Reklama

Pewność siebie: umiejętność, której można się nauczyć

Osoby pewne siebie i przebojowe mają w życiu łatwiej. To jedna z tych cech, która pomaga zarówno w życiu zawodowym, jak i na gruncie towarzyskim. Czujesz, że brakuje ci pewności siebie? Nic straconego!

Partnerem publikacji jest Semilac

Poczucie wartości, wysoka samoocena, wiara we własne możliwości, zadowolenie z siebie, samoakceptacja, gotowość do podjęcia ryzyka, umiejętność zawalczenia o swoje i gotowość na wyjście z bezpiecznej strefy komfortu - pewność siebie można definiować na najróżniejsze sposoby. Mimo to każdy z nas doskonale i "podskórnie" czuje, co to jest. Zwłaszcza wówczas, gdy tej cechy nam (lub komuś innemu) brakuje. Choć na pewność siebie można patrzeć z różnych perspektyw, jedno jest pewne: bardzo mocno ułatwia życie. Mimo że łatwo natrafić na opinie, że to coś "wrodzonego" i albo się to ma, albo nie - w rzeczywistości pewność siebie jest umiejętnością, której... można się nauczyć.

Reklama

Zacznij od samoakceptacji

Aby zbudować pewność siebie, zacząć trzeba od samoakceptacji. Należy zrozumieć, że nie na wszystkie rzeczy mamy wpływ, jak np. na pochodzenie czy do pewnego stopnia wygląd. Pamiętajmy, że nawet najbardziej pewne siebie osoby również popełniają błędy i nie są pozbawione wad.

Należy mieć świadomość, że pewności siebie nie wyrobimy w jeden dzień. Często potrzeba na to długich miesięcy czy nawet lat. Oddzielić warto także pewność siebie rozumianą jako cechę naszego charakteru od przyjmowanej chwilowo postawy, zakładania maski i udawania kogoś, kim tak naprawdę nie jesteśmy, ponieważ wymaga tego od nas konkretna sytuacja. Tymczasem osoby, które uznajemy za przebojowe, często tak właśnie postępują.

Pewności siebie można się nauczyć

Docenienie własnej osoby to dopiero początek. Co dalej? Budowa pewności siebie to wyznaczanie sobie drobnych celów, szukanie pozytywów nawet w trudnych wydarzeniach, których nie sposób uniknąć, koncentrowanie się na rzeczach, na które mamy realny wpływ. To także utrwalanie w sobie przekonania, że porażki spotykają każdego i nie sposób ich uniknąć. Ważne jest natomiast to, by wyciągać z nich wnioski i więcej nie powtarzać. To wreszcie postępowanie w zgodzie z samym sobą, nie zwracanie przesadnej uwagi się opinie innych - kluczowe jest to, co ty myślisz i co czujesz! Nie analizuj więc każdej sytuacji, która cię spotkała - patrz przed siebie i zaufaj intuicji.

Pomocne z pewnością okaże się np. zapisanie się na siłownię bądź aerobik, praca nad sylwetką i muskulaturą bądź kurs którejś ze sztuk walki. Wysportowane ciało budzi respekt, a przekonanie, że w razie zagrożenia będziemy w stanie skutecznie się obronić - buduje pewność siebie.

Dobrym pomysłem jest ponadto zadbanie o drobne akcenty, jak makijaż, włosy, paznokcie czy dłonie. Większość kobiet bez wątpienia przyzna, że wizyta u fryzjera bądź kosmetyczki jest skutecznym lekiem na najgorszy nawet humor. A dobry humor to jednocześnie większa pewność siebie.

Pracuj nad szczegółami

Duże znaczenie mają zwłaszcza dłonie - i to z wielu powodów. Od podania dłoni na powitanie zaczyna się każda nowa znajomość. Sposób, w jaki to zrobimy, pozwala na wyciągnięcie wniosków o naszej osobie: jeśli zrobimy to niepewnie, nie odwzajemniając uścisku, zostaniemy odebrani jako osoby zagubione. Odwrotny efekt osiągniemy, jeśli podamy dłoń zdecydowanym gestem - tak robią osoby pewne siebie, ciekawe ludzi i takie, z którymi warto wspólnie spędzać czas.

Jak wspominaliśmy wyżej - kluczem do wypracowania pewności siebie jest zaakceptowanie swojej osobowości jako całości przy jednoczesnym pracowaniu nad detalami, takimi jak właśnie wygląd dłoni. Tym bardziej że to jedna z najbardziej eksponowanych części ciała, która przyciąga wzrok tym mocniej, im energiczniej gestykulujemy. Dłonie to nasza wizytówka - jeśli o nie zadbamy, wzrośnie również nasza pewność siebie. Nieprzypadkowo najnowsza kampania marki Semilac opiera się na haśle "Moc w naszych rękach". Śmiałe, przebojowe i świadome swoich walorów kobiety to kobiety szczęśliwe.

Pewność siebie często przekłada się na popularność, umożliwia znalezienie wymarzonej pracy i dalsze w niej awansowanie czy poznanie atrakcyjnego partnera bądź partnerki. Ludzie pewni siebie mają po prostu w życiu łatwiej.

Partnerem publikacji jest Semilac 

Advertisement.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy