Zakup działki ROD. Zasady i ograniczenia, o których warto wiedzieć

Działki ROD stają się coraz popularniejsze. Umożliwiają kontakt z naturą, uprawę warzyw, owoców i kwiatów. To szczególnie atrakcyjna propozycja dla osób mieszkających w bloku, szczególnie w centrum miasta, gdzie obcowanie z zielenią może być ograniczone. Jak przebiega zakup działki ROD?

Działkę ROD można wydzierżawić na kilka lub kilkanaście lat
Działkę ROD można wydzierżawić na kilka lub kilkanaście lat123RF/PICSEL

Działki ROD oznaczają Rodzinne Ogrody Działkowe. Znajdują się na wydzielonych terenach zielonych, na których możliwa jest uprawa rozmaitych roślin, czy po prostu komfortowe spędzanie wolnego czasu. Żeby móc nabyć działkę ROD, trzeba spełnić konkretne warunki.

Zazwyczaj działki ROD są kierowane przez lokalne stowarzyszenia działkowców. Mają swoich członków i zarządców, którzy ustalają warunki funkcjonowania na danym obszarze. Z reguły działkę ROD można wydzierżawić na kilka lub kilkanaście lat. Niestety nie ma możliwości wykupienia konkretnego terenu na własność.

Jak się kupuje działkę ROD od zarządu Ogrodu?

Pierwszym sposobem, jest skierowanie się bezpośrednio do zarządu konkretnego Ogrodu. Jego członkowie wskażą następnie wolną działkę. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie można uzyskać od nich takiej informacji, należy zwrócić się do zarządu ROD przypisanego do konkretnego Okręgu. Następnie jest spisywana umowa dzierżawy działkowej.

Warto przy tym powiedzieć też, kto jest uprawniony do nabycia praw do Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Może być to każda osoba pełnoletnia, która ma stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski. Obcokrajowcy, którzy chcą nabyć działkę ROD, powinni dysponować kartą pobytu.

Jak się kupuje działkę ROD od innego działkowca?

Drugim rozwiązaniem jest podpisanie umowy przeniesienia prawa do działki z działkowcem, na przykład zaoferowanej w ogłoszeniu. Po zlokalizowaniu odpowiadającej działki ROD sporządza się umowę w trzech egzemplarzach: dla nabywcy, zbywcy i zarządu ROD.

Po tym, jak umowa zostanie podpisana, zbywający działkę składa wniosek do zarządu ROD o zatwierdzenie umowy, załączając też egzemplarz. Następnie dokument jest rozpatrzony przez 2 miesiące, po tym okresie otrzymuje się decyzję pozytywną lub negatywną. Do momentu jej wydania, właścicielem działki ROD wciąż jest zbywca.

W ogródkach działkowych ROD można uprawiać warzywa i owoce
W ogródkach działkowych ROD można uprawiać warzywa i owoce123RF/PICSEL

Może też zdarzyć się sytuacja, w której zarząd ROD wyda negatywną decyzję. Wtedy musi być to uzasadnione na piśmie. Zasadność decyzji może być podważona na drodze sądowej. Zdarza się też, że termin 2 miesięcy po złożeniu prawidłowego wniosku mija. W takiej sytuacji jest to traktowane jako zatwierdzenie przeniesienia praw do działki.

Jakie opłaty przy zakupie działki ROD? Koszty nabycia to nie wszystko

Osoba, która nabywa działkę ROD, staje się działkowcem. Nie tylko w rozumieniu potocznego nazewnictwa, ale także klasyfikacji prawnej. Zgodnie z art. 2 pkt 1) ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych działkowcem jest pełnoletnia osoba fizyczna uprawniona do korzystania z działki w rodzinnym ogrodzie działkowym na podstawie prawa do działki.

Działkowiec powinien uiszczać opłaty za nasadzenia, naniesienia i obiekty znajdujące się na działce, którymi dysponuje po zrealizowaniu umowy przeniesienia prawa do działki lub dzierżawy działkowej. Do tego należy dodać:

  • koszt nabycia działki ROD,
  • podwyższoną opłatę ogrodową przeznaczoną na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację infrastruktury,
  • podwyższoną opłatę ogrodową związaną z zarządzaniem ROD.

Dwie ostatnie opłaty są regulowane. Pierwsza nie może być wyższa niż wartość infrastruktury ogrodowej, która przypada na jedną działkę ROD. Z kolei druga nie może być wyższa niż 25% minimalnego wynagrodzenia.

Czy kupując działkę ROD trzeba iść do notariusza?

Nanosząc podpisy pod umową przeniesienia prawa do działki, trzeba postarać się również o poświadczenie notarialne. Dlatego przy kupowaniu działki ROD, trzeba udać się do kancelarii. Ile notariusz bierze za kupno działki ROD?

Koszty będą związane z poświadczeniem podpisu. Taksa notarialna za jeden to 20 złotych + VAT 23%. Trzeba będzie też zapłacić prowizję notariuszowi, wynoszącą 1/10 stawki wpisanej w dokumencie, ale nie więcej niż 300 zł + VAT 23% na podstawie ceny za odstąpienie.

Czy sprzedaż działki ROD trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Decydując się na kupno działki ROD, trzeba też przygotować się na uiszczenie opłaty za podatek. Jest to podatek od czynności cywilnoprawnych według stawki 1%. Dobrze przy tym wiedzieć, że obowiązek zapłaty podatku ciąży na kupującym, który nabył prawo do korzystania z ogródka działkowego.

Następnie kopię umów należy przesłać do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania nabywcy praw do dzierżawy ogródków działkowych. W ten sposób można zakończyć procedurę "kupna" działki ROD i rozpocząć jej użytkowanie.

Czytaj również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas