Wiosenne porządki

Większość osób uważa wiosnę za najpiękniejszą porę roku, gdyż jest to czas flirtów, realizowania postanowień noworocznych oraz mobilizacji do życia. Kojarzymy ją także z porządkami, które dotyczą nie tylko domu czy podwórka, lecz także szafy.

porządki
porządki© Panthermedia
Gruntowne porządki wiosną to najważniejsze zadanie
Gruntowne porządki wiosną to najważniejsze zadanie© Panthermedia

Najlepiej zacząć od góry, tzn. od żyrandola i wysokich półek. Lekko nawilżone szmatki i płyny do czyszczenia dają świetne efekty w pozbywaniu się kurzu. Wybór środka zależy od przekonań pani domu. Podczas czyszczenia szafy zwykle zdejmowane są z niej wszystkie książki, figurki, wazony, po czym wycierana jest jej cała powierzchnia, a następnie od nowa aranżujemy układ przedmiotów. Nie można oczywiście zapomnieć o wcześniejszym upraniu zasłonek i firanek oraz o umyciu samych okien.

Na zakończenie należy pamiętać, że żaden dom nie będzie wyglądał na w pełni wysprzątany, jeśli zapomnimy o upraniu dywanów oraz dokładnym umyciu i wypolerowaniu podłóg.

Akcja szafa

Po uporaniu się ze sprzątaniem pomieszczeń - warto zrobić porządek w szufladach i na półkach z garderobą. Lubimy gromadzić ulubione ciuszki, ale zwróćmy uwagę, że większość z nich z czasem staje się bezużyteczna. Zamiast chować stare swetry i spodnie po kątach, lepiej zapakować je w większą torbę i oddać na akcję charytatywną. Możemy być wtedy pewni, że ubrania te zostaną właściwie wykorzystane.

Odświeżanie szafy wiąże się zwykle z pozbywaniem się starszych ubrań na poczet nowych. Ważne są tu inspiracje sezonowe. Tym razem dominują pastele, szczególnie miętowy i łososiowy. Być może mocne kolory wydają się nam czasami zaskakujące i niepasujące do siebie, to pamiętajmy, że czasami dobór dodatków zupełnie zmieni cały efekt. Pod tym względem bardzo pomocne są różne portale, m.in. Promocyjni.pl. Znajdziemy tam zarówno inspiracje dotyczące ubrań, jak i konkretne produkty z poszczególnych sklepów. Można tam też porównać ceny.

Porządki wokół domu

Wiosna jest sezonem prac ogrodowych. Większość roślin właśnie teraz wymaga sadzenia bądź usunięcia zwiędłych kwiatów z ich cebulek. Aby uczynić swój ogród pięknym, powinniśmy przede wszystkim usunąć zanieczyszczenia z trawnika oraz grządek - da to wrażenie świeżości i przestrzeni. Efekty można uzyskać także poprzez zakupienie lub wybudowanie drewnianej altanki czy huśtawki ogrodowej. Ale to tylko nieliczne z przykładów ozdób dla naszego podwórka. Najważniejsze jest zachowanie porządku: niepozostawianie śmieci oraz równo wykoszona trawa.

Warto jednak wiedzieć, że nic nie daje takiego efektu na naszym podwórku jak umyty i wypolerowany samochód. Oczywiście nie zapominajmy o tym, by wyczyścić go także w środku. Należy odkurzyć tapicerkę, wytrzepać dokładnie dywaniki, sprawdzić płyny i olej.

Paulina Frankowska

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas