Wlej do bębna pralki. Skutecznie usunie zapach stęchlizny
Brzydki zapach z pralki to prawdziwe utrapienie. Nie tylko sprawia, że pranie zyskuje nieprzyjemną woń stęchlizny, ale może też sygnalizować nagromadzenie się bakterii i pleśni. To również pierwszy znak, że stan całego urządzenia ulega pogorszeniu, a pralka zaczyna działać nieefektywnie. Problem można jednak wyeliminować za pomocą prostych domowych sposobów. Przestrzegaj kilku zasad, by cieszyć się świeżym zapachem prania i przedłużyć żywotność pralki.
Spis treści:
Skąd bierze się brzydki zapach w pralce? Codzienne niedociągnięcia
Otwierasz pralkę i w nos uderza cię niezbyt świeży aromat? Co gorsza, wyprane ubrania również są nim przesiąknięte? Brzydki zapach w pralce zazwyczaj jest wynikiem kilku czynników.
- Nadmierne gromadzenie wilgoci. Po każdym praniu w urządzeniu pozostaje niewielka ilość wody. Jeśli drzwi pralki pozostają zamknięte, tworzy się wilgotne środowisko, które z kolei sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni.
- Nadmiar detergentów. Niektóre produkty, w tym płyny zmiękczające, pozostawiają osad, który z czasem gromadzi się w zakamarkach pralki, takich jak uszczelki czy szuflada na proszek. Resztki te stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii.
- Zatkany filtr. Zabrudzenia pozostające w filtrze urządzenia mogą być nie tylko źródłem brzydkiego zapachu. Prowadzą do zatorów, przez które pralka działa mniej efektywnie i jest narażona na awarie.
- Niska temperatura prania. Stosowanie wyłącznie programów z niską temperaturą prania może nie eliminować bakterii całkowicie, co też bywa przyczyną powstawania nieświeżego zapachu w pralce.
Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki? Domowe sposoby
Nie ma potrzeby stosowania specjalistycznych detergentów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że podstawą rozwiązania problemu jest nie tylko maskowanie nieprzyjemnej woni, a regularne dbanie o higienę i czystość pralki. W tym celu warto wyrobić proste nawyki.
Po każdym praniu zostawiaj otwarte drzwiczki. Dzięki temu odparują resztki wilgoci, co zapobiegnie rozwojowi trudnej do usunięcia pleśni. Regularnie czyść również gumowe uszczelki i szufladę na detergenty. Jednocześnie nie przesadzaj z ilością produktów piorących — nie przysłużą się jakości prania, a tylko doprowadzą do powstawania uporczywych osadów. Raz na miesiąc uruchamiaj program na 90°C. Wysoka temperatura pomoże usunąć drobnoustroje i zalegający w zakamarkach brud.
Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną?
Zapewne większość z nas posiada jej zapas w kuchennej szafce. Soda oczyszczona doskonale neutralizuje nieprzyjemne zapachy, co czyni z niej skuteczny, a zarazem niedrogi sposób na doprowadzenie pralki do porządku.
Pół szklanki sody wsyp do bębna. Następnie ustaw pusty cykl prania — najlepiej na najwyższą możliwą temperaturę. Pamiętaj o otworzeniu drzwiczek po zakończeniu programu. W ten sposób nie tylko zwalczysz zapach stęchlizny, ale przy okazji usuniesz osady z detergentów oraz kamienia.
Czyszczenie pralki octem
Ocet to kolejny naturalny środek, który bardzo dobrze sprawdza się w walce z brudem, nalotami i pleśnią. Jak go używać do wyczyszczenia pralki? Dwie szklanki octu wlej do bębna. Ponownie uruchom program z wysoką temperaturą, aby zneutralizować brzydkie zapachy. Dodatkowo możesz namoczyć miękką szmatkę w occie i przetrzeć nią gumowe uszczelki wokół drzwi pralki, gdzie często gromadzą się bakterie i zabrudzenia.