Wciornastek: Jak się go pozbyć?

Wiele osób, które uprawiają rośliny, potrafią bezbłędnie rozpoznać atakujące okazy szkodniki. Oprócz tych widocznych, takich jak mszyce, czerwce, wełnowce czy przędziorki, obecne są także te praktycznie niewidoczne. Mowa o wciornastkach, które nie tylko lubują się w roślinach doniczkowych, ale także tych obecnych na rabatach, grządkach czy w szklarniach. Zatem, jak rozpoznać wciornastki? Jak z nimi walczyć? Jak przygotować domowy preparat na wciornastki?

Wełnowce, mszyce i wciornastki - to najgroźniejsze owady atakujące rośliny
Wełnowce, mszyce i wciornastki - to najgroźniejsze owady atakujące rośliny123RF/PICSEL

Co trzeba wiedzieć o wciornastkach?

Wciornastki to bardzo liczna grupa owadów, które atakują nasze rośliny doniczkowe oraz uprawy. Część z gatunków lubuje się w konkretnej grupie roślin (np. wciornastek grochowiec), ale większość z nich nie jest specjalnie wybredna i atakuje różne gatunki roślin. Niemniej jednak wciornastek posiada aparat ssąco-kłujący, za pomocą którego wysysa sok komórkowy i z czasem doprowadza najpierw do pogorszenia kondycji roślin, a następnie do ich zamierania. Jak rozpoznać wciornastki? Zadanie jest bardzo utrudnione, ponieważ większość gatunków tych szkodników nie przekracza milimetra długości, a ich dokładna identyfikacja może się powieść wyłącznie za pomocą szkła powiększającego.

Jak rozpoznać atak wciornastka na roślinie?

Trudno jest jednoznacznie rozpoznać działanie wciornastków, jednak istnieje kilka symptomów, które mogą rzucić cień podejrzeń na te małe i przebiegłe stworzonka. Co powinno wzbudzić naszą czujność? Przede wszystkim pogorszenie kondycji rośliny: jeśli wciornastek wysysa sok komórkowy, to w pierwszej kolejności tkanki tracą jędrność i liście mogą więdnąć. Poza tym wciornastki często prowadzą do deformacji części roślin, zaburzenia rośnięcia i zmniejszania plonów. Charakterystyczną oznaką działalności wciornastków jest także pojawianie się ciemnych plam z delikatną srebrną poświatą.

Plamy na liściach mogą zdradzać obecność wciornastków na roślinach
Plamy na liściach mogą zdradzać obecność wciornastków na roślinach123RF/PICSEL

Kiedy podejrzewamy działanie wciornastków w naszym ogrodzie lub domu, warto wykonać bardzo prosty test. Wystarczy pod roślinę podłożyć dużą, białą kartkę papieru i energicznie wstrząsnąć łodygą. Jeśli na nią opadnie bardzo dużo małych, ciemniejszych plamek, tzw. przecinków, możemy mieć pewność, że roślinę zaatakowały wciornastki. W takiej sytuacji należy działać zdecydowanie, ponieważ masowe żerowanie na liściach może doprowadzić od całkowitego zamierania okazów.

Wciornastki w domu? Działaj szybko!

Wciornastki pojawiają się wskutek niskiej wilgotności powietrza w domu. Jak w takiej sytuacji pozbyć się szkodników? Wystarczy albo zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza, albo ustawić doniczkę na tacce wypełnionej kamieniami i wodą. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby często myć dokładnie liście roślin (np. chusteczkami nawilżanymi, czy roztworem wody z szarym mydłem), a także obfite płukanie pod prysznicem, czy obfite zraszanie. Jednak warto pamiętać, żeby zabezpieczać doniczki przed nadmiarem wody, gdyż to łatwy sposób, aby zamiast wciornastków roślinę zaatakowały grzyb i pleśń.

Wciornastki w ogrodzie

Czosnek może być bazą do stworzenia oprysku na wciornastki
Czosnek może być bazą do stworzenia oprysku na wciornastki123RF/PICSEL

Wciornastki w ogrodzie są nie lada wyzwaniem, ponieważ utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności jest utrudnione. Ten patent można zastosować jedynie w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak np. szklarnie. Zatem, jak walczyć z wciornastkami w ogrodzie?

Najlepiej przygotować oprysk z czosnku, który działa ochronnie na rośliny. Jego wykonanie nie jest trudne, wystarczy zapamiętać proporcje: główkę rozgniecionych ząbków czosnku wrzucić do naczynia, zalać przegotowaną i ostudzoną wodą (jeden litr) oraz odstawić na 24 godziny. Później należy obficie spryskiwać całą powierzchnię liści, najlepiej przez kilka dni z rzędu przez tydzień.

W zastępstwie czosnku na wciornastki pomoże oprysk ze skrzypu polnego lub pokrzywy. Jak wykonać taką miksturę? Wystarczy pięcioma litrami wody zalać garść suszu pokrzywy lub skrzypu albo pół kilograma świeżego surowca, a następnie zamieszać i odstawić na 24 godziny. Domowy oprysk stosować tak, jak czosnkowy, czyli codziennie przez tydzień.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas