Te produkty to remedium na przykrą dolegliwość. Jesienią i zimą są w diecie konieczne
W sezonie jesienno-zimowym wiele osób skarży się na ciągle marznące dłonie i stopy. Po rozgrzaniu się ciepłym napojem czy założeniu grubszej odzieży problem znika, a po chwili wraca jak bumerang. Okazuje się, że winę najpewniej ponosi słabe krążenie, spowodowane niewłaściwą dietą i brakiem aktywności fizycznej. Co warto włączyć do codziennego menu, aby zimne dłonie i stopy przestały doskwierać? Tych kilka produktów sprawi, że poczujesz ogromną różnicę.
Dlaczego stopy i dłonie marzną?
Problem chłodnych stóp i dłoni jest dosyć powszechny i może mieć wiele przyczyn. Zdarza się, że bywa objawem poważnej choroby, dlatego nie należy go bagatelizować. Marznące kończyny bardzo często świadczą o:
- problemach z krążeniem
- zakrzepicy żył głębokich
- infekcjach wirusowych
- niedoczynności tarczycy
- anemii
Jeśli dolegliwość ta występuje długotrwale, warto skonsultować się więc ze specjalistą. W przypadku, gdy wykluczone zostaną poważniejsze schorzenia, problem najpewniej rozwiążemy, wprowadzając kilka drobnych zmian w codziennym stylu życia. Poprawią one znacznie krążenie krwi, a dodatkowo dodadzą więcej energii. Jaka jest więc dieta na zimne stopy i dłonie? Na szczęście nie wymaga żadnych drastycznych zmian, a jedynie wprowadzenie kilku rozgrzewających produktów.
Dieta na zimne stopy i dłonie
Zdaniem dietetyków, aby zniwelować problem wyziębiania stóp oraz dłoni wystarczy zastosować kilka patentów żywieniowych, które znacznie poprawią funkcjonowanie krążenia. W sezonie jesienno-zimowym pomocne okażą się z pewnością ciepłe posiłku z dodatkiem rozgrzewających, wyrazistych w smaku warzyw oraz przypraw. Należą do nich:
- cebula
- por
- czosnek
- imbir
- cynamon
- kurkuma
- kardamon
- pieprz cayenne
Do czego można je dodawać? Tak naprawdę do każdego posiłku - cynamon czy kardamon możemy dosypać do owsianki, wypieków czy omletów, a pozostałe do zup, potrawek, zapiekanek, kanapek, makaronów itp.
Ponadto żywieniowi eksperci zwracają uwagę, aby wybierać pokarmy bogate w wapń, magnez i witaminę E - w diecie przeciwdziałającej zimnym stopom i dłoniom nie może ich zabraknąć. Składniki te zmniejszają obkurczanie naczyń krwionośnych i poprawiają przepływ krwi. Ich źródłem są m.in.:
- orzechy
- nasiona
- produkty pełnoziarniste
- warzywa liściaste
Co jeść, aby poprawić krążenie? Te warzywa i owoce to podstawa
Do zachowania odpowiedniej temperatury ciała, a tym samym uniknięcia uczucia wyziębionych stóp i dłoni przydadzą się również produkty bogate w żelazo oraz witaminę C. Te dwa składniki są bowiem kluczowe w diecie, jeśli chodzi o rozszerzanie naczyń krwionośnych i zapobieganie anemii. Ich niedobór skutkuje nie tylko obniżoną odpornością i osłabieniem organizmu, ale również niedokrwistością - takie osoby bardzo często skarżą się na zimne kończyny.
Do diety warto więc włączyć dużą ilość warzyw i owoców, szczególnie:
- pietruszkę
- sałatę
- rukiew wodną
- paprykę
- morele
- suszone śliwki
- czarne porzeczki
Ponadto nie należy zapominać o pokarmach bogatych w kwasy omega-3 - tłustych rybach, olejach roślinnych, orzechach.
Czego unikać w diecie na zimne stopy i dłonie?
Osoby, które borykają się z ciągle wychłodzonymi stopami i dłońmi muszą też zwrócić uwagę na to, aby w ich codziennym menu nie pojawiały się zbyt często produkty, które dolegliwość tę jeszcze bardziej nasilają. Szczególnie mowa tutaj o napojach - kawie i herbacie, których w sezonie jesienno-zimowym przeciętny człowiek wypija sporo. Spożywanie ich w nadmiernych ilościach powoduje bowiem obkurczenie naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi.
Podaje się także, że do innych wychładzających produktów należą również: lody, jogurty, grzyby, kukurydza, gruszki, banany, pomidory, ogórki, ananasy, a także pomarańcze.
W jaki sposób zapobiegać zimnym stopom i dłoniom? Poza dietą postaw na ruch
Nie od dziś wiadomo, że aby poprawić krążenie trzeba przede wszystkim więcej się ruszać. Jesienią i zimą, nawet podczas niskich temperatur nie warto rezygnować więc ze spacerów czy innych aktywności - jak chociażby treningów na siłowni. Codzienna, nawet niewielka dawka ruchu sprawi, że układ krwionośny będzie pracował znacznie lepiej, serce się wzmocni, a problem zimnych stóp oraz dłoni przestanie doskwierać.