Tak ochronisz elewację przed brudem i fundamenty przed wilgocią. Wykonaj opaskę żwirową
Opaska żwirowa wokół domu spełnia nie tylko funkcję estetyczną. Co prawda dodaje posesji elegancji i już na pierwszy rzut oka daje wrażenie, że przebywamy na zadbanym, uporządkowanym terenie, ale na tym nie koniec jej zalet. Stanowi ważne zabezpieczenie dla elewacji. Kluczowe jest jednak jej właściwe wykonanie. Jak zrobić opaskę wokół domu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Spis treści:
Opaska wokół budynku — jakie ma funkcje?
Przede wszystkim sprzyja utrzymaniu elewacji domu w dobrym stanie. Chroni ją przed zabrudzeniami, które powstawałyby wskutek rozprysków błota podczas opadów. Pozwala również na stworzenie dekoracyjnych aranżacji i porządkuje przestrzeń na naszej posesji.
Co równie istotne, opaska z kamieni wokół domu jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy budynek znajduje się na zwartym, gliniastym, nieprzepuszczającym wody podłożu. W takich warunkach nie zaleca się tworzenia pasów oddzielających z betonu, które mogłyby potęgować nadmierne gromadzenie się wody — bez możliwości jej sprawnego odprowadzania.
To cię zainteresuje: Fotowoltaika na balkonie. Czy opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne na balkonie i ile to kosztuje?
Jaki materiał wybrać?
Chcąc uzyskać spełniającą swoją rolę, ale i estetyczną opaskę z kamieni wokół domu, zaleca się wybierać taki materiał, który fakturą i barwą będzie korespondować z elewacją budynku. Do jej wykonania nadaje się zarówno żwir, jak i tłuczeń czy otoczaki. Zrób dokładny rekonesans, by postawić na najbardziej odpowiednie dla twojej aranżacji tworzywo.
Zasada, o której musisz pamiętać
Planując rozmieszczenie opaski żwirowej przy domu, musisz wziąć pod uwagę jedną podstawową zasadę. Należy wykonać ją w taki sposób, aby spadek był nieznacznie pochylony w kierunku ogrodu czy trawnika. Dzięki takiemu zabiegowi woda będzie odpływać do ziemi w ogrodzie, zamiast gromadzić się w pobliżu budynku i doprowadzać do przemakania fundamentów. Spadek ten powinien wynosić około 2 procent.
Jak zrobić opaskę żwirową wokół domu?
Wiesz już, że należy zacząć od wyrównania i wypoziomowania terenu pod opaskę. Szerokość opaski żwirowej wynosi zazwyczaj od 40 do 50 centymetrów. Oznacza to, że różnica wysokości jej krawędzi będzie wynosić około jeden centymetr. Co dalej?
- Precyzyjnie wyznacz przebieg swojej opaski. W celu ułatwienia sobie tego zadania, co kilka kroków odmierz pożądaną odległość od ściany domu i wbij w ziemię niewysokie słupki. Przymocuj od nich sznurek, który wyznaczy krawędzie wykopu pod opaskę.
- Nie zapomnij o wykonaniu obrzeży wzdłuż powstającej opaski. To zarówno ozdoba, jak i zabezpieczenie przed wrastaniem trawy oraz utratą kształtu. Do zrobienia obrzeży wykorzystaj palisady lub kostkę brukową. Pamiętaj jednak, że ich wysokość nad poziomem gruntu nie powinna przekraczać dwóch centymetrów.
- Kolejnym krokiem jest wyłożenie opaski geowłókniną. To właśnie ona zabezpiecza tę część posesji przed chwastami. Nie zaleca się używania nieprzepuszczalnej folii, która zatrzymywałaby wodę. Geowłókninę przymocuj do podłoża przy pomocy specjalnych szpilek. Zadbaj o to, by w miejscu łączenia dwóch pasów powstała zakładka o szerokości 10 centymetrów.
- Ostatni etap to rozsypanie kamyków wokół domu w przygotowanym korycie. Cała powierzchnia geowłókniny powinna być nimi szczelnie pokryta — optymalna grubość opaski żwirowej to 10 centymetrów. Zapobiegnie to szybkiemu pojawianiu się prześwitów, przez które opaska nie będzie spełniała swojej funkcji. Do równomiernego rozłożenia kamieni możesz użyć grabi.
Polecamy: