Ukryta funkcja pasów bezpieczeństwa. Lepiej ją znać na wszelki wypadek

Pasy bezpieczeństwa to element wyposażenia auta, który jest niezbędny do zapewnienia pewnego poziomu bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Wielokrotnie ich użycie chroniło osoby przed poważniejszymi kontuzjami podczas wypadków i ratowało ich życie. Jednak pasy bezpieczeństwa mogą mieć jeszcze jedno zastosowanie.

Do czego jeszcze mogą służyć pasy bezpieczeństwa?
Do czego jeszcze mogą służyć pasy bezpieczeństwa?123RF/PICSEL

Obowiązek, który ratuje zdrowie i życie

Obowiązek zapinania pasów w trakcie jazdy samochodem regulowany jest przez art. 39 ust. 1 ustawy - Prawo o ruchu drogowym: "Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy".

W Polsce była już organizowana akcja "Pasy" oraz podobne do niej "Pasy i foteliki" oraz "Pasy i telefony". Wszystkie te akcje kierowane były do użytkowników samochodów, zarówno jako kierowcy, jak i pasażerowie.

Celem akcji było ograniczenie skutków wypadków drogowych, wynikających z niezapinania osób pasami bezpieczeństwa. Okazuje się także, że te same pasy, a dokładnie jedna z części pasów bezpieczeństwa, ma swoje dodatkowe zastosowanie, o którym warto wiedzieć.

Zwróć uwagę na metalową klamrę pasów bezpieczeństwa

Zapinanie pasów to obowiązek wszystkich pasażerów samochodu
Zapinanie pasów to obowiązek wszystkich pasażerów samochodu123RF/PICSEL

Wygląda na to, że pasy bezpieczeństwa podczas wypadku, niebezpiecznego zdarzenia, mają jeszcze jedną funkcję, również wiązaną z ratowaniem życia.

W tym przypadku należy skupić się na metalowej części pasów, tę którą wpinamy w zapięcie przy fotelu.

Tzw. klamra, którą wpinamy w zatrzask, stworzona jest z twardego metalu, który ma za zadanie nie tylko utrzymać pas w miejscu podczas wypadku, ale może posłużyć nam jako element do stłuczenia szyby.

Niekiedy bywa tak, że w trakcie pożaru auta, lub bezpośrednio po wypadku, przestają działać zamki w drzwiach lub przyciski odpowiedzialne za otwieranie okna. Wówczas należy zbić szybę, by wydostać się z pojazdu, o ile to możliwe.

Zazwyczaj w takiej sytuacji nie mamy nic w zasięgu ręki, co sprawdziłoby się, jako rzecz nadająca się do zbicia szyby. To właśnie klamra pasa bezpieczeństwa może nam do tego posłużyć.

Jest wygodna do chwycenia w dłoń, a podłużne zakończenie klamry idealnie nadaje się do zbicia szyby.

***

Co powinno mieć auto w podróżyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas