To warto wiedzieć, gdy chcemy wyhodować cytrusy z pestki

Któż z nas tego nie próbował! W dzieciństwie wystarczyło nam, że z posianego ziarna wyrosła roślina. Ale oczekiwania rosną, więc teraz chciałybyśmy dochować się kwiatów i owoców. Jest to możliwe!

Wyhodowanie drzewka cytrusowego z pestki nie jest łatwe, ale jest możliwe
Wyhodowanie drzewka cytrusowego z pestki nie jest łatwe, ale jest możliwe123RF/PICSEL

W sklepach ogrodniczych można kupić drzewka lub krzewy cytrusowe, które będą owocować. Niektóre z nich już w momencie kupna mają kwiaty, a nawet owoce. Wydaje się nam, że należą do jakichś specjalnych odmian przystosowanych do "życia" w doniczce i wydawania plonów w warunkach pokojowych - ale nie do końca tak jest.
Nasiona

W cytrusach znajdują się dwa rodzaje nasion: jedno- i wielozarodkowe. Rozpoznamy je łatwo -  jednozarodkowe są cienkie, a wielozarodkowe masywne, prawie okrągłe, jakby wewnątrz pestki znajdował się mały groszek lub ziarno ziela angielskiego. 

Roślina z nasiona jednozarodkowego rośnie wolno i jest słabsza. Od posiania do wydania pierwszych kwiatów mija 20-25 lat (jeśli roślina wcześniej nie uschnie). 

Z nasiona wielozarodkowego uzyskamy 2-3 siewki, które rosną szybko. Kwiatów, z których zawiążą się owoce, doczekamy się na roślinie po 5-7 latach. 

Nasiona wielozarodkowe wytwarzają pomarańcze, cytryny, mandarynki, limonki i grejpfruty. Nie ma ich w pomelo. Nie powstają w każdym owocu! 

Po zasianiu, wsadźmy doniczkę do torebki foliowej
Po zasianiu, wsadźmy doniczkę do torebki foliowej123RF/PICSEL

Sadzenie

Pestkę sadzimy w uniwersalnej ziemi ogrodniczej na głębokości 1,5 cm. Następnie zraszamy ziemię. Doniczkę wstawiamy do przezroczystej torebki foliowej, zawiązujemy ją i stawiamy w widnym miejscu. Po wykiełkowaniu zdejmujemy folię. 

Sadzimy po jednej pestce w małej doniczce. Najlepiej kiełkują, gdy temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się w granicach 21-28 st. 

Gdy pojawią się owoce, przywiąż gałązki powyżej owocu do pnia. W okresie wzrostu owoców można zasilać roślinę nawozem uniwersalnym.

Najlepiej kiełkują, gdy temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się w granicach 21-28 st.
Najlepiej kiełkują, gdy temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się w granicach 21-28 st. 123RF/PICSEL

Pielęgnacja

Siewki przesadzamy, gdy mają 3-4 listki. 

Dopóki roślina nie osiągnie wysokości 25 cm, nie podcinamy jej. Potem co roku na wiosnę ścinamy czubki gałązek. 
Cytrusy przesadzamy co 1-2 lata do doniczki "o numer większej". Muszą mieć ciepło (lato mogą spędzić na balkonie), a ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra.

Siejemy tylko świeże ziarenka. To ważne!
Siejemy tylko świeże ziarenka. To ważne!123RF/PICSEL

Przeczytaj, zanim posiejesz!

Jeśli chcemy "dorobić się" owocującego drzewka, zastosujmy się do poniższych ogrodniczych wskazówek.

Siejemy tylko świeże ziarenka. Obeschnięte można namoczyć przez dobę w letniej wodzie, ale będą miały o wiele mniejszą zdolność kiełkowania.

Można siać cały rok, ale najsilniejsze rośliny uzyskamy z pestek posianych wiosną.

Jeśli siejemy jesienią lub zimą, po wykiełkowaniu możemy doświetlać siewki lampą do połowy marca (aż dzień będzie dłuższy).

Przed umieszczeniem nasion w ziemi można kilka razy płytko (1 mm) naciąć je żyletką lub potrzeć drobnym papierem ściernym.

100 rad
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas