Te aplikacje i funkcje najszybciej rozładowują telefon. Zmień to

Smartfon to urządzenie, z którego codziennie korzysta zdecydowana większość Polaków. Jednak rozładowany w najbardziej nieoczekiwanym momencie akumulator może być problemem. Jeśli telefon nagle wytrzymuje krócej, niż ostatnio to czas, by znaleźć tego powód. Sprawdź, jakie funkcje i aplikacje zużywają najwięcej baterii oraz jak temu zaradzić.

Te aplikacje i funkcje najszybciej rozładowują telefon. Zmień to
Te aplikacje i funkcje najszybciej rozładowują telefon. Zmień to123RF/PICSEL

Co najbardziej rozładowuje baterię w telefonie?

Każdy użytkownik smartfona jest w stanie po dwóch czy trzech tygodniach od rozpoczęcia użytkowania określić, ile czasu wytrzymuje bateria. Naturalnym zjawiskiem jest spadek jej wydajności w miarę upływu czasu. Jednak w niektórych sytuacjach możemy zaobserwować, że akumulator rozładuje się w o połowę krótszym czasie, niż zazwyczaj, mimo że nie zwiększyliśmy znacznie czasu wykorzystania telefonu.

Aplikacje w tle to ukryty zabójca baterii w naszym telefonie. W większości przypadków nie są one przez nas używane, jednak nie zostały wyłączone. Możliwe jest również, że w ogóle nie są potrzebne w trakcie codziennego użytkowania telefonu. Warto sprawdzić, które aplikacje są otwarte w tle i zredukować ich ilość jedynie do niezbędnych. Ponadto trzeba pamiętać, by powtarzać ten proces systematycznie.

Nasze smartfony cały czas przetwarzają dane. Z jednej strony pozwala to np. na posiadanie aktualnych maili bez konieczności ich ręcznego pobierania. Jednak znajduje się na nich wiele funkcji, które nie są potrzebne w codziennym użyciu, a sprzyjają rozładowywaniu baterii. W przypadku urządzeń z systemem Android jest to choćby Cyfrowa równowaga i kontrola rodzicielska, Domyślna usługa drukowania, Popraw wykrycie szkodliwych aplikacji czy Użycie i diagnostyka. Cały czas operują danymi w tle, co negatywnie wpływa na jej wydajność.

Jeśli chcemy zmaksymalizować korzystanie z baterii w telefonie, powinniśmy rozważyć wyłączanie urządzenia na noc. Taki krok sprawi, że wytrzyma ona dłużej, jednak będzie niemożliwy do zrealizowania w przypadku osób, które z jakiejkolwiek przyczyny muszą lub chcą być dostępne pod telefonem.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na szybsze "znikanie" baterii są przez cały czas włączone usługi łączności. Należą do nich WiFi, Bluetooth, lokalizacja, sieć danych komórkowych czy NFC. Większość nowoczesnych smartfonów jest w nie wyposażona. Jeśli chcemy, by telefon nie padł zbyt szybko, wyłączmy te z nich, których aktualnie nie używamy.

Jasność ekranu ma niezwykle wymierny wpływ na długość używania telefonu. W słoneczne dni, gdy ciężko dostrzec cokolwiek na wyświetlaczu, jedynie maksymalna jasność może nas uratować. Jednak w pozostałych sytuacjach warto trochę ściemnić ekran. W celu zautomatyzowania tego procesu możemy wybrać opcję Automatyczna jasność ekranu.

Jak sprawdzić co zużywa baterię?

Każdy użytkownik iPhona może w łatwy sposób sprawdzić, co zużywa najwięcej baterii — wystarczą dwa kroki. Wchodzimy w Ustawienia, a następnie wybieramy Bateria. Przesuwając w dół ekranu, będziemy mogli sprawdzić, które aplikacje (procentowo) najbardziej obciążają akumulator. W tym miejscu znajdziemy także informacje o tym kiedy i do jakiej wartości ostatni raz została naładowana bateria czy też jak wyglądało jej zużycie w ciągu ostatnich 24 godzin. Na ekranie Bateria można również włączyć tryb niskiego zużycia energii.

W przypadku urządzeń z systemem Android procedura wygląda identycznie. Wybieramy opcję Ustawienia, a następnie Bateria. W wyświetlonym menu możemy przeanalizować zużycie energii przez każdą aplikację, a także sprawdzić różne dostępne opcje, jak na przykład wyłączenie autostartu.

Które aplikacje zużywają najwięcej energii?

Każda aplikacja, którą instalujemy na naszym smartfonie (lub która już na nim jest), zużywa pewną ilość energii. Jednak niektóre z nich, poprzez swoje rozbudowanie czy konieczność wielokrotnego aktualizowania danych są niezwykle "bateriożerne".

Aplikacje, które wg pCloud zużywają najwięcej baterii w telefonie
Aplikacje, które wg pCloud zużywają najwięcej baterii w telefoniepCloud @https://www.pcloud.com/secret-phone-killersmateriały prasowe

Firma pCloud stworzyła jakiś czas temu ranking "Sekretni zabójcy telefonów". Korzystanie z umieszczonych na nim aplikacji sprawia, że bateria kończy się niezwykle szybko. Wśród nich znajduje się kilka pozycji, które znajdziemy na telefonach większości Polaków takich jak Facebook, YouTube, WhatsApp czy Instagram.

5 szybkich sposobów na wydłużenie pracy baterii

Gdy zauważysz w swoim telefonie szybko rozładowującą się baterie, przede wszystkim dokładnie przeanalizuje i wykonaj powyższe porady. Jeśli chcesz zmaksymalizować efektywność akumulatora w swoim smartfonie, sprawdź te sposoby na wydłużenie jego pracy:

  1. Korzystaj z wysokiej jakości ładowarek
  2. Nie używaj szybkich ładowarek
  3. Nie rozładowuj telefonu do zera
  4. Nie ładuj baterii do pełna
  5. Nie dopuszczaj do przegrzania telefonu

Jeśli po wykonaniu opisanych w tym tekście sposobów na poprawienie żywotności baterii oraz wydłużenie jej pracy nadal nie ma oczekiwanych efektów, możliwe, że jedynym rozwiązaniem będzie wymiana akumulatora. Dotyczy to w szczególności starszych telefonów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas