkiem i cieszyć się odetkanym zlewem lub umywalką.

Chemia

Jeśli ocet i soda nie poradził sobie z zatkanym odpływem, nie pozostaje nic innego, jak użycie chemicznych preparatów: w granulacie bądź żelu. Zanim je zastosujemy, warto przeczytać najpierw zalecenia producenta oraz dobrze zabezpieczyć swoje odsłonięte części ciała (np. wkładając rękawice). Choć większość osób wie, jak udrożnić odpływy w kuchni i łazience za pomocą środków chemicznych, to warto pamiętać, aby zachować ostrożność. Przede wszystkim nie wolno nachylać się nad wydzielającymi się oparami reakcji chemicznej, a najlepiej wyjść na ten czas z kuchni i łazienki.

Żmijka

Zatkany odpływ? Czasami jedynym rozwiązaniem jest odkręcenie syfonu
Zatkany odpływ? Czasami jedynym rozwiązaniem jest odkręcenie syfonu123RF/PICSEL

Jeśli żadna z powyższych metod się nie sprawdziła, nie pozostaje nic innego, jak zastosowanie metod mechanicznych. Pierwsza z nich polega na odkręceniu syfonu - to przeważnie w nim gromadzą się resztki jedzenia lub inne ciała stałe, które prowadzą do tworzenia się zatorów. Należy pamiętać, nim odkręcimy syfon, warto podłożyć pod niego wiadro - ten patent sprawi, że nie będziemy musieli myć podłogi w całym mieszkaniu.

Jeśli po rozkręceniu syfonu problem nie został zażegnany albo zator utworzył się dalej, trzeba skorzystać ze żmijki. Jest to giętki kawałek druta zakończony ostrymi metalowymi końcówkami, które szybko uporają się z zatkanym odpływem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas