Znosi suszę i kamieniste podłoże. Szybko zapełni ogród morzem kwiatów

Niewielka, ale pięknie kwitnąca roślina, która pozwala w polskich ogrodach cieszyć się odrobiną Chorwacji. Dzwonek dalmatyński przekształca nudny trawnik w puszysty kwiatowy dywan. Z uprawą rośliny poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy – ma niewielkie wymagania, a także łatwo wybacza popełniane błędy pielęgnacyjne. Gdzie sadzić i uprawiać roślinę, by zachwyciła zdrowym wyglądem i okazałymi kwiatami? Podpowiadamy.

Kiedy sadzić i jak pielęgnować dzwonka dalmatyńskiego?
Kiedy sadzić i jak pielęgnować dzwonka dalmatyńskiego?123RF/PICSEL

  • Dzwonek dalmatyński w polskim klimacie wytrzymuje spadek temperatury nawet do -23 st. C. Ogrodnicy polecają, by w czasie bezśnieżnej zimy zdecydować się na okrycie go m.in. warstwą suchych liści.
  • Jeśli chcemy uzyskać efekt gęstego kwiatowego dywanu w ogrodzie, posadźmy dzwonka dalmatyńskiego w ogrodzie wiosną lub jesienią, w rozstawie ok. 10 × 10 cm.
  • Roślina świetnie sprawdzi się do ozdoby skalniaków, przestrzeni między kamieniami oraz w okolicach murków i schodów.

Ojczyzna dzwonka dalmatyńskiego

Roślina występuje przede wszystkim w północnej części Bałkanów, a konkretnie w historycznej krainie - Dalmacji. Współcześnie uprawia się go już na większości kontynentów. Dzwonek dalmatyński upodobał sobie zwłaszcza górskie zbocza oraz tereny suche i mocno skaliste. Należy do bardzo rozbudowanej i licznej rodziny dzwonkowatych, do której zaliczamy także wiele popularnych dzwonków sadzonych w ogrodach. Dzwonek dalmatyński uprawiany jest głównie ze względu na walory dekoracyjne pięciopłatkowych oraz intensywnie fioletowych kwiatów.

Dzwonek dalmatyński zachwyca uroczym wyglądem od czerwca do sierpnia, a następnie zakwita jeszcze raz we wrześniu. Wzmożone kwitnienie sprawia, że zamienia ogrodowe podłoże w puszysty kwiatowy dywan. Z tego względu często wybiera się go do zadarniania większych i mniejszych ogrodów. Kwiaty początkowo mają dzwonkowaty kształt, jednak z czasem zaczynają coraz bardziej przypominać wyglądem gwiazdki. Ozdobą częścią rośliny są także intensywnie zielone, szerokie i sercowate liście o ząbkowanych brzegach.

Warunki uprawowe

Dzwonek dalmatyński preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska
Dzwonek dalmatyński preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska123RF/PICSEL

Planując uprawę dzwonka dalmatyńskiego w ogrodzie, możemy z powodzeniem zdecydować się na umieszczenie go zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym. Ważne, by kumulowało się w nim jak najwięcej ciepła. Roślina nie ma zbyt wygórowanych wymagań - rośnie niemal w każdym rodzaju gleby, potrzebuje jedynie odpowiednio zdrenowanego podłoża. Wyjątek stanowi podłoże mokre, ciężkie i gliniaste, które przyczynia się do gnicia i obumierania dzwonka.

W ogrodach najczęściej wybiera się dzwonka do posadzenia na skalniakach oraz w alpinariach. Ze względu na wysoką odporność na warunki pogodowe, stanowi częstą dekorację przestrzeni w pobliżu płotów, murków, skarp i zboczy. Bez problemu rozkwitnie także w doniczkach oraz pojemnikach ustawionych na balkonach i tarasach. Ciekawy efekt w ogrodzie uzyskamy podczas sadzenia rośliny z innymi gatunkami dzwonków.

Podlewanie i nawożenie dzwonka dalmatyńskiego

Dzwonek dalmatyński należy do grupy roślin, które o wiele lepiej znoszą krótkotrwałą suszę niż nadmierne podlewanie. Gatunek dobrze przyjmuje się nawet w bardzo suchej i dość kamienistej glebie - takie warunki nie wpływają na osłabienie jego kwitnienia. Zbyt częste i bardzo obfite nawadnianie oraz sadzenie w podłożu słabo odprowadzającym wodę może skutkować gniciem korzeni i zamieraniem rośliny. Ogrodnicy doradzają, by dzwonki dalmatyńskie podlewać jedynie w czasie przedłużających się upałów oraz braku naturalnych opadów deszczu.

Roślina poradzi sobie z wyrastaniem w ubogiej w cenne składniki odżywcze glebie, jednak nie zachwyci spektakularnym wyglądem. Pomocne w uzyskaniu zdrowego i bujnego wzrostu będą specjalnie dobrane nawozy. Zasilanie dzwonka dalmatyńskiego poleca się zwłaszcza w następstwie przycinania pędów, które zdążyły przekwitnąć. Roślinę odżywiamy wiosną oraz jesienią, używając w tym celu mocno dojrzałego kompostu lub nawozów mineralnych o sporej zawartości fosforu oraz potasu.

Dzwonek dalmatyński - przycinanie i rozmnażanie

W jaki sposób rozmnażamy dzwonki dalmatyńskie?
W jaki sposób rozmnażamy dzwonki dalmatyńskie?123RF/PICSEL

Odpowiednią porą na przycięcie dzwonka dalmatyńskiego jest czas po ustaniu pierwszego kwitnienia. To właśnie wtedy ścinamy pędy rośliny tuż nad glebą. Wykonując ten zabieg pielęgnacyjny, skutecznie pobudzimy dzwonka do tworzenia nowych i silnych pędów. W efekcie ponowi także kwitnienie i zachwyci kolorowymi kwiatami w drugiej połowie lata. Dobrą praktyką jest nie tylko regularne usuwanie przekwitłych kwiatów - eliminuje samosiewy, ale także oczyszczanie podłoża z organicznych resztek, w których zimą mogą bezpiecznie ukrywać się szkodniki.

Chcąc rozmnożyć dzwonka dalmatyńskiego, możemy zdecydować się na wykonanie tego wegetatywnie lub przez nasiona. Decydując się na podział roślin, wykonajmy to jesienią, kiedy roślina zakończy kwitnienie, lub wczesną wiosną. W tym celu wybieramy dojrzałą kępę i dzielimy ją na niewielkie części. Każda z nich powinna posiadać korzenie oraz część dojrzałej łodygi. Sadzonki umieszczamy w doniczkach, a na stałe miejsce wsadzamy dopiero po silnym ukorzenieniu się. Alternatywną metodą jest wysiewanie nasion dzwonka dalmatyńskiego do doniczek. Najlepiej zrobić to w rozsadniku lub pod specjalną osłoną. Bezpiecznym terminem będzie okres od lutego do czerwca. Co ważne, nasionka wykiełkują dość szybko - pierwsze efekty zauważymy już po ok. 2-3 tygodniach od wysiania.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas