Minusy posiadania tui w ogrodzie. Przemyśl, zanim zasadzisz

Czy warto sadzić tuje? Żywotniki są jednymi z najpopularniejszych krzewów w Polsce. Ozdabiają nasze ogrody zielenią swoich igieł przez cały rok. Skutecznie osłaniają ogród, dlatego często są wykorzystywane jako żywopłot. Ogrodnicy wskazują jednak, że obok plusów, tuje mają również wiele wad. Oto minusy posiadania ich w ogrodzie. To nie tylko konieczność przycinania.

Czy warto sadzić tuje? Oto minusy posiadania tui w ogrodzie
Czy warto sadzić tuje? Oto minusy posiadania tui w ogrodzie123RF/PICSEL

Czy warto sadzić tuje?

Polacy pokochali krzewy tui. Chętnie sadzimy je w naszych ogrodach, gdyż rosną jako zimozielone drzewa i krzewy. Zasadzone w szpalerze w przeciągu kilku lat tworzą okazały żywopłot, z powodzeniem osłaniając podwórko lub ogród od natrętnych spojrzeń sąsiadów.

Po tuję sięgamy coraz częściej, ozdabiając nimi ogrody zarówno w formie żywopłotów, jak i pojedynczych drzewek dekoracyjnych. Przed ich zakupem oraz zasadzeniem warto jednak zastanowić się nad minusami posiadania ich w swoim ogrodzie. Ogrodnicy podkreślają, że żywotniki wymagają sporo pracy. To jednak dopiero początek.

Chcąc uzyskać idealny kształt żywopłotu lub pojedynczego drzewka, należy odpowiednio je przycinać
Chcąc uzyskać idealny kształt żywopłotu lub pojedynczego drzewka, należy odpowiednio je przycinać123RF/PICSEL

Minusy posiadania tui w ogrodzie

Chcąc uzyskać idealny kształt żywopłotu lub pojedynczego drzewka, należy odpowiednio je przycinać. Pojedyncze krzewy nie rosną co prawda tak szybko, dlatego obcina się je wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba i stają się zbyt duże lub wyglądają nieestetycznie. Co innego jednak, jeśli chodzi o tuje zasadzone w szpalerze. Te przycina się co najmniej dwa lub trzy razy w sezonie. To praca, która może nie spodobać się każdemu.

Ogrodnicy wskazują, że problemem może być również późniejsza pielęgnacja tui. Pożyteczne może okazać się bowiem czyszczenie żywotników. W przeciwnym razie brązowe gałązki mogą sypać się na trawnik lub kostkę, którą jest wyłożone podwórko.

Czyszczenie z uschniętych gałązek ważne jest również ze względu na zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych. Nie jest ono konieczne, ale sypiące się brązowe gałązki mogą być uciążliwe w późniejszym sprzątaniu ogródka lub podwórka.

Pożyteczne może być między innymi czyszczenie żywotników
Pożyteczne może być między innymi czyszczenie żywotników123RF/PICSEL

Cień i kleszcze. "Powoli się ich pozbywam"

Internetowe fora pękają w szwach od zapytań o tuje. Internauci wśród minusów posiadania żywotników w ogrodach wymieniają cień, który tworzą zasadzone krzewy. Inni wskazują, że tuje są prawdziwymi ulubieńcami kleszczy.

Czy na tujach mogą być kleszcze? Rzeczywiście możemy spotkać je w wilgotnych i zacienionych obszarach, a żywotniki są takimi miejscami. Chcąc jednak odstraszyć kleszcze z ogrodu, warto zdecydować się na rośliny, które wypowiedzą im skuteczną wojnę.

"Wyjaławiają glebę", "Dobre na cmentarz, powoli się ich pozbywam", "Dużo pracy z nimi i zabierają przestrzeń" - wskazują internauci, pytani o minusy posiadania tui w ogrodzie. Niektórzy wspominają również o problemach w zimie, kiedy trzeba uważać, aby śnieg nie połamał gałązek rośliny.

"Zbliżenia": Michał Bajor o płycie, miłości i samotnościINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas