Uprawa cukinii w ogrodzie: Kiedy wysiewać cukinię do gruntu?
Uprawa cukinii nie jest skomplikowana, a wielu smakoszów właśnie ją uznaje za królową wakacyjnych warzyw. Z tych względów często pojawia się na działkach, w przydomowych ogródkach i warzywnikach. Ma jeszcze jeden atut – stanowi doskonały wybór dla spóźnialskich ogrodników. Okazuje się, że wysiew cukinii z powodzeniem można zaplanować na pierwszą połowę czerwca. Letnie warunki sprawiają, że rośnie szybko i nie wymaga zbyt dużej uwagi. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać sadzenie cukinii. Z naszymi poradami nic ci nie umknie!
Spis treści:
Sianie cukinii: Terminarz ogrodnika
Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na pracę w ogrodzie, by uzyskać obfite plony? Do terminu wysiewu cukinii można podejść na dwa sposoby.
Jeśli interesuje cię uprawa cukinii z rozsady, trzeba zaplanować ją z odpowiednim wyprzedzeniem. Polega ona na umieszczeniu warzywnych nasion w małych pojemnikach, które początkowo przechowuje się w domu. Zazwyczaj rozsadę przygotowuje się w połowie kwietnia. Nie można przenieść sadzonek do ogrodu zbyt wcześnie, kiedy istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków. Poleca się to robić nie wcześniej niż po 20 maja. Jednocześnie trzeba bardzo uważać, by nie uszkodzić bryły korzeniowej podczas przesadzania.
Jeśli na rozsadę jest już za późno, cukinię z powodzeniem można wysiewać bezpośrednio do gruntu. Zaplanuj to między 15 maja a 15 czerwca. Kiełkujące rośliny nie przemarzną, a dzięki coraz bardziej sprzyjającym warunkom atmosferycznym, rozwój cukinii będzie przebiegać sprawnie i szybko.
Uprawa cukinii: Jakie warunki należy jej zapewnić?
Cukinia należy do roślin ciepłolubnych, dlatego pośpiech w jej wysiewaniu nie jest wskazany. W naszym klimacie przymrozki zdarzają się nawet w maju. To jednak świetna wiadomość dla wszystkich ogrodników, którzy wcześniej byli pochłonięci innymi pracami w ogrodzie, których wiosną przecież nie brakuje.
Gdzie sadzić cukinię, by latem zebrać najbardziej obfite plony?
- Stanowisko dla cukinii powinno być słoneczne, a zarazem osłonięte od wiatru. Bardzo dobrze rozwija się w temperaturach od 20 do 25°C.
- Najlepiej rośnie się na glebie żyznej, ale mniej zasobne w składniki mineralne podłoże też nie stanowi dużej przeszkody. Nie ma konieczności specjalnego nawożenia cukinii. Warto jednak jesienią wziąć pod uwagę zastosowanie obornika lub kompostu w miejscu, w którym planujemy sianie cukinii w kolejnym sezonie.
- Regularne podlewanie umożliwi cukinii bujny rozwój. Choć lubi ciepło, kiepsko reaguje na przedłużające się okresy suszy. Mimo to nie należy przesadzać. Zastoje wody mogą doprowadzić do zgnicia nasion lub osłabienia rośliny i narażenia jej na choroby grzybowe, w tym mączniaka prawdziwego. Ziemia powinna być lekko wilgotna. By zapobiec nadmiernej utracie wody, glebę wokół rośliny dobrze jest wyłożyć warstwą ściółki. Może do tego posłużyć agrowłóknina.
Jak wysiewać cukinię do gruntu? Instrukcja krok po kroku
Sprawa nie jest trudna, lecz trzeba poznać kilka zasad, dzięki którym wyjdziemy z ogrodu z poczuciem dobrze spełnionego zadania oraz perspektywą warzywnego urodzaju. Zatem jak się za to zabrać?
- Podłoże odchwaszczamy, spulchniamy i umiarkowanie podlewamy. Dzięki temu stworzymy najlepsze warunki do rozwoju młodych roślin.
- Dwa lub trzy nasiona umieszczamy w niewielkim dołku na głębokości czterech centymetrów. Zasypujemy je ziemią, tworząc niewysoki kopczyk.
- W jakich odstępach siać cukinię? Każda roślina powinna mieć do dyspozycji metr kwadratowy powierzchni. By łatwiej było oszacować odpowiednią odległość, możemy też założyć, że dołki powinny być rozlokowane co 40-50 centymetrów.
- Gdy cukinie zaczną kiełkować, musimy bacznie je obserwować. Po wzejściu konieczne jest usunięcie słabszych siewek i pozostawienie tylko najbardziej dorodnej rośliny z jednego dołka. Podczas tej czynności trzeba zachować dużą precyzję, by nie uszkodzić liści cukinii, którą postanowiliśmy zostawić w gruncie.
Polecamy: