Szarłat zwisły: Zdobi ogród i przepięknie kwitnie aż do przymrozków
Szarłat zwisły (Amaranthus caudatus) to pod wieloma względami roślina niebanalna. Nietuzinkowy wygląd sprawia, że fantastycznie dekoruje ogród i dodaje mu niepowtarzalnego uroku. Przepięknie kwitnie od wczesnego lata aż do pierwszych przymrozków. Ma przy tym minimalne wymagania i jest banany w uprawie, przypadnie zatem do gustu nawet mało wprawnym w ogrodnictwie miłośnikom roślin. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o szarłacie zwisłym? Jak go pielęgnować, aby obfitował w dorodne barwne kwiatostany? Czym najlepiej go nawozić? Jak zabezpieczyć przed szkodnikami roślin? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść cennych wskazówek ogrodniczych w kontekście szarłatu zwisłego można znaleźć poniżej.
Szarłat zwisły: Kilka słów o roślinie
Szarłat zwisły (Amaranthus caudatus) nie bez powodu nazywany jest często lisim ogonem. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście nieco go przypomina. Największym walorem rośliny są urocze kwiaty zebrane w efektowne kwiatostany oraz nieco jajowate liście osiągające intensywne kolory. Łodygi rośliny nierzadko przyjmują szkarłatną barwę. Szarłat zwisły kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Zwykle osiąga do 120 cm wysokości. Zaliczany jest do grona roślin wieloletnich, jednak najczęściej uprawia się go jako roślinę jednoroczną. Naturalnie porasta zakątki Azji Południowej, ale na innych kontynentach, w tym w Europie, świetnie się już zadomowił.
Szarłat zwisły: Gleba i wymagania
Szarłat zwisły to roślina wyjątkowo wdzięczna w uprawie. Ma - krótko mówiąc małe wymagania - ale kluczowy jest dobór stanowiska. Najlepiej wybrać dla niego miejsce jasne i dobrze nasłonecznione. Będzie rosnąć nawet na mało żyznej glebie, ale warto zapewnić mu ziemię próchniczną, bogatą w składniki odżywcze - zwłaszcza w wapń. Poza tym podłoże powinno być lekko wilgotne.
Szarłat zwisły: Optymalne zabiegi pielęgnacyjne
By szarłat zwisły mógł bujnie rosnąć, należy zadbać, aby w jego bliskości nie pojawiały się chwasty i nie podbierały mu składników odżywczych. Warto też regularnie usuwać kwiaty, które zdążyły już przekwitnąć.
Szarłat zwisły: Nawożenie
Dostarczenie wszystkich wymaganych składników zapewni nawożenie szarłatu kompostem bądź obornikiem. Ponadto młode okazy - w okresie intensywnego wzrostu - warto dodatkowo zasilać azotem.
Szarłat zwisły: Jak podlewać?
Szarłat zwyczajny najlepiej nawadniać regularnie, ale niezbyt obficie. (Nieco intensywniejszego podlewania roślina wymaga wyłącznie w okresie wzrostu). Należy również zadbać o to, aby podczas zabiegu nie zostały zalane liście, gdyż prowadzi to do rozwoju chorób grzybowych.
Szarłat zwisły pada ofiarą szkodników
Poza chorobami grzybowymi szarłat zwisły pada ofiarą ataków mszyc i ślimaków. Tych pierwszych można się pozbyć, stosując oprysk z pokrzywy lub wrotyczu. Z kolei w walce ze ślimakami można wykorzystać trociny lub skorupki jaj. (Trzeba je po prostu rozłożyć wokół roślin.
Szarłat zwisły pięknie się komponuje
Szarłat zwisły fantastycznie dekoruje ogród i pięknie komponuje się z innymi gatunkami roślin. Wchodzi w cudne duety i tercety z nasturcjami, niezapominajkami i nagietkami. Szarłat, podobnie zresztą jak hortensja, bardzo efektownie wygląda także po zasuszeniu. W ikebanach warto go łączy z trawami, zatrwianami i suchołuskami.