Werbena ogrodowa: Banalna w uprawie, bujnie kwitnie aż do jesieni
Druga połowa maja to najlepszy moment na sadzenie werbeny ogrodowej (Verbena hybrida). Bujnie i nieprzerwanie kwitnąca aż do późnej jesieni roślina pięknie zdobi rabaty, balkony oraz tarasy. Jest przy tym wyjątkowo wdzięczna w uprawie. Werbenie wystarczy zapewnić słoneczne stanowisko i regularnie ją podlewać, aby nie doszło do przesuszenia. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o werbenie? Oto kilka podpowiedzi.
Werbena pięknie zdobi balkon i taras
Werbena ogrodowa jest obok pelargonii, surfinii czy begonii jedną z najczęściej zdobiących nasze balkony rośliną. Śliczne, zyskujące różne barwy - od białej przez bladoróżową aż po czerwoną i bladoniebieską - kwiaty zebrane w kwiatostany - to jej znak rozpoznawczy. Werbena pięknie komponuje się z rozmaitymi roślinami sadzonymi w pojemnikach - takimi jak choćby wspomniane begonie. Oczywiście, werbena ogrodowa bujnie rośnie także na rabatach. Wszystkie odmiany objęte nazwą werbena ogrodowa to pięknie kwitnące rośliny wieloletnie o silnych łodygach. Najwyższe z nich osiągają 50 cm wysokości, a najniższe - 15 cm; funkcjonują pod nazwami Verbena grandiflora, Verbena compacta, Verbena compacta nana.
Werbenę najlepiej sadzić w maju
Werbena najczęściej pozyskiwana jest z gotowych sadzonek, które można nabyć w sklepach ogrodniczych. Najlepszy czas na sadzenie werbeny to druga połowa, gdy ustąpią już przymrozki i wyraźnie wzrosną temperatury. Werbenę można również pozyskać z nasion, ale proces ten jest dosyć pracochłonny i trzeba go rozpocząć już w marcu. Nasiona werbeny trzeba wysiać do skrzynki z dobrze nawilżoną ziemią i przykryć delikatnie cienką warstwą ziemi. Wysiana do ziemi roślina wymaga regularnego podlewania i temperatury sięgającej 22 stopni Celsjusza. Gdy siewki wyrosną, trzeba zapewnić im dostęp do światła, regularnie podlewać i przepikować.
Werbena często gości na balkonach, bo jest bardzo mało wymagająca w uprawie. Najlepiej rośnie w ziemi próchniczej, żyznej i dobrze przepuszczalnej. Kluczowe dla bujnego rozwoju rośliny są jasne stanowisko z otwartym dostępem do światła oraz regularne podlewanie. Werbena nie toleruje suszy i jeśli nie zapewni się jej odpowiedniego nawodnienia, szybko uschnie. Równie źle znosi przeciągi i mrozy. Werbena zaczyna kwitnąć wczesnym latem i zdobi przestrzeń nieprzerwanie do jesieni. Kwiaty rozwijają się stopniowo. Skrzynka z roślinami powieszona na tarasie czy balkonie między innymi kwiatami będzie ozdobą ogródka.
Werbenę trzeba zasilać nawozami przeznaczonymi do roślin kwitnących bogatymi w fosfor i potas. Zabieg trzeba rozpocząć już po trzech tygodniach od posadzenia i powtarzać do 10 dni. Ogrodnicy zalecają, aby werbenę co jakiś czas podlewać nawozem płynnym z dodatkiem magnezu.
Jak ochronić werbenę przed szkodnikami?
Werbenę może zaatakować mączniak prawdziwy. Na liściach i łodygach można zauważyć wówczas biały mączysty nalot. Roślinę należy wtedy opryskać roztworem fungicydu i powtórzyć zabieg trzy razy. Werbena nierzadko staje się też ofiarą przędziorków i pieników. Te ostatnie zaniepokojone skaczą na dużą odległość i zarażają inne rośliny. By ochronić werbenę, trzeba zastosować oprysk specjalnie do tego przeznaczonym preparatem; stosując się do zalecenia producenta.
Werbena ma szerokie zastosowanie
Werbena ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Jej niskie odmiany sprawdzają się na rabatach i w skalniakach. Pięknie zdobią obrzeża oraz komponują się z innymi kwiatami. W pojemnikach i donicach wystawianych na balkonach czy tarasach najczęściej sadzi się werbenę zwisającą.
Oglądaj najnowsze promocje i planuj zakupy z ding.pl