Wykonaj jeden zabieg, gdy na grządce zrobi się gęsto. Warzywa będą duże i kształtne
Przerywanie roślin na grządkach może brzmieć dość drastycznie dla początkujących ogrodników, lecz stanowi jeden z niezbędnych zabiegów dla uzyskania zadowalających plonów. Ważne jest, aby przeprowadzić go umiejętnie. W nieodpowiednich warunkach przerywanie warzyw może bowiem przynieść sporo szkód. Wyjaśniamy, na czym konkretnie polega i dla jakich upraw jest szczególnie ważne.
Spis treści:
Przerywanie warzyw — co to takiego?
Zabieg jest stosowany kilka razy w sezonie, kiedy warzywa wzeszły za gęsto. Jeśli nie podejmiemy żadnej interwencji, zaczną one rywalizować ze sobą o wodę i składniki pokarmowe zawarte w glebie. Zbyt duże zagęszczenie warzyw na grządkach skutkuje tym, że plony są mizerne, pomimo innych wysiłków ogrodniczych. Przerywanie nie jest więc niczym innym, jak wyrwaniem z ziemi nadprogramowych egzemplarzy dla stworzenia dogodnych warunków rozrostu dla reszty okazów.
Jakie warzywa wymagają przerywania?
Jeśli rośliny były wysiewane z rozsady do inspektu lub doniczek rozsadowych, problem szkodliwego zagęszczenia ich nie dotyczy. Przerywanie warzyw wiąże się przede wszystkim z roślinami, które były wysiewane bezpośrednio do gruntu. Na tym początkowym etapie trudno jest ocenić precyzyjnie odległości między każdym okazem. Nasiona są małe, część z nich może w ogóle się nie rozwinąć.
Przerywanie warzyw na grządce dotyczy:
- marchwi,
- pietruszki,
- rzodkiewki,
- buraków,
- sałaty,
- szpinaku,
- cebuli.
Bez tej czynności gęsto wysiane warzywa korzeniowe będą rosnąć wiotkie, cienkie i małe. Liściaste również staną się mizerne.
Jak prawidłowo przerywać warzywa? Będą rosły duże
Wymaga to odpowiedniego przygotowania i techniki. Pierwszym ważnym krokiem jest przygotowanie gleby. Ziemię należy podlać na dwie lub trzy godziny przed przerywaniem warzyw. Powinna być ona mocno wilgotna, ale nie mokra. Unikaj tworzenia błota na grządkach. Jeśli całkiem zrezygnujesz z użycia wody, a gleba będzie zbyt sucha, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wyrwiesz wyłącznie nadziemne części roślin, zostawiając ich korzenie w podłożu. W sytuacji, gdy będzie ono zbyt mokre, istnieje z kolei ryzyko, że trudno będzie usunąć wyłącznie pojedyncze okazy.
Zbędne warzywa wyrywaj energicznie, ale ostrożnie. Możesz posłużyć się niewielkim nożykiem lub szpikulcem, aby podważyć oporne sztuki. Dobrym pomysłem jest usuwanie największych i najbardziej rozrośniętych roślin. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przesadzić je w inne miejsce — z większą przestrzenią. Istnieje duża szansa, że szybko się tam przyjmą. Nie mogą jednak zostać uszkodzone.
Kiedy przerywać marchew i inne warzywa?
Zabieg ten wykonywać można kilka razy w czasie sezonu wegetacyjnego. Kluczem do wyboru dobrego momentu jest obserwacja roślin. Pierwszy raz za przerzedzanie grządek należy zabrać się w momencie, gdy młode siewki są już na tyle duże, by dałoby się je chwycić za części nadziemne i wyrwać. Jeśli wraz z rozwojem roślin zauważysz, że na grządce znów zrobiło się gęsto, powtórz całą procedurę.
Polecamy: