Storczyki, które możemy zasadzić w ogrodzie

Orchidee, zwane również storczykami, to jedne z najpopularniejszych i najpiękniejszych kwiatów. Można je spotkać w wielu polskich domach. Dodają wnętrzom elegancji i stylu. Mimo że kojarzymy storczyki z roślinami lubiącymi ciepły klimat, okazuje się, że znajdziemy również gatunki, które bez problemu przetrwają jesień i zimę na zewnątrz. Zapewniamy, że będą piękną ozdobą dla ogrodu i dodadzą mu delikatnie tropikalnego klimatu. Oto najpopularniejsze i najbardziej odporne na zimno odmiany.

article cover
©123RF/PICSEL

Bletilla pasiasta

©123RF/PICSEL

Zacznijmy od bletilli pasiastej. To zdecydowanie jedna z najciekawszych odmian storczyków ogrodowych. Bletilla jest niewysoką byliną, która osiąga do około 50 centymetrów wysokości. Jej liście przypominają rozety i wyrastają z podziemnego kłącza. Kwiaty pojawią się zazwyczaj wczesnym latem - w maju i czerwcu. Występują w różnych wersjach koloru różowego, a także w białym. Bletilla to kwiat, który dobrze rośnie na stanowiskach cienistych oraz w żyznym, wilgotnym podłożu z dodatkiem rozdrobnionej kory sosnowej. Ten gatunek nie przepada za przesadzaniem. Bletillę można zasadzić jesienią, jednak na okres zimowy lepiej wykopać kłącza i przechowywać do wiosny w chłodnym pomieszczeniu.

Kruszczyk szerokolistny

©123RF/PICSEL

Nasza kolejna propozycja to kruszczyk szerokolistny. Charakteryzują go małe białe kwiaty z liliowym lub różowym zabarwieniem, które występują w postaci kwiatostanu o wysokości do około jednego metra. Kruszczyk bardzo lubi się rozrastać za sprawą podziemnego kłącza. Kwiat ten kwitnie zazwyczaj w lecie - od czerwca do września. W jakich warunkach będzie mu najlepiej? W półcienistym stanowisku oraz w żyznej, próchniczej i wilgotnej glebie. Kruszczyk szerokolistny jest dostatecznie odporny na mrozy, zatem nie musimy okrywać go na okres niższych temperatur.

Stoplamek szerokolistny

©123RF/PICSEL

Na jesień warto zasadzić również w naszych ogrodach stoplamka szerokolistnego, który zwany jest również kukułką lub kukawką. Ma bardzo efektowne kwiaty, zebrane w stożkowaty kłos. Ten gatunek storczyka dorasta do 40-60 centymetrów. Jego charakterystyczną cechą są szerokie, lancetowate liście, pokryte licznymi plamkami. Z kolei kwiaty stoplamka są zazwyczaj fioletowe lub różowe. Storczyk ten kwitnie od maja do lipca. Lubi półcień oraz wilgotną glebę o odczynie zasadowym.

Obuwik drobnokwiatowy

art
©123RF/PICSEL

Nasz jesienny ogród pięknie ozdobi również obuwik drobnokwiatowy. To kwiat, który dorasta do około 35 centymetrów wysokości. Obuwiki mają bardzo oryginalną budowę. Zdecydowanie należy zakwalifikować je do grupy najciekawszych storczyków. Charakteryzują je różnobarwne kwiaty średniej wielkości o typowym storczykowatym kształcie. Kwitną w maju i czerwcu. Jeśli decydujemy się uprawiać obuwiki, powinniśmy wiedzieć, że to kwiaty wymagające. Lubią półcień, wilgoć oraz ziemię próchniczą. Kwiaty te dobrze znoszą niskie temperatury, ale na okres zimowy lepiej przykryć je warstwą liści.

Warto wiedzieć, że obuwik drobnokwiatowy ma również kuzyna - obuwika królewskiego. Kwiaty te podobne są do siebie. Jedyne, czym się różnią, to wysokość. Królewski obuwik osiąga nawet do 80 centymetrów wysokości.

Gółka długoostrogowa

art
©123RF/PICSEL

Kwiatem storczykowatym, który możemy zasadzić jesienią w ogrodzie, jest również gółka długoostrogowa. Ma miło pachnące kwiaty o fioletowym kolorze, które zebrane są w walcowaty kwiatostan. Gółka długoostrogowa dorasta do około 60 centymetrów. Kwitnie zazwyczaj od maja do lipca i zapylana jest przez motyle. Po kilku latach od zasiania nasion nastąpi kiełkowanie. Gółka długoostrogowa bardzo dobrze rośnie w żyznej i wilgotnej glebie, ale niezbyt bardzo namokniętej. To roślina, która toleruje nasłonecznienie, ale zdecydowanie bardziej służy jej półcień.

Podkolan biały

art
©123RF/PICSEL

Nasza ostatnia propozycja to podkolan biały - storczyk pokryty delikatnymi białymi kwiatami, które pięknie pachną. Występują one w postaci kłosa o wysokości 50 centymetrów. Podkolan biały kwitnie w maju i czerwcu. Najlepsze warunki uprawy to: półcień oraz przepuszczalna i żyzna gleba.

Warto wiedzieć

Przed zasadzeniem bulw storczyków lub zasianiem nasion, warto wsypać do gleby niewielką ilość ziemi spod innego storczyka. Znajdują się w niej tak zwane grzyby mikoryzowe, z którymi storczyki żyją w symbiozie. Kłącza lub bulwy storczyków możemy kupić w internecie oraz dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas