Zębniak - objawy i leczenie

Ćmiący ból zęba pojawia się znikąd. Dentysta jednak nie znajduje próchnicy ani stanów zapalnych dziąseł. Zastanawiasz się, dlaczego w takim razie od czasu do czasu ten tajemniczy ból powraca? Może być to pierwszy sygnał, że w jednym z zębów od dłuższego czasu rośnie ukryty wróg – zębiniak. Poniżej dowiesz się, czym jest ten dziwny twór i jakie daje objawy.

Pierwszym symptomem jest ból zęba
Pierwszym symptomem jest ból zęba123RF/PICSEL

Czym jest zębniak?

Jest to zmineralizowana struktura tworząca się w miazdze zęba, nazywana też czasem kamieniem miazgowym lub denticlem. Ma różne kształty i rozmiary. Może być mikroskopijną cząstką, ale może też osiągnąć takie rozmiary, że całkowicie wypełni wnętrze zęba.

Kontroluj stan zębów
Kontroluj stan zębów123RF/PICSEL

Takie kamienie miazgowe mogą powstać na dnie komory. Niektóre są zrośnięte ze ścianami zęba, inne ułożone luźno, wtedy nie są przyczepione do zęba. Występują głównie w zębach trzonowych oraz dolnych siekaczach. Zdarza się, że rozrastając się zakrywają całkowicie wejścia do kanałów korzeniowych.

Skąd się bierze?

Stomatolog często wykrywa dysfunkcje
Stomatolog często wykrywa dysfunkcje123RF/PICSEL

Stomatolodzy wciąż nie wiedzą, skąd się biorą zębiaki. Jednak większość z nich przychyla się do teorii, że proces mineralizacji mogą wywołać zwyrodnienia toczące się w miazdze zęba. Podejrzewa się, że powstanie zębiaka może być wynikiem przewlekłych zmian zapalnych powstałych z powodu podrażnienia tkanki nerwowej. A do podrażnienia może dojść przez proces próchnicowy, duże wypełnienie, wadę zgryzu, uraz lub ścieranie zębów.

Czasami kamienie miazgowe towarzyszą innym chorobom: np. dysplazji zębiny, odontodysplazji lub osteodystrofii Albraighta. Najczęściej powstają u osób po skończeniu pięćdziesięciu lat, nieco częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Jak powstaje?

Problem dotyczy nie tylko osób starszych
Problem dotyczy nie tylko osób starszych123RF/PICSEL

Statystyki dowodzą, że zębiaki można znaleźć w ponad 90 proc. badanych zębów pacjentów w wieku między 50. a 70. rokiem życia. Jednak problem nie dotyczy tylko osób starszych.

Proces ich powstawania może ulec przyspieszeniu, gdy ząb toczy próchnica. Badania wykazują, że u dzieci i młodych dorosłych zębiaki występują aż pięciokrotnie częściej w zębach ze zmianami próchnicowymi, niż w zdrowych. Nie ma sposobu, by zapobiec powstawaniu zębiaka.

Objawy

Zęby wymagają regularnej kontroli
Zęby wymagają regularnej kontroli123RF/PICSEL

Zęby, w których tworzą się zębiaki zwykle nie posiadają zmienionej wrażliwości na temperaturę. Zazwyczaj dowiadujemy się o nich, gdy są już na tyle duże, by dawać objawy bólowe. Dzieje się tak dlatego, że proces tworzenia się kamienia miazgowego najczęściej przebiega bezobjawowo.

W komorze zęba lub kanale odkładają się kolejne warstwy soli wapniowych, a zębiak stopniowo zwiększa swój rozmiar. Gdy zębiak jest mały, nie powoduje żadnych dolegliwości. Jednak gdy się rozrasta i zaczyna uciskać włókna nerwowe i naczynia krwionośne, wywołuje ból.

Rekomendacja leczenie zależy od stomatologa
Rekomendacja leczenie zależy od stomatologa123RF/PICSEL

Z czasem zębiak może zarosnąć kanały lub wypełnić całą komorę zęba. To z kolei prowadzi do obumarcia miazgi, a w konsekwencji obumiera cały ząb. Gdy do tego dojdzie, niestety, trzeba usunąć kamień miazgowy.

Warto zrobić rtg zęba
Warto zrobić rtg zęba123RF/PICSEL

Często (choć nie zawsze) obecność zębiaka zdradza zdjęcie rtg. Niektóre zębiaki są widoczne na zdjęciach rentgenowskich w postaci okrągłych, owalnych lub nieregularnych zacienień w komorze lub kanale korzeniowym. Zła wiadomość jest taka, że wtedy konieczne jest otwarcie komory, wyłuszczenie z niej miazgi i podjęcie leczenia kanałowego, nazywanego przez stomatologów endodontycznym. Oznacza to zatrucie zęba.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas