Reklama

Reklama

To warto wiedzieć, gdy chcemy wyhodować cytrusy z pestki

Któż z nas tego nie próbował! W dzieciństwie wystarczyło nam, że z posianego ziarna wyrosła roślina. Ale oczekiwania rosną, więc teraz chciałybyśmy dochować się kwiatów i owoców. Jest to możliwe!

W sklepach ogrodniczych można kupić drzewka lub krzewy cytrusowe, które będą owocować. Niektóre z nich już w momencie kupna mają kwiaty, a nawet owoce. Wydaje się nam, że należą do jakichś specjalnych odmian przystosowanych do "życia" w doniczce i wydawania plonów w warunkach pokojowych - ale nie do końca tak jest.

Nasiona

W cytrusach znajdują się dwa rodzaje nasion: jedno- i wielozarodkowe. Rozpoznamy je łatwo -  jednozarodkowe są cienkie, a wielozarodkowe masywne, prawie okrągłe, jakby wewnątrz pestki znajdował się mały groszek lub ziarno ziela angielskiego. 

Roślina z nasiona jednozarodkowego rośnie wolno i jest słabsza. Od posiania do wydania pierwszych kwiatów mija 20-25 lat (jeśli roślina wcześniej nie uschnie). 

Z nasiona wielozarodkowego uzyskamy 2-3 siewki, które rosną szybko. Kwiatów, z których zawiążą się owoce, doczekamy się na roślinie po 5-7 latach. 

Nasiona wielozarodkowe wytwarzają pomarańcze, cytryny, mandarynki, limonki i grejpfruty. Nie ma ich w pomelo. Nie powstają w każdym owocu! 

Reklama

Sadzenie

Pestkę sadzimy w uniwersalnej ziemi ogrodniczej na głębokości 1,5 cm. Następnie zraszamy ziemię. Doniczkę wstawiamy do przezroczystej torebki foliowej, zawiązujemy ją i stawiamy w widnym miejscu. Po wykiełkowaniu zdejmujemy folię. 

Sadzimy po jednej pestce w małej doniczce. Najlepiej kiełkują, gdy temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się w granicach 21-28 st. 

Gdy pojawią się owoce, przywiąż gałązki powyżej owocu do pnia. W okresie wzrostu owoców można zasilać roślinę nawozem uniwersalnym. 


Pielęgnacja

Siewki przesadzamy, gdy mają 3-4 listki. 

Dopóki roślina nie osiągnie wysokości 25 cm, nie podcinamy jej. Potem co roku na wiosnę ścinamy czubki gałązek. 
Cytrusy przesadzamy co 1-2 lata do doniczki "o numer większej". Muszą mieć ciepło (lato mogą spędzić na balkonie), a ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra.

Przeczytaj, zanim posiejesz!

Jeśli chcemy "dorobić się" owocującego drzewka, zastosujmy się do poniższych ogrodniczych wskazówek.

Siejemy tylko świeże ziarenka. Obeschnięte można namoczyć przez dobę w letniej wodzie, ale będą miały o wiele mniejszą zdolność kiełkowania. 

Można siać cały rok, ale najsilniejsze rośliny uzyskamy z pestek posianych wiosną. 

Jeśli siejemy jesienią lub zimą, po wykiełkowaniu możemy doświetlać siewki lampą do połowy marca (aż dzień będzie dłuższy). 

Przed umieszczeniem nasion w ziemi można kilka razy płytko (1 mm) naciąć je żyletką lub potrzeć drobnym papierem ściernym.

100 rad

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy