Uprawa paproci w ogrodzie

Paprocie są pięknymi i niestety często niedocenianymi roślinami, które idealnie nadają się do cienistych i wilgotnych części ogrodu, ale nie tylko... Ich największym walorem są wspaniałe liście. Kształt i wielkość tych liści zależy od gatunku. Paprocie doskonale sprawdzą się posadzone na rabacie z innymi cieniolubnymi gatunkami, na skalniaku czy przy oczku wodnym. Zdobią od wiosny aż do późnej jesieni, a są również gatunki zimozielone. Dawniej przypisywano im magiczną moc, co stało się przyczyną, że stały się inspiracją wielu podań i baśni ludowych.

Paproć jest wdzięczna w uprawie
Paproć jest wdzięczna w uprawie123RF/PICSEL

Zastosowanie paproci w ogrodzie

Paproć naturalnie porasta wilgotne tereny
Paproć naturalnie porasta wilgotne tereny123RF/PICSEL

Paprocie są niezwykle zróżnicowane, dużo bardziej niż mogłoby się nam wydawać. Nie wszystkie zresztą gatunki preferują wilgotne i cieniste siedliska. Niektóre paprocie, jak np. paprotnik czy też różne gatunki z rodzaju zanokcic, preferują suche i słoneczne stanowiska i doskonale nadają się na skalniaki. Większość paproci lubi miejsca cieniste, dlatego idealnie będą się nadawać do sadzenia pod drzewami. Posadzone w większych grupach sprawiają, że ogród nabiera tajemniczości i naturalności.

Bez problemu można je również uprawiać w pojemnikach, na tarasie czy przy wejściu do domu. Z paprociami bardzo ładnie komponują się m.in. hosty, kopytniki, konwalie oraz różne trawy ozdobne. Stanowią wspaniałe tło dla innych, niskich roślin kwitnących. Idealnie też się sprawdzają posadzone przy oczku wodnym czy strumyku.

Warunki uprawy paproci

Paproć bywa kapryśna
Paproć bywa kapryśna123RF/PICSEL

Sadząc paprocie, musimy przygotować odpowiednio podłoże, dodając do niego dużo próchnicy lub torfu, Dzięki temu podłoże będzie dobrze trzymało wilgoć. Zaraz po posadzeniu ściółkujemy wierzchnią warstwę liśćmi, igliwiem lub korą. Podczas długotrwałych suszy musimy podlewać paprocie, ponieważ w większości nie lubią one przesychania.

Paprocie nie wymagają nawożenia, wystarczy raz do roku podsypać je na wiosnę kompostem. Uschnięte liście paproci powinno się usuwać dopiero na wiosnę, gdyż w okresie zimowym chronią system korzeniowy przed mrozem, a oprócz tego potrafią być piękną dekoracją zimowego ogrodu.

Rozróżnia się wiele odmian paproci
Rozróżnia się wiele odmian paproci123RF/PICSEL

Najciekawsze gatunki paproci do ogrodu

Najpospolitsza w naszych ogrodach jest pospolicie występująca w lasach narecznica samcza. Ma bardzo efektowne długie strzępiaste liście. Nadaje się do sadzenia w małych grupach lub jako roślina okrywowa oraz do obsadzania oczek wodnych.

Zanokcica skalna, jest niską paprotką osiągającą zaledwie 15-20 cm wysokości. Zimozielona, doskonała do sadzenia na skalniakach, szczelinach murków, oraz na cmentarzach i w ogrodach zimowych.

Pióropusznik strusi jest przepiękną paprocią, o długich pierzastych liściach. Wymaga cienistego i wilgotnego stanowiska. Doskonała do większych ogrodów, jako efektowna roślina okrywowa.

Długosz królewski - liście tej paproci mogą osiągać nawet 1 m długości. Kolor liści zmienia się od zielonego wczesną wiosną, do żółtego w jesieni.

Skąd wziąć paprocie?

Paproć ma wiele odmian
Paproć ma wiele odmian123RF/PICSEL

W Polsce niektóre gatunki paproci, jak długosz królewski są pod ścisłą ochroną, należy, więc zaopatrywać się w nie w szkółkach roślin ozdobnych lub sklepach internetowych. Paprocie można rozmnażać na wiele sposobów, jednak najłatwiejszy jest wczesnowiosenny podział kłączy. Jest to szybki i prosty sposób na pomnożenie kolekcji paproci.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas