W czasie burzy zostaw włączoną jedną żarówkę. Powód zaskakuje

Burze nie odpuszczają, a w ostatnim czasie mamy do czynienia z licznymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Z racji tego, że jesteśmy otoczeni elektroniką, pojawia się pytanie – czy w czasie burzy można korzystać z internetu? Jak wygląda kwestia telefonu? Czy smartfony przyciągają pioruny? Okazuje się, że wokół tematu używania urządzeń elektronicznych w czasie burzy narosło wiele mitów. Czas się z nimi rozprawić.

Jak chronić przed burzą swoją elektronikę?
Jak chronić przed burzą swoją elektronikę?123RF/PICSEL

Jak postępować z elektroniką podczas burzy?

Jedni widząc pierwszą błyskawicę na niebie, robią obchód po całym domu, odłączając wszystkie sprzęty elektroniczne z gniazdek. Inni podchodzą do tego dużo bardziej swobodnie, korzystając z urządzeń bez żadnych obaw. Choć nie warto wpadać w panikę, druga grupa powinna nieco zmienić nawyki.

Zalecane jest wyłączenie sprzętu elektronicznego od sieci podczas burzy. W ten sposób uchronimy go przed uszkodzeniem, z którego naprawą nawet najlepszy serwis w okolicy nie będzie w stanie sobie poradzić. Podczas uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną może dojść do tzw. przepięcia.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne

Ufamy jej na potęgę — niezbyt słusznie

Co ważne, korzystanie z listew antyprzepięciowych wcale nie daje nam gwarancji bezpieczeństwa. Nie sprawdzają się one w przypadku tak mocnego wyładowania, więc nie należy postrzegać ich jako niezawodnej ochrony dla sprzętu RTV, w tym komputerów. Ponadto korzystanie z urządzeń elektrycznych podczas burzy (np. blendera, miksera czy suszarki do włosów) w sytuacji uderzenia pioruna może grozić użytkownikowi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji.

Czy telefony przyciągają pioruny?

Telefony komórkowe i smartfony to dla większości z nas codzienność. Nawet jeśli nie wykonujemy połączeń, lubimy często zerkać na ekran dla sprawdzania najświeższych wiadomości czy po prostu dla zabicia czasu. Niektóre zagadnienia z nimi związane bywają kontrowersyjne. Spotkać się można także z rozważaniami na temat tego, czy telefony przyciągają pioruny. Odpowiedź twierdząca jest jednym z najpowszechniejszych mitów.

Sama sieć komórkowa nie ma wpływu na to, gdzie uderzy piorun. Pole elektromagnetyczne, które wytwarza smartfon, jest zdecydowanie zbyt słabe, by przyciągnąć błyskawicę. Podczas burzy możemy więc korzystać z telefonu komórkowego, ale pod warunkiem, że nie będzie on podpięty do ładowania w gniazdku elektrycznym.

Czy w czasie burzy można korzystać z internetu?

Lubisz być cały czas na bieżąco lub masz do wykonania ważną pracę, ale obawiasz się korzystać z internetu podczas burzy? Możesz porzucić ten lęk. Internet mobilny również nie ma właściwości przyciągających pioruny. Podkreślamy jednak, że urządzenia pokroju modemu i routerów powinny być w czasie wyładowań atmosferycznych odłączone od sieci elektrycznej tak samo, jak każdy inny sprzęt.

Znajomość zasad postępowania w czasie burzy pomoże uchronić przed dużymi szkodami
Znajomość zasad postępowania w czasie burzy pomoże uchronić przed dużymi szkodami123RF/PICSEL

Czy podczas burzy można korzystać z komputera? To zależy. Analogicznie do wcześniejszych informacji, możesz założyć, że laptop odłączony od gniazdka nie stwarza ryzyka. Zrezygnować trzeba jednak z włączania komputera stacjonarnego.

Patent z żarówką dla bezpieczeństwa podczas burzy

Okazuje się, że zostawienie jednego odbiornika w sieci może zwiększyć nasze bezpieczeństwo. W tym celu wystarczy włączyć jedną żarówkę, np. w nocnej lampce. Jak to wpływa na zabezpieczenie się przed skutkami burzy?

Trik z żarówką — zastosuj w czasie burzy
Trik z żarówką — zastosuj w czasie burzy©123RF/PICSEL

W sytuacji uderzenia pioruna może dojść do tego, że przepięcie będzie krążyć w sieci. Przy wyłączonych sprzętach nie znajdzie dla siebie ujścia, a ponowne podłączenie telewizora czy komputera może go poważnie uszkodzić. Jeśli włączymy żarówkę, niszczycielska moc przepięcia skieruje się do niej. To znacznie mniejsza strata niż narażenie na usterkę droższych urządzeń.

Polecamy:

Jak obliczyć, gdzie jest burza?                       

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas