Pięć powodów, by odwiedzić Chorwację jesienią

Materiał na zamówienie CWT

Chorwacja latem kusi piękną pogodą, lazurowym morzem i licznymi atrakcjami. Ale ten uwielbiany przez Polaków kraj warto odwiedzić również jesienią. Oto pięć powodów, dla których powinniśmy rozważyć podróż do Chorwacji w najbliższym czasie.

Jesienią panują idealne temperatury na dalsze wycieczki rowerowe, fot. Julien Duval
Jesienią panują idealne temperatury na dalsze wycieczki rowerowe, fot. Julien Duval materiały promocyjne

Przyjemne temperatury

Nadchodząca pora roku to również idealny czas na wyprawę do Chorwacji. Letnie upały bywają męczące, tymczasem jesienią panuje przyjemna temperatura, która pozwala zarówno na kąpiele w morzu, jak i zwiedzanie zabytków. To również czas, kiedy możemy opalać się na plaży i tego samego dnia zdobyć górski szczyt.

Parki narodowe, takie jak Jeziora Plitwickie czy Krka niezwykle malowniczo wyglądają jesienią, gdy drzewa złocą się różnokolorowymi liśćmi, a wzgórza pokryte rudymi winoroślami kontrastują z błękitem morza.

Większy komfort

Odpoczynek poza sezonem to przede wszystkim większy komfort, czyli szansa na spokojne kontemplowanie piękna przyrody czy architektury. Innymi słowy, wakacje poza sezonem gwarantują turystykę w stylu slow. Tylko... gdzie się udać, aby zakosztować właśnie tej formy relaksu? Spacer po lesie, nieśpieszna przechadzka brzegiem morza lub wzdłuż krystalicznie czystego jeziora, pouczająca wyprawa do atrakcyjnego historycznie miejsca - niezależnie od tego, co preferujemy, z pewnością w Chorwacji znajdziemy coś dla siebie.

Z tego wzgórza dostrzeżemy malowniczy krajobraz rozpościerający się na okoliczne winnice, wzgórze Mađerka, fot. Maja Danica Pečanić
Z tego wzgórza dostrzeżemy malowniczy krajobraz rozpościerający się na okoliczne winnice, wzgórze Mađerka, fot. Maja Danica Pečanić materiały promocyjne

Skoro zaczęliśmy od lasu, polećmy coś w tym klimacie: lasy w Parku Krajobrazowym Medvednica. To nie tylko świetne miejsce dla osób, które lubią odpoczywać na łonie natury, ale również dla tych, którzy po spacerze mają ochotę na pouczające zwiedzanie bądź wizytę w restauracji. Znajdujemy się bowiem tuż przy... stolicy Chorwacji. Zagrzeb, jak mało które miasto na świecie, otoczony jest ozami naturalnej zieleni. W tych krajobrazach nie sposób się nie zakochać. Czas jednak (oczywiście powoli - nigdzie nam się nie spieszy!) ruszać dalej.

Ktoś ma może ochotę na zapierający dech w piersiach widok? Tak się składa, że tutaj ich nie brakuje. W północnej części Chorwacji pomiędzy rzekami Mura i Drawa znajduje się region Međimurje. Region ten słynie z malowniczych krajobrazów, winnic oraz doskonałych win, w szczególności białych. Wzgórze Mađerka i punkt widokowy Mađerkin Breg są idealnym miejscem, z którego rozciągają się panoramiczne widoki na okoliczne winnice oraz rzekę Mura. Ze względu na swoje położenie, Mađerka przyciąga zarówno wielbicieli pieszych wędrówek, jak i miłośników fotografii, którzy doceniają jego spokojną atmosferę i urokliwe krajobrazy. Region Međimurje jest także znany ze swojej bogatej kultury, tradycyjnych festiwali i rzemiosła, w tym haftów i ceramiki. Szybka przekąska w międzyczasie? Međimurje jest również gwarancją wyjątkowej kuchni. Koniecznie trzeba spróbować "međimurskiej gibanicy" - warstwowego ciasta z serem, jabłkami, makiem i orzechami

Królestwo Dunaju i Drawy, Park Krajobrazowy Kopački Rit, Gorski Kotar... Miejsc, w których cisza wygrywa z hałasem i zgiełkiem w Chorwacji nie brakuje. A może zamiast szukać konkretnych lokalizacji na mapie po prostu sprawdzimy, gdzie nas poniosą nogi?

Idealna pora na aktywność

Rafting na rzece Cetina, fot. Ivo Biočina
Rafting na rzece Cetina, fot. Ivo Biočina materiały promocyjne

Jak już zostało wspomniane, jesienią temperatura w Chorwacji nadal jest wysoka, ale nie będą nam doskwierać upały, co sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Można zatem zorganizować trekking po górach, wycieczkę rowerową po malowniczych trasach, a woda w krystalicznie czystym Adriatyku nadal jest na tyle ciepła, by zanurkować w niej z butlą. Warto również wybrać się na wycieczkę łodzią, by podziwiać wybrzeże z perspektywy morza. To także idealny czas, by spróbować swoich sił w windsurfingu lub raftingu.

Festiwale i lokalne tradycje

Chorwacja obfituje w jesienne festiwale, które celebrują lokalną kulturę, tradycje i specjały kulinarne. Półwysep Istria znany jest ze swoich trufli, a jesień to najlepsza pora, by ich skosztować. W ramach Dni Trufli organizowane są targi, pokazy kulinarne oraz degustacje, podczas których można spróbować tych szlachetnych grzybów w różnych formach. Festiwal przyciąga smakoszy z całego świata, którzy mogą również wziąć udział w polowaniu na trufle z lokalnymi przewodnikami i ich psami.

Niedaleko Istrii, a dokładnie w regionie Kvarner, w miejscowości Lovran odbywa się Marunada, czyli festiwal kasztanów. Każdego roku, właśnie jesienią świętuje się zbiory kasztanów. Festiwal oferuje różnorodne potrawy z kasztanów, takie jak pieczone kasztany, ciasta, zupy oraz lokalne wina. Marunada to również czas na spacery po malowniczych okolicach Lovranu, pełnych jesiennych kolorów.

Martinje, obchodzone na początku listopada, to tradycyjne chorwackie święto winobrania, szczególnie popularne w regionach Međimurje i Zagorje. Jest to czas, kiedy winiarze świętują zakończenie zbiorów i przemianę młodego wina w dojrzałe. Festiwal obejmuje degustacje wina, uroczyste obiady oraz ceremonie błogosławieństwa młodego wina, zwane "krst mladega vina" (chrzest młodego wina). Sama nazwa Marinje również jest związana z winem, ponieważ pochodzi od imienia patrona wina, czyli św. Marcina.

Autentyczne doznania kulinarne

Jesień jest czasem zbioru oliwek, fot. Maja Danica Pečanić
Jesień jest czasem zbioru oliwek, fot. Maja Danica Pečanićmateriały promocyjne

Chorwacja słynie z wyśmienitej kuchni, której ważną częścią jest dieta śródziemnomorska, wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO ze względu na korzyści zdrowotne i zrównoważony sposób odżywiania. Jednym z jej nierozłącznych elementów jest oliwa z oliwek. Zbiory oliwek w Chorwacji zazwyczaj rozpoczynają się w październiku i trwają do grudnia. W zależności od gatunku oliwek, uwarunkowań gleby i czasu zbiorów, otrzymuje się oliwę o bardziej wyrazistym, ostrzejszym smaku lub oliwę o łagodniejszym profilu. Oliwki w Chorwacji są najczęściej zbierane ręcznie, co jest tradycyjną metodą, choć czasochłonną i wymagającą dużego zaangażowania. Następnie oliwki są przetwarzane w lokalnych tłoczniach, gdzie powstaje oliwa. W niektórych miejscach tradycyjne młyny oliwne wciąż działają, co pozwala zobaczyć, jak wyglądał proces tłoczenia oliwy przed wiekami. Zbiory oliwek w Chorwacji to nie tylko proces produkcji oliwy, ale także część dziedzictwa kulturowego, które jest pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nic dziwnego, że zbiory oliwek przyciągają coraz więcej odwiedzających nadmorską część Chorwacji. Można na przykład spędzić kilka dni w lokalnych gospodarstwach, pomagając przy zbiorach, ucząc się o produkcji oliwy oraz degustując świeżo wytłoczoną oliwę.

Chorwacja jesienią karmi nas specjałami. Czas poza sezonem spędzimy spokojniej, ale również aktywnie. Zatem dla wszystkich, którzy chcą jeszcze lepiej poznać ten kraj, jesień jest idealnym czasem na urlop.

CWT_content box_2

Materiał na zamówienie CWT

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas