Zapchane rury to już przeszłość. Udrożnisz je za pomocą tych kuchennych składników

Zapchany odpływ w zlewie potrafi naprawdę uprzykrzyć życie w trakcie codziennych czynności. Warto jednak pamiętać, że nie tylko specjalistyczne środki pomogą odwrócić taki stan rzeczy. Równie dobrze można zrobić domowy środek do udrażniania rur, który będzie o wiele tańszy i tak samo skuteczny.

​Domowe udrażnianie rur nigdy nie było tak łatwe. Wystarczą trzy podstawowe składniki
​Domowe udrażnianie rur nigdy nie było tak łatwe. Wystarczą trzy podstawowe składniki123RF/PICSEL

Jeśli jesteś fanem domowych sposobów na sprzątanie i czyszczenie, zadbaj, by w twojej kuchni nie zabrakło sody oczyszczonej i octu. Dzięki nim wykonasz praktycznie każdy trik. Te składniki będą szczególnie przydatne, gdy mamy do czynienia z zapchanymi rurami. Używając ich, w zaledwie chwilę pozbędziemy się problemu.

Co zapycha rury?

Najczęściej powodem zapchania rur są wrzucone do odpływu odpady. Brak drożności mogą spowodować odpady higieniczne, włosy, bądź też zbyt duża ilość papieru lub chusteczek higienicznych. Czasem problemy mogą dotyczyć nie tylko ciał obcych umieszczonych w odpływie, ale samej jego budowy

Jeśli jest on zbyt mały lub spadek rur jest nieodpowiedni, to może dochodzić do sytuacji, gdy nawet większa ilość wody powoduje zapchanie zlewu. W tym drugim przypadku niestety nie pomogą żadne detergenty.

Po czym poznać, że nasz zlew niedługo się zatka?

To, że nasz zlew się zatyka i niedługo rury całkowicie się zapchają, można zauważyć wcześniej, dzięki czemu szybciej podejmiemy odpowiednie działania. Sprawi to, że nie doprowadzimy do sytuacji, w której woda całkiem przestanie spływać.

To, że zbliża się moment krytyczny, możemy poznać po kilku czynnikach. Oto najczęstsze oznaki:

  • Woda spływa znacznie wolniej niż zazwyczaj.
  • Podczas spływania wody pojawiają się pęcherzyki powietrza.
  • W momencie, gdy woda trafia do rur, pojawia się charakterystyczne bulgotanie.

Domowy sposób na zapchane rury - jak sobie z nimi poradzić?

W sklepach dostępne są specjalne mieszanki substancji chemicznych, które pozwalają udrażniać złogi w rurach. Jednak nie zawsze mamy pod ręką taki produkt. Poza tym nie ukrywajmy, że takie środki nie są obojętne dla środowiska. Rozwiązaniem jest przygotowanie domowego udrażniacza do rur. Potrzebne nam będą:

  • płyn do naczyń,
  • soda oczyszczona,
  • wrząca woda.

Sposób działania jest następujący: zalewamy odpływ płynem do naczyń, następnie posypujemy sodą oczyszczoną i całość polewamy octem. Musimy chwilę poczekać, aż cała mieszanka się spieni. W tym momencie wlewamy do odpływu wrzącą wodę. I gotowe. Drożność naszych rur znów będzie odpowiednia.

Czy soda z octem i wrzątkiem niszczy rury?

Oczywiście odpowiedź brzmi: nie. Rury kanalizacyjne wykonane z plastiku (czyli PVC), szczególnie tego dobrej jakości, będą odporne na wrzątek. Przecież zlewy kuchenne muszą być przystosowane choćby do wylewania do nich wody po gotowaniu makaronu czy ziemniaków.

Ten domowy sposób na udrażnianie rur jest bezpieczny zarówno dla instalacji, jak i dla środowiska. Świetnie poradzi sobie ze złogami w postaci osadów z mydła czy tłuszczu, które najczęściej blokują możliwość odpowiedniego przepływu wody.

Jak zapobiegać niedrożności kanalizacji?

Oczywiście możemy również podjąć działania profilaktyczne, które pozwolą nam ochronić rury przed zapychaniem. Zazwyczaj za taki stan rzeczy największą odpowiedzialność ponosi tłuszcz, który osadza się w rurach. Do niego przylepiają się resztki jedzenia lub kosmetyków.

Wobec tego, gdy smażymy coś, nie wylewajmy oleju do zlewu, tylko najpierw zbierzmy z patelni ręcznikiem papierowym nadmiar tłuszczu i dopiero ją wymyjmy.

Oprócz tego starajmy się regularnie, choć raz na dwa tygodnie, wlać do zlewu szklankę wrzątku z 3 łyżkami soli. Pozostawiamy mieszankę na noc, a rano spłukujemy dużą ilością wody. Dzięki temu zapobiegniemy zapychaniu się rur.

Soda w połączeniu z płynem do naczyń, octem i wrzątkiem pomoże odetkać rury
Soda w połączeniu z płynem do naczyń, octem i wrzątkiem pomoże odetkać rury
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas