Spryskaj ramy okienne. Muchy będą trzymać się z daleka

Muchy w domu to nieproszeni i wyjątkowo nachalni goście, którzy potrafią uprzykrzyć życie. Uciążliwe owady są nie tylko irytujące, ale mogą również stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz higieny w mieszkaniu. Sprawdź, co je przyciąga, by zminimalizować częstotliwość niechcianych odwiedzin. Podpowiadamy też, jak pozbyć się much domowymi sposobami.

Domowymi sposobami odstraszysz muchy ze swojej przestrzeni
Domowymi sposobami odstraszysz muchy ze swojej przestrzeni123RF/PICSEL

Co oznacza dużo much w domu? Czas na porządki!

Wpadają z impetem do mieszkań przez otwarte okna. Trudno barykadować się w domu, kiedy pogoda sprzyja wietrzeniu, więc w pierwszej kolejności dobrze jest rozważyć montaż moskitier. Drobna siatka stanowi skuteczną blokadę, nie zawsze jednak jesteśmy w stanie umiejscowić ją we wszystkich oknach czy drzwiach balkonowych. Trzeba zastanowić się, co przyciąga muchy do domu, aby zminimalizować ryzyko ich zmasowanego ataku.

  • Żywność: Muchy są przyciągane przede wszystkim przez jedzenie. Staraj się trzymać żywność w lodówce i w zamkniętych pojemnikach. Regularnie usuwaj nieświeże produkty spożywcze i czyść blaty z okruchów czy rozlanych płynów. Kuchnia i jadalna to pomieszczenia, do których muchy lgną najbardziej.
  • Śmieci: Niezabezpieczone pojemniki na odpadki to prawdziwy raj dla much. Stanowią dla nich nie tylko stołówkę, ale też idealne miejsce do składania jaj. Pamiętaj, że przez te preferencje muchy mogą przenosić różne patogeny i zanieczyszczać żywność.
  • Wilgoć i brud: Zaniedbane kąty, w których gromadzi się wilgoć, rozlane napoje oraz brudne naczynia i zlew też działają na muchy jak magnes. Porządki to podstawa w pozbyciu się irytujących owadów.
Nasze talerze przyciągają muchy
Nasze talerze przyciągają muchy123RF/PICSEL

Spryskaj ramy okienne. Muchy będą trzymać się z daleka

Kiedy piękna pogoda dopisuje, trudno byłoby rezygnować z wietrzenia mieszkania. Niestety, do wnętrz wpuszczamy nie tylko świeże powietrze, ale otwarte okna dają też zielone światło nachalnym owadom. Sprawdź więc, czego nie lubią muchy, aby skutecznie zniechęcić je do wizyty.

Przygotuj prostą i niedrogą mieszankę, której zapach podziała na nieproszonych gości zniechęcająco. Czym spryskać okna na muchy? W równych proporcjach zmieszaj ocet i wodę. Przelej do butelki z atomizerem i zaaplikuj na ramach okiennych. Muchy zrobią w tył zwrot. Metoda ta wymaga jednak częstego powtarzania, ponieważ z czasem aromat wietrzeje.

Jak pozbyć się much z domu?

Nie jesteś miłośnikiem octowego zapachu? Nie szkodzi, wśród domowych sposobów na muchy znajduje się wiele innych aromatycznych produktów, które usprawnią walkę z owadami. W pobliżu okien ustaw pomarańczę lub jabłko, w które wbijesz kilka sztuk goździków. Bądź jednak uważny, aby nie trzymać na parapecie przejrzałych owoców.

Okna i drzwi warto spryskać także wywarem z goździków. Do litra zagotowanej wody wsyp kilkanaście sztuk. Poczekaj, aż płyn ostygnie i nabierze mocy, następnie przelej do spryskiwacza i zadziałaj przy framugach.

Goździki w domu pomogą przegonić muchy
Goździki w domu pomogą przegonić muchy123RF/PICSEL

Rośliny, które odstraszają muchy

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z problemem much w domu zainteresują się szczególnie osoby, które lubią otaczać się ziołami i roślinami ozdobnymi. Ustawienie doniczki na parapecie także pomoże pozbyć się problemu owadów na potęgę wlatujących do mieszkania.

Zapachem, który odstrasza muchy, charakteryzują się:

  • mięta,
  • bazylia,
  • lawenda,
  • geranium,
  • rozmaryn.
Jak pozbyć się z domu komarów? Genialny sposób, który zawsze działaInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas