Szybko urośnie i zacieni ogród. Oto najlepszy ogrodowy patent
Sezon ogrodowy powoli nabiera barw. Ty również marzysz o pięknym ogrodzie, w którym znajdziesz zacienione wytchnienie, ale przestrzeń świeci pustkami? Okazuje się, że można temu zaradzić w całkiem łatwy sposób.
Wśród wielbicieli zadbanych ogródków na jednym z forów internetowych rozgorzała ostatnio dyskusja dotycząca szybkiego sposobu na zacienienie ogrodu w naturalny sposób. Jeśli nie masz w swoim ogrodzie bujnych, gęsto rosnących drzew czy krzewów, ten patent sprawdzi się idealnie.
Drzewo tlenowe: Szybko urośnie i zacieni ogród
Rozwiązaniem okazuje się być drzewo tlenowe, które w odpowiedziach internautów zostało wymienione najczęściej. Drzewa tlenowe rośną nieprawdopodobnie szybko, mają efektowne, duże liście i są świetnym pochłaniaczem dwutlenku węgla.
Zalety drzewa tlenowego
Tworzy ono smukły, gładki szary pień. Młode egzemplarze są kolumnowe, starsze mają pokrój parasolowaty, a jego mocną stroną i jednocześnie wspaniałą ozdobą są wielkie liście, które mają nawet powyżej 30 cm długości i do 50 cm średnicy. Są sercowate, nieco skórzaste i ciemnozielone. Oxytree atrakcyjnie prezentuje się także w maju, gdy jest ich czas kwitnienia. Wówczas ma jasnofioletowe, dzwonkowate, wydłużone, zebrane w wiechy kwiaty. Zaletą drzewa tlenowego jest siła wzrostu. Kilkuletnie okazy osiągają nawet kilkanaście metrów wysokości, a ich roczne przyrosty wynoszą około 3 m. Oczywiście w dużej mierze zależy to od warunków uprawy i rejonu, w którym rosną.
Kiedy i jak sadzić drzewo tlenowe?
Drzewo tlenowe najlepiej sadzić jesienią lub wiosną, a za najbardziej optymalny miesiąc sadzenia wskazuje się maj i czerwiec. Drzewo tlenowe radzi sobie na podłożach różnego typu, także tych mało zasobnych, lekkich, a nawet kamienistych. Należy jednak unikać uprawy drzew tlenowych na terenach podmokłych. Najkorzystniejsze dla wzrostu i rozwoju drzewa tlenowego są miejsca słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Można je sadzić do końca lipca - późniejsze zasadzenie spowoduje, że roślina nie zdąży zdrewnieć i przygotować się do zimy.
Przed posadzeniem siewek drzewa tlenowego stanowisko należy oczyścić z innych roślin, chwastów oraz kamieni.
Aby je zadzić, należy wykopać dół na głębokość około metra, o średnicy 35 cm. Jego dno usypujemy obornikiem lub kompostem zmieszanym z ziemią, dzięki czemu wzmocnimy roślinę na pierwszych etapach jej rozwoju. Otwór przysypujemy ziemią do połowy wysokości, po czym obficie zalewamy go wodą. Sadzonkę przekładamy na tak przygotowane stanowisko i tworzymy wokół niej kopczyk oraz nieckę umożliwiającą efektywne podlewanie. Badania wskazują, że dobowy przyrost rośliny wynosi nawet 2 cm, dzięki czemu zaletami drzewa tlenowego można cieszyć się bardzo szybko.