Uwielbia słońce, ma niewielkie wymagania. Będzie ozdobą ogrodu aż do jesieni
Jej kwiaty przypominają margaretki. Dimorfoteka zatokowa to równie wdzięczna ozdoba ogrodu. Kwitnie przez całe lato, a do tego nie ma specjalnych wymagań. Dlatego jest idealną propozycją dla osób zabieganych, które nie mają zbyt wiele czasu na prace w ogrodzie. Jak o nią dbać? Oto najważniejsze zasady.

Dimorfoteka zatokowa należy do rodziny astrowatych i pochodzi z Afryki Południowej. Jest również znana jako dimorfoteka pomarańczowa, szafranek lub złotokwiat. Występuje na całym świecie, ponieważ ma niewielkie wymagania co do uprawy i długo kwitnie.
Wymagania dimorfoteki zatokowej. O czym pamiętać?
W ogrodach wysiewa się lub sadzi ozdobne odmiany dimorfoteki. W Polsce jest uprawiana jako roślina jednoroczna, ponieważ nie jest zbytnio odporna mróz. Ma za to silny system korzeniowy, dzięki któremu roślina może pobierać wodę z dolnych warstw i jest odporna na krótko trwające susze.
Kwitnie zazwyczaj od czerwca do września, a czasami nawet do października.
Wysiewa się ją bezpośrednio do gruntu lub jest sadzona z rozsady. Roślina osiąga od 30 do 40 cm wysokości. Jej kwiaty są podobne do kwiatów margaretek lub stokrotek. Osiągają średnicę do 8 cm - zamykają się nocą i w dość pochmurne dni. Po przekwitnięciu dimorfoteka zawiązuje nasiona.
Roślina może być sadzona na rabatch, w pojemnikach czy ogrodach skalnych. Świetnie sprawdza się również jako roślina okrywowa.

Dimorfoteka preferuje słoneczne stanowiska oraz żyzną i przepuszczalną glebę. Początkowo należy dbać o usuwanie chwastów i spulchnianie gleby. Roślina jest odporna na wiatr i susze, ale nie lubi zbyt dużej wilgoci. W przypadku długotrwałej suszy należy ją systematycznie podlewać.
Sianie dimorfoteki w ogrodzie
Roślinę dobrze jest wysiewać, gdy mija ryzyko przymrozków i podłoże jest wystarczająco nagrzane. Można wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu lub przesadzić do niego wysianą wcześniej w pojemnikach sadzonki.
Najpiękniej będzie się prezentowała w pełnym słońcu, ale nie w temperaturze przekraczającej 27 st. Celsjusza. Jeśli temperatura będzie wyższa, dimorfoteka może nie zakwitnąć. Jeśli gleba będzie wystarczająco żyzna, możemy zrezygnować z nawożenia rośliny. Gdy przesadzimy ze stosowaniem nawozów, roślina będzie słabiej kwitła.
Dobrze jest też zadbać o regularne usuwanie z pędów przekwitłych kwiatów. To pobudzi roślinę do tworzenia większej liczby nowych pąków i co za tym idzie - bujnego kwitnienia.
***