Ślub i wesele w ogrodzie
Klimatycznie, przytulnie i kameralnie. Jeśli właśnie taką atmosferę chcecie uzyskać w dniu swojego ślubu, powinniście rozważyć zorganizowanie przyjęcia weselnego w przydomowym ogrodzie, altanie, na tarasie lub w namiocie. Nieformalnie, swobodnie, wręcz swojsko – przekonaj się, jak to zrobić!

Wiele elementów takiego przyjęcia możecie zorganizować samodzielnie. Zacznijcie od dekoracji miejsca wesela. W tej roli świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju girlandy, lampki i kwiaty - w butelkach, słoiczkach, a nawet w domowych wazonach. Jeśli ustawicie między nimi świece, to wieczorem ich migotliwe światło doda całości dekoracji niesamowitego uroku. W takiej klimatycznej aranżacji doskonale sprawdzi się romantyczny styl vintage.
Kolejnym elementem jest bar: zakupcie kilka rodzajów alkoholu, obok ustawcie kosz z owocami, a w pobliżu wyeksponujcie przepisy na smakowite drinki. Wtedy każdy z gości będzie mógł skomponować coś specjalnie dla siebie.
Jednym z ważniejszym elementów udanego przyjęcia jest muzyka. Wystarczy wcześniej przygotować odpowiednie playlisty swoich ulubionych utworów, a wyborna zabawa gwarantowana! Pamiętajcie jednak o tym, aby wybrać możliwie najbardziej zróżnicowaną muzykę, aby każdy z gości mógł się przy niej dobrze bawić.
Wyzwanie logistyczne
Mimo że zorganizowanie przyjęcia w ogrodzie wydaje się łatwiejsze niż przygotowanie całonocnego wesela dla kilkudziesięciu lub kilkuset osób, to warto pewne kwestie oddać w ręce profesjonalistów. Z wyprzedzeniem wyszukajcie firmę kateringową, która dostarczy pyszne jedzenie i zadba o profesjonalną obsługę gości. Dzięki temu nie będziecie musieli się o nic martwić w trakcie przyjęcia. Pamiętajcie jednak, że katering to nie tylko jedzenie, ale też jednakowa zastawa stołowa dla wszystkich oraz bieżące sprzątanie. Dlatego tak ważne jest, by ktoś odciążył Parę Młodą z obowiązku nadzorowania tych elementów. Istotna jest również logistyka i organizacja. Zmiana warunków pogodowych może pokrzyżować plany, a niesprawdzona wcześniej firma kateringowa potrafi zrujnować wizję bezstresowego i idealnego przyjęcia.
Przed organizacją przyjęcia warto posiłkować się konsultacjami z wedding plannerem. Taka osoba ma w swoim dorobku mnóstwo doświadczeń w organizacji wydarzeń plenerowych i poleci wam najlepszych i sprawdzonych podwykonawców.

Wyzwanie logistyczne
Nowe przepisy pozwalają na organizację ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego, dlatego ceremonię ślubu możecie przeprowadzić nawet pod przysłowiową chmurką, np. w ogrodzie. Urząd będzie od was wymagał złożenia wniosku ze wskazaniem miejsca zawarcia małżeństwa zapewniającego zachowanie uroczystej formy ceremonii oraz bezpieczeństwa obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. Konieczna jest także dopłata w wysokości 1000 PLN za przeprowadzenie ceremonii w plenerze.
Plusy i minusy wesela w ogrodzie
Plusy
+ oryginalne miejsce na wesele
+ bliskość natury
+ piękne plenery do sesji zdjęciowej
+ więcej przestrzeni dla gości
+ możliwość zorganizowania rozmaitych atrakcji i gier dla gości (lampiony szczęścia, fireshow, mniej formalne ognisko itp.)
+ komfort dla par z dziećmi (plac zabaw, specjalne animacje)
Minusy
- zmienna pogoda
- wszechobecne owady
- konieczność rozłożenia podłogi i namiotu (co pociąga za sobą dodatkowe koszty)
- możliwość ubrudzenia stroju
- problemy z nagłośnieniem
- rozproszenie gości
Patrycja Jaczewska