Oto perełka Podkarpacia. Uzdrowisko słynie z unikalnego klimatu
Kojąca przyroda z dala od zgiełku wielkich miast, unikalna architektura, a do tego obecność leczniczych wód — czego chcieć więcej od miejscowości uzdrowiskowej? Właśnie tak przedstawia się Rymanów-Zdrój, który zachęca nie tylko do korzystania ze zdrowotnych zabiegów. Oferuje odpoczynek w otoczeniu natury i w atmosferze, która bywa określana mianem połączenia klimatu zarówno górskiego, jak i morskiego.

Spis treści:
Rymanów-Zdrój to perełka województwa podkarpackiego
Miejscowość uzdrowiskowa położona jest w malowniczej dolinie rzeki Tabor i jej prawego dopływu - Czarnego Potoku. Chcąc zlokalizować miejsce na mapie, szukasz większych miast w pobliżu? Rymanów-Zdrój oddalony jest od Sanoka o 30 km, od Krosna 20 km. Można tu liczyć na błogi relaks w otoczeniu zdumiewającej przyrody Beskidu Niskiego oraz Pogórza Bukowskiego.

Uzdrowisko doceniali nie tylko "zwykli śmiertelnicy"
Początków uzdrowiskowej kariery doszukiwać się można w 1876 roku, kiedy odkryto źródła mineralne. Początkowo nie było tu wiele poza kilkunastoma zagrodami gospodarskimi. Sytuacja zmieniła się, kiedy właściciele pobliskiego Rymanowa, Stanisław oraz Anna Potoccy, postanowili zmienić charakter miejsca i uczynić z niego leczniczą oazę. Wybudowano zakład kąpielowy, pijalnię wód, pojawiły się pierwsze wille i restauracja. Prawdziwego rozkwitu Rymanów-Zdrój doświadczył na przełomie XIX i XX wieku, a jego uroki doceniali m.in. Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszyński czy arcyksiążę Albrecht Habsburg.

Podkarpackie uzdrowisko o unikalnym klimacie
Trudno przeoczyć zabytkową architekturę Rymanowa-Zdroju. Przechadzając się po okolicach parku, gdzie krzyżują się ścieżki kuracjuszy i turystów, podziwiać można drewniane wille i pensjonaty w tyrolskim stylu. Podróż jak do innego świata sprzed lat? Tutaj jest to możliwe. Warto wspomnieć, że ta charakterystyczna zabudowa jest częścią podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Tym, co jednak w pierwszej kolejności przyciąga do uzdrowiskowej miejscowości, są unikalne walory zdrowotne i czyste powietrze. Mówi się, że występuje tutaj połączenie cech klimatu górskiego i morskiego. W tutejszym powietrzu nie brakuje jodu i leczniczych olejków eterycznych, co pozwala złapać oddech w najlepszym tego słowa znaczeniu. Co jeszcze sprzyja rekonwalescencji?
Lokalne wody mineralne są uznawane za jedne z najzdrowszych w Polsce. Ich skład bogaty jest w siarkę, brom, jod, fluor, wapń i magnez. Kąpiele zalecane są zwłaszcza w kuracjach schorzeń skóry oraz przeciwbólowych. Wykazują świetne działanie relaksacyjne, a do tego sprzyjają elastyczności stawów i cechują się pozytywnym wpływem na układ krążenia.
Regeneracja na świeżym powietrzu i aktywny wypoczynek
Podziwianie zabytków architektonicznych, korzystanie z właściwości pijalni wód mineralnych i posiedzenia przy tężni solankowej to tylko czubek góry atrakcji, jakie zapewnia Rymanów-Zdrój. Sympatycznie prezentują się fontanny, altany i amfiteatr na wodzie, składając się na przyjemny dla oka krajobraz.

Uzdrowisko zachwyci fanów aktywnego wypoczynku, stając się doskonałą bazą wypadową do eksplorowania Beskidu Niskiego - zarówno pieszo, jak i na rowerze. Jako pierwszy cel swoich wypraw, turyści często wybierają widokowe pasmo Przymiarki. Widać stąd jak na dłoni beskidzki krajobraz, a przy odrobinie szczęścia i dobrej pogodzie dojrzeć można także Tatry. Z Rymanowa-Zdroju na punkt widokowy dotrzeć można pieszo. Nie czujesz się na siłach? Zapewne docenisz fakt, że w jego pobliże dojechać da się także samochodem.

Dodatkowo okolice obfitują w malownicze wioski, w tym Bałuciankę, słynącą z zabytkowej łemkowskiej cerkwi - gratka dla miłośników historii. Warto odwiedzić także Dwór Potockich w oddalonym o 4 km Rymanowie.