Trudne jest życie synowej
Związek między synową i teściową nigdy nie jest prosty, choć nie oznacza to, że zawsze musi być zły.
Ukochany synek mamusi
Kobiecie, która przez całe życie swojego dziecka była dla niego wyrocznią trudno jest się pogodzić z tym, że teraz inna kobieta jest jego całym światem. Zdaniem psychologów matka syna powinna od najmłodszych lat mieć na uwadze, że wychowuje mężczyznę dla innej kobiety. Ukochany synek, za którego chętnie robi wszystko, podstawia mu smakołyki pod nos, zmniejsza do minimum obowiązki, będąc dorosłym mężczyzną tego samego będzie oczekiwał od swojej partnerki.
Belle-mere to też teściowa
W języku francuskim teściowa nazywana jest belle-mere, co niesie ze sobą zupełnie inne skojarzenia niż polskie określenie, nie wspominając angielskiego mother-in-law (matka według prawa). Wiele kobiet ma jednak opory przed nazywaniem teściowej mamą, nie czują się również komfortowo mówiąc do niej po imieniu.
W różnych kulturach różny jest status zarówno teściowej, jak i synowej. Muzułmańskie prawo wymaga, by teściowe hamowały w sobie uczucie zazdrości, ale też synowa nigdy nie może żądać od męża zerwania kontaktów z matką. Teściowa więc pozostaje kluczową osoba w rodzinie, bo też według islamu to matka zajmuje najważniejszą pozycję w historii ludzkości.
W wielu azjatyckich kulturach bezpośredniość kontaktów odbierana jest jako brak szacunku. W tradycji chińskiej synowa pełni rolę służalczą wobec matki swojego męża.
Trudno być teściową
Dla matki małżeństwo dziecka jest dowodem upływającego czasu, stara się więc dać do zrozumienia, że nadal jest potrzebna, a tym samym wzmocnić swoją pozycję w rodzinie. Psychologowie zwracają uwagę, że matki synów niejednokrotnie nie mogą się pogodzić z tym, że wybrali oni inny model życia. Tym samym ten, który proponowały one, według którego przebiegało ich życie, nie sprawdził się. Czasami teściowe po prostu zazdroszczą młodszym kobietom ich niezależności.
Z historycznego punktu widzenia w większości kultur na świecie kobiety zawsze miały mniej wolności niż mężczyźni. Ich zadaniem było zajmowanie się dziećmi i domem a relacje między nimi raczej nie budziły zainteresowania. Dziś, gdy jesteśmy bardziej świadomi znaczenia relacji międzyludzkich, w tym roli teściowej w budowaniu małżeństwa i wychowywaniu dzieci, większą wagę przykładamy do tych relacji i większe są nasze oczekiwania na linii synowa-teściowa.
Idealna teściowa
Idealna teściowa to taka na 102, czyli 100 metrów od domu i 2 metry pod ziemią - głosi dowcip. Jak wynika z badań brytyjskiego Instytutu Badań Społecznych w Manchesterze teściowe zajmują 6. miejsce w rankingu najbardziej szkodliwych grup społecznych - po terrorystach, mordercach, dilerach narkotyków, złodziejach i gwałcicielach. Według tych samych badań teściowe odpowiadają za co trzeci rozwód lub separację. Okazuje się również, że do spięć częściej dochodzi między przedstawicielami tej samej płci: teściowa-synowa, teść - zięć.
Wybór należy do ciebie
Według Eden Unger Bowditch i Avivy Samet, autorek książki "Trudne życie synowej. Jak przetrwać w związku z teściową", receptą na udany związek z teściową jest wyznaczenie granic. To mężczyzna musi dokonać podziału ról - zdecydować, czy jest przede wszystkim synem czy mężem. O ile syn nie jest odpowiedzialny za życie matki, o tyle jako mąż ponosi odpowiedzialność za swoją nową rodzinę.
Autorki poradnika dowodzą, że za każdym razem, kiedy teściowa nadmiernie ingerowała w życie rodziny swojego syna, działo się tak za jego przyzwoleniem (świadomym lub nie).
Doris, jedna z bohaterek książki "Trudne życie synowej" radzi: "Pomóż mężowi odłączyć się od swojej rodziny i stworzyć z tobą własny dom. Szanuj swoich teściów, ale bądź dorosła i oczekuj, że będziesz traktowana jak dorosła." Nawet jeśli stoisz na stanowisku, że teściowa to nie rodzina, to z chwilą, kiedy zostanie babcią waszych dzieci, stanie się rodziną...
Anna Piątkowska