Trik ułatwiający obieranie porzeczek z łodyżek. Genialny w swej prostocie
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Od czerwca do ostatnich dni sierpnia możemy zaobserwować, jak krzaczki wypełniają się dorodnymi owocami czarnej, czerwonej oraz białej porzeczki. Te nieco niepozorne owoce dostarczają sporo przyjemności zerwane prosto z ogrodu. Warto także wykorzystać ich potencjał w kuchni. Niezależnie od tego, czy zbierzemy je własnoręcznie, a może przyniesiemy w koszyku ze sklepu, czeka nas trud ich obierania z łodyżek. Jak ułatwić sobie to zadanie? Wystarczy przetestować prosty patent, który wymaga jedynie użycia kuchennego niezbędnika.
Spis treści:
Przyrząd, który w mig pozbawi porzeczki łodyżek
W niewielkich i dojrzewających w słońcu porzeczkach kryje się prawdziwy smak polskiego lata. Najwięcej przyjemności sprawia zjadanie ich prosto z krzaczka. Bez obaw można spożywać je na surowo, ale świetnie sprawdzają się także w przetworach. Choć mają wiele zalet, przed ich przetwarzaniem zatrzymuje nas jedna wada.
Obieranie porzeczek z łodyżek to wyjątkowo upierdliwe i wymagające skupienia zajęcie. Ułatwieniem w tej nielubianej czynności będzie użycie przyrządu, który najczęściej towarzyszy nam w kuchni podczas jedzenia. Okazuje się, że rozwiązaniem sytuacji jest użycie zwykłego widelca. Na stole umieszczamy wybraną przez siebie miskę, chwytami kiść porzeczek w dłoń, a następnie łapiemy łodyżki między zęby widelca. Energicznie przeciągamy sztuciec od góry do dołu i gotowe. Pozbawione łodyżek owoce znajdą się bezpośrednio w misce.
Dżem z czerwonej porzeczki - przepis na zimowe dni
Do przygotowania słodkiego dżemu możemy z powodzeniem użyć nie tylko porzeczki czerwonej, ale także białej i czarnej. Soczyście czerwone owoce wyróżniają się cieniutką i delikatną skórką, a także lekko kwaskowatym smakiem.
Składniki:
- 1 kg świeżej czerwonej porzeczki
- 250 gr cukru białego
- 1 łyżka pektyny w proszku
Przygotowanie:
- Porzeczki dokładnie myjemy pod zimną i bieżącą wodą. W kolejnym kroku za pomocą widelca zdejmujemy owoce z gałązek.
- Tak przygotowane porzeczki umieszczamy w garnku z grubym dnem i wsypujemy jedną pełną szklankę cukru.
- Owoce podgrzewamy na średniej mocy palnika. Już po kilku minutach zauważymy, że zaczynają puszczać sok, a cukier całkowicie się rozpuszcza.
- Kiedy dżem zacznie się gotować, zmniejszamy moc do minimalnej. Gotujemy do momentu uzyskania jednolitej i gęstej masy.
- Dżem z czerwonej porzeczki trzymamy na ogniu przez ok. 2,5 godziny. W tym czasie nadmiar wody zdąży odparować, a sam dżem wyraźnie ściemnieje.
- Jeśli konsystencja przetworu wydaje się zbyt rzadka, na ok. 2-3 minuty przed końcem gotowania dodajemy do dżemu 1 łyżkę naturalnej pektyny w proszku.
- Gorący dżem przelewamy do wyparzonych wcześniej słoików, pamiętając o zachowaniu ok. 1 cm przestrzeni od góry.
- Czyścimy ranty z ewentualnych śladów przetworu, dobrze zakręcamy naczynia i odwracamy do góry dnem na godzinę.
Pasteryzowanie i przechowywanie dżemu z czerwonej porzeczki
Dżem z czerwonej porzeczki pasteryzujemy w piekarniku nagrzanym do 120 stopni przez 40 minut. Alternatywnie można włożyć je garnka, wypełnić wodą do 3/5 wysokości słoików, doprowadzić do wrzenia i gotować ok. 40 minut. Słoiki ze słodkimi przetworami trzymamy w chłodnym i zaciemnionym miejscu, np. spiżarni, piwniczce lub strychu.
Sprawdź również: